تمدید دامنه

دامنه به عنوان نام سایت و از طریق ثبت دامین به مدت معلوم در اختیار کاربران است . با منقضی شدن دامین، سایت و سایر سرویسهای مربوطه مانند ایمیل از دسترس خارج خواهد شد. بنابراین تمدید دامنه در موعد مقرر از اهمیت بالایی برخوردار است .کاربرانی که دامنه های خود را در سایت هاست نگار ثبت نموده اند با نزدیک شدن به تاریخ انقضای دامین پیامهای متعددی به صورت ایمیل و پیامک جهت یادآوری تمدید دامنه دریافت میکنند. تمدید دامین در شرکت به صورت آنلاین و از داخل پنل کاربری قابل انجام است در صورت وجود مشکل میتوانید با پشتیبانان شرکت هاست نگار در تماس باشید تا راهنمایی های لازم را برای تمدید دامنه دریافت نمایید

چرخه حیات دامنه های ملی

نمودار مقابل سیکل حیات دامنه های ir. را طبق قوانین سازمان فیزیک نظری ایران نشان می دهد.
آزاد : در این دوره دامنه آزاد است و کاربر میتواند با پرداخت هزینه یکساله و یا پنج ساله آن را به نام خود ثبت کند
فعال : در این دوره دامنه فعال بوده و مالک دامنه می تواند در هر زمان دامنه را تمدید نماید. مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار آن اضافه خواهد شد. همچنین مدت اعتبار دامین نمی تواند بیش از 5 سال از تاریخ جاری باشد.
منقضی : در صورتی که در دوره فعال دامین، دامنه تمدید نشود ، در این دوره 30 روزه دامنه غیر فعال خواهد شد. البته در طول این دوره 30 روزه مالک دامین می تواند با پرداخت هزینه تمدید، دامین را مجددا تمدید نموده و به حالت فعال بازگرداند.
دوره قفل : در این دوره 30 روزه مالک دامین می تواند با پرداخت جریمه دامنه را تمدید کند در غیر این صورت دامین آزاد می شود و همگان میتوانند دامین را به نام خود ثبت نمایند .

چرخه حیات دامنه های بین المللی

نمودار مقابل ، چرخه حیات دامنه ها را طبق قوانین موسسه ICANN نشان می دهد. توجه داشته باشید که دامنه های ir از این قاعده مستثنی می باشند.
دامنه فعال (Active Domain ) :در این دوره دامنه فعال بوده و مالک آن می تواند در هر زمان آن را تمدید نماید. مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار دامنه اضافه خواهد شد. همچنین مدت اعتبار دامنه نمی تواند بیش از ۱۰ سال از تاریخ جاری باشد.
منقضی شده (Domain De-Activated ) :در صورتی که در دوره Active دامنه، دامنه تمدید نشود ، در این دوره 40 روزه دامنه غیر فعال خواهد شد. البته در طول این دوره مالک دامنه می تواند با پرداخت هزینه تمدید، دامنه را مجددا تمدید نموده و به حالت Active بازگرداند.
دوره قفل (Domain Redmption Period) : :پس از گذشت 40 روز از تاریخ انقضای دامنه این دوره ۳۰ روزه آغاز می شود. در این دوره همانند دوره Expired دامنه غیر فعال می باشد. در این دوره تمدید دامنه تنها توسط مالک دامنه و با پرداخت مبلغ جریمه دلاری مازاد بر هزینه تمدید دامنه امکان پذیر است.
دوره حذف (Pending Delete) :در این دوره ۵ روزه حتی مالک دامین نیز نمی تواند دامین را تمدید کند و پس از اتمام این دوره دامین برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available درخواهد آمد. ولی به احتمال زیاد توسط شرکتهای حراجی دامنه بین المللی ضبط و ثبت شده تا به متقاضی با قیمتی بسیار بالاتر از هزینه تمدید فروخته شود .
دامنه آزاد (Available for Registration) : دامنه آزد است و همگان میتوانند دامنه را ثبت نمایند .
اگرچه دامین منقضی شده را میتوان بطور معمول تا ۲۸ روز از تاریخ انقضا با هزینه معمول تمدید کرد؛ در صورت سفارش تمدید پس از انقضا و عدم انجام عملیات تمدید به موقع به هر دلیل مثل نقص در سیستم یا سفارش مشکل خورده شرایط یک پسوند خاص دامنه… ممکن است باعث شود دامین قفل شده و شامل جریمه جهت تمدید شود. لذا برای تمدید دومین هر چه سریعتر و قبل از تاریخ انقضا اقدام کنید؛ چون پس از موعد انقضا شرکت هاست نگار هیچ مسئولیتی بابت امکان تمدید دامین نمی پذیرد.
با استفاده از آموزش میتوانید دامین های خود را در شرکت هاست نگار تمدید نمایید