آموزش ها-هاست نگار

رابط کاربری یا UI چیست؟ – نحوه ی طراحی UI و اصول آن

رابط کاربری یا UI چیست؟ نحوه ی طراحی UI و اصول آن


آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

رابط کاربری یا UI چیست؟ 

اصول طراحی رابط کاربری 

نحوه طراحی UI 

انواع طراحی رابط کاربری 

بخش های طراحی UI 

تفاوت های میان طراحی گرافیک و طراحی رابط کاربری 

مهارت های مورد نیاز در طراحی رابط کاربری 

تاثیر رابط کاربری بر سئو 


اگر شما طراح سایت باشید و یا علاقمند به یادگیری درباره آن، ممکن است به کلمه UI یا UX برخورده باشید. باید گفت که این دو اصطلاح کاملا از هم مجزا هستند. در این مقاله ما میخواهیم راجع به UI توضیحاتی به شما بدهیم. درصورتی که درباره ی UI اطلاعی ندارید و یا میخواهید اطلاعات خود را تکمیل کنید در این آموزش همراه ما باشید.

 

رابط کاربری یا UI چیست؟ 

UI یا User Interface درواقع فضایی جهت رخ داد تعامل بین انسان و ماشین است. طراحی UI در اصل میخواهد محصولاتی با قابلیت استفاده ی آسان به کاربران ارائه دهد.

میتوان گفت تمرکز طراحی UI درباره ی جایگاه مناسب هر المان، فرم ها، دکمه ها و نحوه نمایش آنها به کاربر است؛ که در نهایت منجر به سادگی استفاده از اینها توسط کاربران میشود.

 What Is UI?

 

 

اصول طراحی رابط کاربری 

پس از آشنایی شما با مفهوم UI ، اکنون میخواهیم به اصول طراحی کاربری بپردازیم. در .واقع هر شخصی که طراح UI است، باید این اصول را بداند و رعایت کند:

 

اصل سادگی 

یکی از مهم ترین اصولی که باید در طراحی رابط کاربری رعایت شود، اصل سادگی محصول است. مهم نیست که محصول چقدر پیچیده است، شما باید برای نهایت سادگی در استفاده از آن را برای کاربر فراهم کنید.

امروزه بیشتر طراحان در حفظ سادگی باهم رقابت دارند. بطور کلی تمامی محصولات، از جمله سایت ها، نرم افزارها، اپلیکیشن های موبایل و … در هر ورژن جدید خود در تلاشند که رابط کاربری ساده تری را فراهم کنند.

 

اصل پدیداری 

از دیگر موارد مهم در طراحی رابط کاربری، قابلیت رویت موارد موردنظر کاربران است. یعنی طراحی باید به گونه ای باشد که کاربر بتواند موارد مورد نیاز خود را به سادگی بیابد. همچنین موارد بی ارزش و بلااستفاده را باید از دید کاربر دور کنید تا کار برای او پیچیده نشود.

پس مهم است که در طراحی، تمامی مواردی که کاربر ممکن است به آنها نیاز پیداکند، در دسترس او باشد. و صفحه از موارد بی ارزش خالی باشد تا باعث سردرگمی کاربر نشود.

 

اصل اطلاع رسانی 

احتمال بروز خطا یا مشکل در سیستم های مختلف وجود دارد؛ پس مهم است که بتوان این وضعیت های دشوار یا تغییراتی که ممکن است اعمال کنید را به نحو درستی به کاربر اعلام کنید.

این اطلاع رسانی باید به طور صحیح صورت گیرد و مواردی از جمله مشکل ایجاد شده، تایم درست شدن آن، یا تغییرات اعمال شده و نحوه کار با وجود این نوع تغییرات را شامل شود.

 UI Design

 

اصل ساختار 

منظور از اصل ساختار این است که با توجه به نوع کار، باید طراحی هدف خاصی داشته باشد. یعنی دسته بندی های مرتبط به هم در کنار هم قرار گیرند و ساختار طراحی برای کاربران قابل درک باشد. به صورتی که کاربر با یکبار دیدن صفحه متوجه شود با توجه به نیاز خود باید از کدام بخش استفاده کند.

 

اصل انعطاف پذیری 

اصل انعطاف پذیری به ما میگوید که طراحی باید با کمترین احتمال بروز خطا انجام شود. و سیستم به صورتی انعطاف پذیر باشد که درصورت بروز خطا، تحمل بالایی نسبت آن داشته باشد. یعنی اگر خطایی رخ داد، سیستم بطور کلی بهم نریزد و خطا را بتوان با استفاده از دکمه ها رفع کرد.

 

نحوه طراحی UI 

تا به این قسمت از مقاله شما با مفهوم UI و اصول طراحی آن آشنا شده اید. اکنون میخواهیم نحوه طراحی درست رابط کاربری را به شما بیاموزیم:

 How To Design UI?

 

مرحله اول: 

در مرحله ی اول از طراحی رابط کاربری میبایست پروژه کاملا بررسی شود. این بررسی باید کاملا بصورت جزئی انجام شود. با توجه به نوع پروژه، انجام این بررسی متفاوت است. برای مثال اگر پروژه یک سایت است، باید مخاطبان آن را بیابید، سایت های رقبا را بررسی کنید و حتی با استفاده از ابزار های گوگل مانند گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول گوگل سایت را کاملا تحلیل کنید. شما میتوانید با شناخت مخاطبان سایت، بهترین طراحی ممکن را برای سایت در نظر بگیرید.

درصورتی که تمایل دارید بیشتر راجع به گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول بدانید و یا سایت خود را در آنها به ثبت برسانید؛ میتوانید از مقالات زیر کمک بگیرید:

⇐ نحوه ثبت سایت در سرچ کنسول

⇐ نحوه ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

 

مرحله دوم: 

اکنون پس از بررسی پروژه میتوان وارد مرحله دوم، یعنی شروع طراحی، شد. در مرحله طراحی، ابتدا باید طرح کلی آماده سازی کنید و به کارفرما ارائه دهید. درواقع در این طرح کلی شما نیاز ندارید وارد جزئیات کار شوید و فقط شیوه طراحی خود را به صورت کلی به کارفرما نمایش میدهید. راجع به تغییرات احتمالی مشورت میکنید.

 

مرحله سوم: 

آخرین مرحله درواقع بخش طراحی ریز جزئیات پروژه است. پس از مشورت با کارفرما، تغییرات احتمالی را اعمال کرده و وارد جزئیات طراحی میشوید که گرافیک نیز در این مرحله وارد میشود. البته بهتر است ابتدا تمام تمرکز خود را بر روی رابط کاربری بگذارید و طراحی گرافیک را در اولویت بعدی قرار دهید.

 

انواع طراحی رابط کاربری 

طراحی رابط کاربری انواع مختلفی دارد که در ادامه آنها را برای شما نام میبریم:

 

 • CLI یا رابط خط فرمان:
  از این رابط جهت اجرای دستورات استفاده میشود که کاربرد عمده ی آن در برنامه نویسی است

 • NLI یا رابط زبان طبیعی:
  این رابط امکان برقراری ارتباط بین کاربر و دستگاه به جای زبان رایانه ای را فراهم میکند

 • رابط مبتنی بر منو:
  کاربران به وسیله فهرست ها و صفحات با دستگاه در ارتباط هستند

 • GUI یا رابط کاربری گرافیکی:
  استفاده از آیکون های گرافیکی میتواند امکان برقراری ارتباط با دستگاه را فراهم سازد

 • رابط مبتنی بر فرم :
  لیستی از سوالات و گزینه ها به وسیله این نوع رابط برای کاربر تکمیل میشود

 • VUI یا رابط کاربری صوتی:
  به وسیله این رابط میتوان به وسیله گفتار با دستگاه ارتباط برقرار کرد

 Kinds Of UI Design

 

 

بخش های طراحی UI 

در طراحی رابط کاربری، یک سری مواردی وجود دارد که میبایست حتما به آنها توجه شود. این بخش ها را برای شما نام میبریم و در ادامه به شما میگوییم به چه صورت باید به آنها رسیدگی شود:

 

طراحی بصری 

مهم ترین بخش طراحی UI ، طراحی Visual یا بصری آن است. در این بخش تجربه ی کاربری، شکل ها، طرح ها، ترکیب بندی و … از عوامل مهم هستند. درواقع این بخش از طراحی چشم کاربر را به محصول نهایی جذب میکند. با رعایت طراحی بصری، پروژه شما میتواند به بهترین نحو کاربر پسند شود.

 

طراحی گرافیک 

طراحی گرافیک شامل تصاویر ثابت، متحرک و موشن گرافی است. با طراحی گرافیک جذاب میتوان نظر کاربران را نسبت به محصول جلب کرد. در طراحی گرافیک، تخصص و مهارت دو اصل مهم هستند که در نهایت موجب میشوند در طراحی پروژه هماهنگی خاصی بین عناصر آن حس شود که این امر تجربه کاربری فوق العاده ای را در پیش خواهد داشت.

 

موکاپ 

موکاپ درواقع نمونه ای از طرح اصلی است. در موکاپ شما میتوانید طرح نهایی را با جزییات مشاهده کنید. درواقع طراحی موکاپ کمک میکند بتوانید ضعف های طرح را یافته و اصلاح کنید. همچنین گزینه های متفاوتی جهت افزایش جذابیت طرح در نظر بگیرید.

 

رنگ ها 

رنگ ها تاثیر بسیاری بر کاربر دارند. در واقع هر رنگ معنای خاصی را به کابر منتقل میکند. پس استفاده از رنگ های مناسب در پروژه تاثیر به سزایی در جذابیت آن برای کاربران خواهد داشت. البته دقت کنید که انتخاب رنگ ها هوشمندانه و متناسب با یکدیگر انجام شود تا موثر واقع شوند.

 Parts Of UI Design

 

تایپوگرافی 

و آخرین بخش تاثیر گذار در طراحی UI ، تایپوگرافی است. تایپوگرافی درواقع هنر استفاده از فونت های مختلف در جایگاه مناسب آن و سازماندهی درست آن است. همچنین خوانایی فونت، اندازه و زیبایی آن بسیار در تایپوگرافی موثر اند.

 

 

تفاوت های میان طراحی گرافیک و طراحی رابط کاربری 

اگر تا به حال هیچ چیز راجع به طراحی رابط کاربری نشنیده باشد، ممکن است آن را با طراحی گرافیک اشتباه گرفته باشید. در این صورت پیشنهاد میدهیم این بخش را بخوانید تا متوجه تفاوت میان این دو شوید.

اساسا طراح رابط کاربری، نیاز است درباره طراحی گرافیک نیز بداند. اما هدف اصلی او طراحی محصولی زیبا نیست؛ بلکه میخواهد کاربر بتواند به آسانی از محصول او استفاده کند.

پس در یک جمله میتوان گفت: طراح گرافیک میخواهد محصولی زیبا تولید کند؛ اما طراح رابط کاربری میخواهد محصولی تولید کند که کار با آن ساده باشد.

 

 

مهارت های مورد نیاز در طراحی رابط کاربری 

اگر میخواهید وارد طراحی رابط کاربری شوید، برای قدم اول نیاز به ابزارهای اولیه یا همان وایر فریم دارید. وایر فریم شما میتواند برگ های کاغذ و یا نرم افزار های مرتبط با طراحی UI باشد.

حتما تا الان متوجه شده اید که طراح رابط کاربری نیاز به آشنایی با طراحی گرافیک و برنامه نویسی نیز دارد. پس میتوان گفت اگر میخواهید یک طراح UI شوید، پس از یادگیری موارد اولیه باید با ابزارهای گرافیک یعنی Illustrator و Photoshop نیز آشنایی داشته باشید. همچنین دانستن زبان های برنامه نویسی مانند HTML , CSS , JS نیز کاربردی خواهد بود.

در طراحی UI بسته به نوع طراحی، ابزار های خاصی استفاده میشود که در ادامه چند نمونه از آنها را به طور کلی برای شما نام برده ایم:

 • Wirefy
 • Adobe XD
 • Google Slides
 • Frame Box
 • InVision
 • Figma
 • Sketch
 • و …

 What You Need To Be An UI Designer

 

 

تاثیر رابط کاربری بر سئو 

تاثیر رابط کاربری بر سئو را نمیتوان نادیده گرفت. درصورتی که سایت شما از UI مناسبی برخوردار باشد، در نهایت کاربران زیادی را میتوانید جذب و همچنین حفظ کنید.

هنگامی که کاربر وارد سایت شما میشود، درصورتی کار با وب سایت شما برای او ساده باشد و همچنین محتواهای سایتتان برای او جامع و مفید باشد؛ قطعا تایم بیشتری را در سایت شما خواهد گذراند و از صفحات دیگر سایت شما نیز بازدید خواهد کرد.

درصورتی که تمایل دارید راجع به اصول محتوا نویسی بیشتر بدانید، از مقاله ی زیر کمک بگیرید:

⇐ 10 اصل محتوا نویسی در وردپرس

این امر نکته مثبت تجربه ی موفق کاربر را به موتور های جستجو میرساند. و در نهایت رتبه های بهتری در نتایج دریافت خواهید کرد.

درصورتی که تمایل دارید با ابزار های سئو آشنا شوید، مقاله زیر برای شما مفید خواهد بود:

⇐ 8 تا از بهترین ابزارهای سئو

 

نتیجه گیری: 

در این مقاله با مفهوم UI یا همان رابط کاربری آشنا شدید که درواقع هدف آن ایجاد بستر مناسب و ساده برای کاربر جهت کار با محصولات بود. همچنین یاد گرفتید که اگر میخواهید طراح UI شوید، اصولی مانند: سادگی طراحی، هدفمند بودن ساختار آن و … را میبایست رعایت کنید. در نهایت باید بگوییم در این مقاله موارد کلی ای راجع به UI به شما آموختیم و درصورتی که بخواهید یک طراح UI شوید راه طولانی ای را در پیش دارید. پس همین الان شورع به یادگیری مهارت های موردنیاز در این کار کنید.

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و به کمک آن با مفهوم UI ، اصول آن و نحوه طراحی درست آن آشنا شده باشید. درصورتی که در حین خواندن این مقاله به مشکلی برخوردید و یا سوالی برای شما پیش آمد، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط