آموزش ها-هاست نگار

Landing Page یا صفحه فرود چیست؟ – 17 نکته مهم در طراحی Landing Page

Landing Page یا صفحه فرود چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

Landing Page یا صفحه فرود چیست؟ 

اهمیت طراحی صفحه فرود 

هدف از طراحی Landing Page 

علت بهینه سازی صفحه فرود چیست؟ 

17 نکته مهم در طراحی Landing Page 

 1. استفاده از عنوان های جذاب 
 2. قرار دادن اطلاعات تماس 
 3. ارائه خدمات یا اطلاعات رایگان 
 4. معرفی محصول 
 5. استفاده از ترکیب رنگ ها 
 6. استفاده از محتوای مرتبط 
 7. بکارگیری روش زمان محدود 
 8. استفاده از کامنت مشتریان جهت جلب اعتماد 
 9. عدم استفاده از لینک خارجی 
 10. انجام آزمایشات بر صفحه فرود 
 11. قراردادن پاپ آپ های جذاب 
 12. بهینه سازی سئو لندینگ پیج 
 13. طراحی ساده 
 14. قرار دادن ویدئو 
 15. استفاده از CTA های ساده 
 16. عدم استفاده از محتوای کپی 
 17. استفاده از آمار و ارقام 

Landing Page در گوگل آنالیتیکس 

جمع بندی

 

اگر شما نیز به دنبال جذب کاربران به سوی سایت خود هستید، حتما باید یک لندینگ پیج فوق العاده برای سایت خود بسازید. به این وسیله شما میتوانید مخاطبان خود را افزایش داده و نرخ تبدیل سایت خود را بالا ببرید.

درواقع صفحه های فرود، همان صفحاتی هستند که کاربران با کلیک بر روی تبلیغات، وارد آنها میشود. این صفحات جهت فروش محصول یا خدمات طراحی میشود که به این وسیله مشتریان بیشتری را جذب کنند.

اگر میخواهید با ساخت یک لندینگ پیج جذاب و کاربر پسند، سایت خود را قوی تر و بهتر کنید، در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با نکات مهم درباره Landing Page آشنا کنیم.

 

 

Landing Page یا صفحه فرود چیست؟ 

افراد میتوانند از روش های مختلف برای گرفتن ورود کاربران بیشتر استفاده کنند. یکی این روش های تبلیغات در سایت های دیگر است که میتواند در گوگل نیز این تبلیغ انجام شود.

What Is Landing Page?


هنگامی که بازدیدکنندگان بر روی تبلیغات سایت شما کلیک میکنند، به صفحه ای از سایت شما وارد میشوند که به آن صفحه فرود یا Landing Page میگویند. به این وسیله شما میتوانید کاربران بیشتری را به سمت سایت خود سوق دهید.

 

 

اهمیت طراحی صفحه فرود 

شاید با خود بگویید چه اهمیتی دارد که صفحه فرود داشته باشیم یا خیر؟ اما باید بگوییم اگر شما میخواهید از طریق دنیای وب به کسب درآمد برسید و معروف شوید؛ نیازمند ساخت یک لندینگ پیج فوق العاده جذاب خواهید بود.

جالب است بدانید، صفحه فرود از چنان ارزشی برخوردار است که به آن صفحه هدف هم میگویند. پس باید “هر چه در چنته دارید رو کنید!” و به نوعی کاربران را به مشتری های خود تبدیل کنید.

Importance of Landing Page Design

لازم است بدانید که طراحی صفحه فرود، از طراحی سایت کاملا جدا است. برای طراحی صفحه فرود باید این نکته را در نظر داشته باشید که شما میبایست پیام خود را بصورت جذاب و با توجه به نیاز کاربر در این صفحه نمایش دهید.

کاربر هنگامی که بر لینک تبلیغات شما در سایت دیگر کلیک میکند، درواقع هیچ ذهنیتی نسبت به سایت شما ندارد؛ پس باید با لندینگ پیج به طرزی کاربر را به سوی سایت خود جذب کنید که بتوانید او را به مشتری خود تبدیل کنید. اگر لندینگ پیج شما کاربر را جذب کند، او ترقیب میشود که بیشتر راجع به آن بداند و به این ترتیب وارد سایت شما میشود.

لازم است بدانید، که هر صفحه یا مقاله از سایت شما صفحه فرود نیست! زیرا شما ممکن است در هر صفحه هدف یا اهداف متفاوتی را دنبال کنید. درصورتی که در صفحه فرود، تنها هدف شما جذب کاربر به سوی سایتتان است.

 

 

هدف از طراحی Landing Page 

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا باید صفحه فرود طراحی کرد؟ زمانی که شما دارای یک وب سایت و کار آنلاین هستید، به دلایل متعددی میتوانید نیازمند ساخت یک لندینگ پیج باشید. 3 مورد از مهم ترین اهداف ایجاد یک صفحه فرود، موارد زیر هستند:
Goal of Landing Page Design

افزایش مخاطب 

برخی از صفحه های فرود با هدف افزایش مخاطب ایجاد شده اند. در این نوع صفحات، معمولا هدف جمع آوری اطلاعات بیشتر از کاربران است که به وسیله آن بتوانند با مخاطب بیشتر ارتباط داشته باشند. شما میتوانید فرم های طولانی را در این نوع لندینگ پیج ها مشاهده کنید. این فرم ها میتواند شامل اطلاعات شخصی کاربر، سلیقه و نظر او باشد.

 

فروش بیشتر محصولات 

گاهی در بستر اینترنت مشاهده میکنید که افراد لندینگ پیج هایی طراحی میکنند که درحال معرفی یک محصول خاص است. این نوع صفحه های فرود درواقع در پی جذب مشتری به خرید محصول موردنظر خود هستند. با این روش نیز میتوانند به هدف خود، بعنی فروش بیشتر محصول برسند.

 

ایجاد ارتباط بهتر با کاربران 

صفحه های فرودی که با هدف برقرای ارتباط ایجاد میشوند را Click-Through می نامند. هدف این نوع لندینگ پیج درواقع ترکیبی از ایجاد ارتباط و فروش است. درواقع شما این امکان را دارید که کاربر را در مسیر حرکت به سوی مراحل فروش همراهی کنید. با این همراهی میتوانید کاربران را تشویق به کلیک روی لینک های دلخواه خود کنید.

پس میتوان گفت این نوع صفحات فرود، با هدف نوعی بازاریابی ایجاد شده اند. که با استفاده از آنها میتوان نرخ تبدیل را افزایش داد. و در نهایت با آشنا سازی محصول به مشتری، او را به سوی خرید آن هدایت کنید.

 

 

علت بهینه سازی صفحه فرود چیست؟ 

Why We Should Optimize Landing Page?


بهینه سازی صفحه فرود میتواند دلایل متعددی داشته باشد، که از جمله این دلایل میتوان موارد زیر را نام برد:

 • تصحیح مشکلات دکمه های CTA
 • استاندارد سازی طراحی
 • عدم مربوط بودن تبلیغات به موضوع صفحه
 • تصحیح عنوان های ضعیف
 • جذاب سازی محتوا
 • رفع مشکلات طراحی صفحه

 

 

17 نکته مهم در طراحی Landing Page 

اکنون که با مفهوم لندینگ پیچ آشنا شدید، میخواهیم به نکات مهم در طراحی صفحه فرود بپردازیم. شما میتوانید با رعایت این نکته ها، بهترین و جذاب ترین لندینگ پیج را برای سایت خود طراحی کنید:

 17 Important Things in Designing Landing Page

 

1. استفاده از عنوان های جذاب 

همانطور که میدانید عنوان ها نه تنها در صفحات لندینگ بلکه حتی در محتواهای داخل سایت شما نیز از اهمیت بالایی برخوردارند. زیرا هنگامی که یک محتوا برای کاربر به نمایش گذاشته میشود، اولین چیزی که به چشم او می آید عنوان محتواست.

پس در صفحات فرود از عناوین جذاب استفاده کنید و از تکرار عنوان به شدت خودداری کنید!

⇐ تگ یا عنوان H1 چیست؟

⇐ تگ یا عنوان H2 چیست؟

 

2. قرار دادن اطلاعات تماس 

دقت کنید که ارتباط شما با کاربر نباید یک طرفه باشد؛ بلکه میبایست با در اختیار کاربر گذاشتن اطلاعات تماس، به اون این امکان را بدهید که درصورت لزوم با شما ارتباط گیرد. این ارتباط میتواند از طریق ایمیل، چت آنلاین، شماره ی تلفن و موارد دیگر صورت گیرد.

 

3. ارائه خدمات یا اطلاعات رایگان 

شما میتوانید با در نظر گرفتن خدمات یا اطلاعات رایگان برای کاربر او را بیشتر برای ورود به سایت خود مجاب کنید. و البته این طرح بستگی به موضوع سایت شما دارد.

به طور کلی میتوانید برای مثال کتاب الکترونیکی یا پادکست رایگان در اختیار کاربرانی که مثلا در سایت شما ثبت نام کرده اند، قرار دهید. و همچنین میتوانید اگر سایت فروش محصول دارید، کد تخفیف برای افرادی که اولین خرید خود را از سایت شما انجام میدهند در نظر بگیرید.

 

4. معرفی محصول 

شما میتوانید در لندینگ پیج یکی از محصولات سایت خود را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم معرفی کنید. به این صورت که بطور کلی موضوع صفحه فرود شما از ابتدا این محصول باشد و مشتری بتواند در همان صفحه خرید کند(بصورت مستقیم). و یا در انتهای صفحه دکمه ای برای انتقال او به صفحه ای که محصول را میتواند تهیه کند، قرار دهید.

 17 Important Things in Designing Landing Page

 

5. استفاده از ترکیب رنگ ها 

رنگ ها نقش اساسی ای در طراحی صفحه فرود دارند. بیشترین درصد انتقال پیام به کاربر در این صفحه، توسط رنگ ها انجام میشود. رنگ ها علاوه بر انتقال پیام، زیبایی بصری برای صفحه را نیز در پی خواهند داشت. پس در انتخاب رنگ ها دقت کنید.

هنگامی که شما دکمه ای در صفحه فرود در نظر میگیرید؛ میتوانید با انتخاب رنگ متضاد با پس زمینه، احتمال کلیک کاربر بر روی آن را بیشتر کنید. همچنین سعی کنید فضای لازم را بین متن و دکمه رعایت کنید تا باز هم احتمال کلیک را بالا ببرید.

 

6. استفاده از محتوای مرتبط 

زمانی که شما متن تبلیغ خود در سایت های دیگر را انتخاب میکنید، دقت کنید که متن عنوان تبلیغ شما با محتوای لندینگ پیج مرتبط باشد. با انتخاب عنوانی بی ربط با محتوا، سعی در گول زدن کاربر نداشته باشید! اینگونه کاربر پس از ورود به صفحه، بلافاضله خارج خواهد شد.

⇐ آموزش اصول محتوا نویسی

 

7. بکارگیری روش زمان محدود 

شما میتوانید تخفیف هایی را برای محصولات خود به مدت زمان محدود برای کاربران نظر بگیرید. با این روش کاربر تشویق میشود که در مدت زمان تعیین شده با تخفیفی که شما تعیین کرده اید، محصول را تهیه کند. نمونه این مورد را میتوانید در سایت هایی مانند دیجی کالا مشاهده کنید.

 17 Important Things in Designing Landing Page

 

8. استفاده از کامنت مشتریان جهت جلب اعتماد 

حتما این مورد را در نظر داشته باشید که به مشتریانی که محصول را خریداری کرده اند اجازه کامنت گذاری در بخش مرتبط با محصول را بدهید. وقتی کاربران مشاهده کنند که دیگر افراد نیز از این محصول استفاده کرده و رضایت داشته اند، بیشتر ترقیب میشوند که خرید کنند.

همچنین با افزودن دکمه ای میتوانید کاربر را به پروفایل خود در شبکه های اجتماعی هدایت کنید که در آنجا هم بتوانند از نظر دیگر مشتریان بهره ببرند.

 

9. عدم استفاده از لینک خارجی 

سعی کنید تا جایی که امکان دارد، از لینک های خارجی در صفحه فرود استفاده نکنید. زیرا کاربر با کلیک بر روی آن به سایت دیگری منتقل شده و ممکن است به طور کل صفحه شما را فراموش کند. پس از لینک های خارجی در لندینگ پیج استفاده نکنید و یا تعداد آن را به حداقل ممکن برسانید.

 

10. انجام آزمایشات بر صفحه فرود 

با انجام آزمایشاتی در لندینگ پیج خود، مانند تست A/B ، اطلاعات ورودی به صفحه را ارزیابی کنید تا بتوانید به محتوای دقیق تری دست پیدا کنید.

پس از انجام هر تغییر در صفحه، تست های A/B را انجام دهید، تا متوجه شوید نتیجه آزمایش مرتبط با کدام تغییر است. به این ترتیب میتوانید صفحه فرود بهینه ای را ایجاد کنید.

 

11. قراردادن پاپ آپ های جذاب 

پاپ آپ های که در صفحه قرار میدهید، میتواند نرخ تبدیل را به طرز چشمگیری افزایش دهد. با در نظر گرفتن این مورد که طرح پاپ آپ کاربر را شگفت زده کند و جایگاه و زمان مناسبی برای نمایش آن انتخاب کرده باشید.

 17 Important Things in Designing Landing Page

 

12. بهینه سازی سئو لندینگ پیج 

شما میتوانید با بهینه سازی سئو صفحه فرود، احتمال نمایش سایت خود در نتایج جستجو را افزایش دهید. زیرا بطور معمول کاربران موضوع موردنظر خود را در وب سرچ میکند و اگر سایت شما برای کلمه مدنظر آنها بهینه سازی شده باشد، احتمال بیشتری برای نمایش سایت شما به آنها وجود دارد.

⇐ معرفی بهترین ابزارهای سئو

 

13. طراحی ساده 

صفحه فرود را تا حد امکان ساده طراحی کنید و از استفاده از المان های اضافه و بی مورد خودداری کنید. طراحی لندینگ پیج باید به صورتی باشد که هدف شما در راس آن به چشم بیاید و موارد فرعی زیاد جلوی چشم کاربر نباشد.

 

14. قرار دادن ویدئو 

با قرار دادن ویدئو در صفحه فرود میتوانید توجه کاربران را بیشتر جلب کنید. از آنجایی که محتوای ویدئو پیام شما را راحت تر به ذهن کاربر منتقل میکند، استفاده از آن به صورت درست میتواند تاثیر بسیار مثبتی در نرخ تبدیل داشته باشد.

 17 Important Things in Designing Landing Page

 

15. استفاده از CTA های ساده 

دکمه فراخوان یا CTA یکی از مهم ترین فاکتور های لندینگ پیج محسوب میشود. زیرا معمولا هدف شما وابسته به این دکمه است. مانند: کلیک بر روی دکمه برای ورود به مقاله مدنظر، دیدن محصول موردنظر و یا خرید محصولی که آن را به کاربران معرفی کرده اید.

پس موارد موجود در طراحی این دکمه را حتما با دقت انتخاب کنید. این موارد میتواند: رنگ دکمه ها، سایز ، عنوان ، شکل و نحوه چیدمان آن ها باشد. البته سعی شما باید در این باشد که این دکمه طراحی ساده ای داشته باشد که مفهوم آن برای کاربر کاملا واضح باشد.

 

16. عدم استفاده از محتوای کپی 

در لندینگ پیج به هیچ عنوان از محتوای کپی شده از دیگر سایت ها استفاده نکنید. ابتدا ممکن است این کار برای شما کمی دشوار باشد ولی وقتی تاثیر مثبت آن را ببینید، دیگر نمی خواهید از محتوای کپی استفاده کنید.

 

17. استفاده از آمار و ارقام 

وجود آمار و ارقام، محتوای لندینگ پیج شما را برای کاربر جذاب تر خواهد کرد. شما با استفاده از آمار و ارقام در محتوای خود، درواقع توجه مخاطب را بیشتر به سوی محتوا جذب کرده اید. پس از این مورد شگفت انگیز چشم پوشی نکنید.

 

 

Landing Page در گوگل آنالیتیکس 

اگر شما نیز با گوگل آنالیتیکس کار کرده باشید، حتما بخش Landing Page را نیز در آن دیده اید. باید بگوییم که لندینگ پیج در این ابزار تعریفی متفاوت دارد. در Google Analytics در واقع هر صفحه ای که Session یک User از آنجا شروع شود، Landing Page نام دارد.

Landing Page in Google Analytics

به صورت ساده تر میتوان گفت هر صفحه ای که کاربر از آن وارد سایت شما میشود، از نظر ابزار گوگل آنالیتیکس یک لندینگ پیج محسوب میشود.

اگر تا به حال از ابزار گوگل آنالیتیکس استفاده نکرده اید و میخواهید سایت خود را در آن به ثبت برسانید، میتوانید از مقاله زیر کمک بگیرید:

⇐ ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

 

 

جمع بندی: 

طراحی صفحه فرود موضوع بسیار مهمی برای افرادی که در حال مدیریت یک سایت هستند می باشد. حتما پیش از طراحی این صفحات، موضوع سایت خود، محتوایی که میخواهید در لندینگ پیج قرار دهید و نوع مخاطبان خود را در نظر داشته باشید.

همچنین از فاکتورهایی که در این مقاله برای شما نام بردیم، غافل نشوید. زیرا این ها به شما کمک میکنند بتوانید نرخ تبدیل را افزایش دهید و صفحه فرود بهینه ای داشته باشید.

امیدواریم این آموزش از سری آموزش های هاست نگار برای شما مفید بوده باشد و به کمک آن با مفهوم لندینگ پیج و نکات مهم در طراحی آن آشنا شده باشید. درصورتی که سوالی درباره صفحه های فرود برای شما پیش آمد، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط