آموزش ها-هاست نگار

نشست یا Session در گوگل آنالیتیکس چیست و چه کاربردی دارد؟


آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

Session یا نشست در گوگل آنالیتیکس چیست؟

هر یک از Session ها در گوگل آنالیتیکس پایان پذیر اند!

تفاوت Session و PageView

آیا Session همان Dwell Time است؟

چه تفاوتی بین Session و Bounce Rate وجود دارد؟

جمع بندی

برای شروع توضیحات در رابطه با Session یا نشست، ابتدا باید این موضوع را برای شما روشن کنیم: همانطور که میدانید اطلاعات فعلی صفحه پس از هر دفعه ای که به سمت سرور ارسال میشود، از بین رفته و نمونه جدیدی از آن صفحه دوباره ایجاد میشود. درواقع میتوان گفت که وب سایت ها بی ثبات یا به عبارتی StateLess هستند.

پس یعنی اطلاعات افزوده شده توسط یک کاربر به یک صفحه بعد از ورود او به صفحه ای دیگر، از بین رفته و دیگر قابل بازگشت نیست. بنابراین برای ذخیره این داده ها نیاز به یک مکان دارید که توسط Session برای شما فراهم میشود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ی Session و مزایا و معایب آن، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

Session یا نشست در گوگل آنالیتیکس چیست؟

به زبان ساده میتوان گفت Session درواقع مدت زمانی است که یک کاربر پس از ورود به صفحه ای از سایت شما، در آن سپری میکند. سشن یا نشست، اطلاعات هر کاربر را بصورت جداگانه ذخیره کرده و و وضعیت های یک کاربر را در طول زمانی که در سایت سپری میکند، نگهداری میکند.

درواقع فعالیت های مختلف یک کاربر مانند: خرید محصول، ثبت نام، ورود به یک صفحه و کلیک روی لینک، در سشن های مختلف ذخیره میشود. و البته این اطلاعات در نهایت به گوگل آنالیتیکس فرستاده میشود.

نکته: کاربر پس از ورود به سایت تا هنگامی که از آن خارج شود، یک نشست را ایجاد کرده است. یعنی کلیک بر روی لینک ها، ورود به صفحه ای دیگر از سایت و … تمامی اقداماتی که بر روی سایت ایجاد میشود، تماما در یک نشست رخ داده است. مگر اینکه از سایت خارج شود و دوباره به سایت باز گردد. در این صورت سشن قبلی به پایان رسیده و سشن جدیدی ایجاد میشود.

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که این Session ها برای خود کاربر چه فایده ای دارد؟ البته که برای کاربر نیز سودی دارد. به این صورت که اطلاعاتی که توسط کاربر وارد شده مانند اطلاعات ثبت نام در سایت و یا بخشی از اطلاعات کارت بانکی در هنگام خرید محصول نیز در این سشن ها ذخیره میشود. تا کاربر برای دفعات بعدی نیاز به وارد کردن مجدد این داده ها نداشته باشد.

هر یک از Session ها در گوگل آنالیتیکس پایان پذیر اند!

شاید شما تصور میکردید که سشن های گوگل آنالیتیکس بصورت دائمی ذخیره میشوند؛ اما این طور نیست! سشن های موجود، در تایم های بخصوصی پایان میپذیرند یا به عبارتی منقضی میشوند. علت از بین رفتن این سشن ها میتواند متفاوت باشد. در پایین مواردی را که باعث پایان یافتن یک سشن میشود را برای شما نام برده ایم:

در تایم نیمه شب ( 12 بامداد )

اگر نشست کاربر در ساعتی نزدیک به نیمه شب، برای مثال در تایم 23:45 ، شروع شده باشد و تا پس از بامداد ( 00:00 ) ادامه یابد؛ هنگام بامداد نشست قبلی به پایان رسیده و سپس نشست جدیدی برای او ایجاد میشود. زیرا در این تایم، روز قبلی پایان یافته و روز جدیدی شروع شده است.

درصورت تغییر نحوه ورود به سایت

همانطور که میدانید، کاربرها میتوانند از راه های مختلفی وارد وب سایت شما شوند. برای اینکه درباره ی این راه ها مثالی زده باشیم، میتوانیم ورود از طریق موارد زیر را نام ببریم:

  • وارد کردن کلمه ای در موتورهای جستجو ( مانند: سرچ کلمه ای در گوگل )
  • تایپ کردن آدرس سایت
  • کلیک بر روی لینکی از سایت که در شبکه اجتماعی وجود دارد
  • بک لینک سایت که در سایت های دیگر موجود است


اگر کاربری از یک منبع خاص وارد سایت شده باشد، اما همان کاربر از منبع دیگری وارد شود؛ سشن قبلی به پایان رسیده و سشن جدیدی برای آن در نظر گرفته میشود.

درصورتی که تاثیرپذیر باشد، بعد از سپری شدن 30 دقیقه

و آخرین علت تمام شدن سشن، گذشت 30 دقیقه در بی تحرکی است. به این معناست که کاربر پس از ورود به سایت، 30 دقیقه هیچ کاری در آن انجام نداده است؛ در این صورت نشست او به پایان میرسد.

این عمل میتواند زمانی صورت گیرد که کاربر درحال خواندن مطلبی در صفحه ای از سایت شما باشد، و در عین حال کاری در صفحه انجام ندهد. و یا ممکن است کاربر در حال تحلیل و بررسی مقاله ای باشد که در این صورت کاری بر روی صفحه انجام نمیدهد، به این ترتیب پس از گذشت 30 دقیقه، نشست او به پایان خواهد رسید.

تفاوت Session و PageView

همانطور که گفتیم، Session یا نشست از زمانی که کاربر وارد سایت شده تا زمانی که از آن خارج شود، یک بار ایجاد شده است. اما PageView مربوط به تعداد بازدید صفحات سایت شماست. پس تعداد آن قاعدتا از تعداد نشست ها بیشتر است؛ زیرا یک کاربر پس از ورود به سایت و ایجاد یک نشست، میتواند از یک صفحه یا صفحات بیشتری در سایت بازدید کند.

آیا Session همان Dwell Time است؟

باید بگوییم که خیر! سشن از زمانی که کاربر وارد سایت میشود، تا هنگام خروج او از سایت در نظر گرفته میشود. اما Dwell Time مقدار زمانی است که کاربر پس از ورود به سایت و پیش از بازگشت دوباره به نتایج جستجو، در سایت گذرانده است. پس Dwell Time وابسته به این است که کاربر از طریق نتایج جستجو وارد سایت شده باشد و دوباره به نتایج جستجو بازگردد و در غیر این صورت محاسبه نمیشود! پس نمیتوان این دو را یکی دانست.

اگر میخواهید اطلاعات بیشتری راجع به Dwell Time و تاثیر آن بر سئو سایت کسب کنید، پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را بخوانید:

⇐ Dwell Time یا زمان ماندگاری چیست؟

چه تفاوتی بین Session و Bounce Rate وجود دارد؟

Bounce Rate یا همان نرخ پرش، درصد کاربرانی را نمایش میدهد که بدون انجام کار خاصی در سایت، از آن خارج شده اند. همانطور که با مفهوم سشن آشنا شده اید، اکنون میدانید که این دو کاملا باهم متفاوت اند.

درصورتی که تمایل دارید درباره نرخ پرش و نحوه کاهش آن بیشتر بدانید، مقاله زیر برای شما مفید خواهد بود:

⇐ نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

جمع بندی:

در این مقاله متوجه شدید که Session موجود در گوگل آنالیتیکس درواقع نمایش دهنده زمان سپری شده توسط یک کاربر در صفحه مشخصی از سایت است. و همچنین اطلاعات مربوطه در هر سشن ذخیره میشود. پس درواقع نشست کمک میکند تا اطلاعات ورودی کاربر به یک صفحه ذخیره شود. همچنین شما میتوانید اطلاعات مربوط به هر نشست را در گوگل آنالیتیکس سایت خود بررسی کنید.

اگر میخواهید بدانید که تفاوت بین این دو ابزار گوگل، یعنی آنالیتیکس و سرچ کنسول چیست، میتوانید از مقاله زیر کمک بگیرید:

⇐ تفاوت بین گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس در چیست؟

امیدواریم این آموزش از سری آموزش های هاست نگار برای شما مفید بوده باشد و به کمک آن با مفهوم Session در گوگل آنالیتیکس آشنا شده باشید. درصورتی که درباره ی این مقاله سوالی برای شما ایجاد شد، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط