آموزش ها-هاست نگار

تست A/B چیست؟ نحوه طراحی تست A/B چگونه است؟

What Is A/B Test?

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

تست A/B چیست؟

مزایای تست A/B

 1. افزایش عملکرد سایت
 2. آزمایش بخش های مختلف سایت
 3. شناسایی نقاط ضعف سایت
 4. افزایش قدرت بازاریابی سایت

عناصر مهم در تست A/B

 1. توضیحات محصول
 2. عنوان ها
 3. طول محتوا
 4. ایمیل های بازاریابی
 5. محتوای دیداری یا شنیداری
 6. صفحه فرود
 7. دکمه های CTA

نحوه طراحی تست A/B

 1. انتخاب هدف
 2. نوشتن لیستی از متغیر ها
 3. تعیین نتیجه تست
 4. انجام تست
 5. تکرار تست

چگونگی تحلیل تست A/B

نتیجه گیری


اگر به یاد داشته باشید در مقاله های پیشین که عوامل موثر بر سئو سایت را بررسی کرده بودیم؛ راجع به تست A/B زیاد صحبت کرده بودیم. در این مقاله میخواهیم شما را کاملا با این نوع تست آشنا کنیم.

موارد استفاده تست A/B معمولا در مواردی است که شما تغییری را در وب سایت خود ایجاد کرده اید و قصد دارید مقایسه ای بین صفحه تغییر یافته و نوع قبلی آن انجام دهید. و یا ممکن است دو تغییر متفاوت را در نظر داشته باشید و بخواهید بررسی کنید کدام یک بهتر است.

این کار معمولا برای بررسی فاکتورهای موثر بر سئو مانند نرخ پرش، زمان ماندگاری و نرخ تبدیل انجام میشود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی تست A/B و نحوه انجام آن، در این آموزش همراه ما باشید.

 

 

تست A/B چیست؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که بخواهید تغییراتی در صفحه ای از سایت خود ایجاد کنید، اما ندانید این تغییر در راستای بهبود سئوی سایت است یا خیر. یا ممکن است بین دو تغییر شک داشته باشید که کدام یک میتواند کاربر را به مشتری سایت شما تبدیل کند. در این هنگام تست A/B میتواند برای شما مفید واقع شود.

What Is A/B Test?


تست A/B به این صورت عمل میکند که شما ابتدا تغییر اول را در سایت خود اعمال میکنید و بعد از مشاهده شدن آن توسط تعداد مشخصی کاربر، فاکتورها را بررسی میکنید. سپس این کار را برای تغییر دوم نیز انجام میدهید. اکنون هردو بررسی را با یک دیگر مقایسه کرده و گزینه بهتر را بر روی سایت اعمال میکنید.

 

 

مزایای تست A/B

برخی از توسعه دهندگان سایت معمولا تست A/B را نادیده میگیرند. این امر موجب میشود که در گاهی مواقع نتوانند تغییر مثبت را از منفی تشخیص دهند که این قضیه در طولانی مدت باعث تخریب سئو سایت میشود. همچنین این تغییرات منفی در تایم کوتاه نیز باعث کاهش نرخ تبدیل سایت میشود!

درصورتی که میخواهید بیشتر راجع به نرخ تبدیل بدانید، مقاله زیر را مطالعه کنید:

⇐ نرخ تبدیل یا Conversion Rate چیست؟

 Benefits Of A/B Test

اما در مقابل این امر، اگر این تست به درستی انجام شود؛ نرخ تبدیل کاربر به مشتری را در سایت شما بالا میبرد. البته فراموش نکنید که تایم لازم را برای انجام این تست حتما صرف کنید. معمولا تایم مناسب برای انجام این تست و جمع آوری اطلاعات لازم برای بررسی، بین 7 تا 10 روز است.

در این بخش میخواهیم برخی مزایای تست A/B را برای شما توضیح دهیم:

 

1. افزایش عملکرد سایت

شما با انجام تست A/B میتوانید عملکرد سایت خود را بررسی کنید. با بررسی فاکتورهای موثر بر عملکرد سایت، میتوانید آن را بهبود دهید و در نهایت عملکرد وب سایت خود را افزایش دهید. از جمله این فاکتورها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Page Views : تعداد دفعات بازدید از یک صفحه
 • Users : تعداد کاربرانی که سایت را مشاهده میکنند
 • Location : موقعیت مکانی بازدیدکنندگان سایت
 • Average Time on Page : میانگین زمانی که کاربران در صفحات سایت سایت صرف میکنند
 • New VS Returning : تعداد بازدیدکنندگان جدید و قدیمی
 • Referral Traffic : ترافیک بدست آمده از بک لینک های دریافتی از دیگر سایت ها

 

شما میتوانید از طریق گوگل آنالیتیکس به این موارد دسترسی داشته باشید.

 Benefits Of A/B Test

 

2. آزمایش بخش های مختلف سایت

با تست A/B شما میتوانید UX و UI سایت خود را نیز تقویت کنید. شما با بهبود تجربه کاربری و رابط کاربری درواقع در راستای جذب مخاطب بیشتر و تبدیل آنها به مشتری قدم برداشته اید.

اگر تمایل دارید بیشتر راجع به UI ، UX و همچنین نکات مهم در طراحی آنها بدانید، توصیه میکنیم مقالات زیر را مطالعه کنید:

⇐ UI چیست؟ 5 اصل مهم در طراحی رابط کاربری

⇐ UX چیست؟ 7 نکته مهم در طراحی تجربه کاربری

 

3. شناسایی نقاط ضعف سایت

تست A/B به شما کمک میکند تا نقاط ضعف سایت خود را بیابید. سپس با رفع یا بهبود آنها بتوانید نرخ تبدیل سایت خود را افزایش دهید. در این حالت شما میتوانید فاکتورهایی مانند موارد زیر را بررسی کنید:

 • طراحی بهتر دکمه های CTA جهت جذب بهتر کاربر برای کلیک بر روی آنها
 • بهبود کیفیت تصاویر سایت و کاهش حجم آنها جهت بارگذاری سریع تر
 • طراحی ساده و قابل فهم بخش های مختلف سایت که در نهایت موجب کاهش نرخ پرش سایت میشود
 • افزایش کیفیت و جذابیت طراحی صفحه تماس با ما (مانند: افزودن بخش هایی با مضمون شبکه های اجتماعی سایت خود)

 Benefits Of A/B Test

اگر میخواهید راجع به فاکتور نرخ پرش یا همان بانس ریت اطلاعات بیشتری کسب کنید، حتما مقاله آموزشی زیر را مطالعه کنید:

⇐ نرخ پرش چیست؟ چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

 

4. افزایش قدرت بازاریابی سایت

و در نهایت باید بگوییم که مهم ترین فایده تست A/B افزایش قدرت بازاریابی سایت شما با بیشتر کردن مقدار نرخ تبدیل وب سایت است. شما با بررسی موارد سایت از طریق این تست میتوانید فاکتورهای مهم درباره سایت را بهبود دهید و ارتباط بهتری با کاربر خود برقرار کنید.

در ضمن صفحات پر ترافیک سایت خود را در اولویت قرار دهید. زیرا با بهبود این صفحات درواقع بستری فوق العاده برای جذب مخاطب ایجاد کرده اید. زیرا این گونه صفحات بازدیدکنندگان بیشتری دارد که در راستای هدف شماست.

 

 

عناصر مهم در تست A/B

باید بدانید که در تست A/B برخی از عناصر هستند که مهم تر هستند. یعنی شما میبایست بیشترین توجه خود را به آنها اختصاص دهید. هنگامی زمان کافی برای بررسی تمامی عوامل ندارید، در نظر داشته باشید که عناصری که در ادامه معرفی میکنیم را حتما بررسی کنید.

 Important Elements In A/B Test

 

1. توضیحات محصول

سعی کنید کوتاه ترین و مفید ترین توضیح درباره ی محصول خود به مشتری ارائه دهید. اگر به سایت های بزرگ و معتبر نگاهی بی اندازید، متوجه میشوید که همیشه توضیحات مختصر و مفید راجع به محصول در اختیار کاربر میگذارند. پس از ارائه توضیحات اضافی و بیهود درباره ی محصول خودداری کنید.

 

2. عنوان ها

پس از ورود کاربر به سایت، اولین چیزی که او مشاهده میکند عنوان های محتوای شماست. پس باید عنوان ها را به صورتی جذاب تولید کنید که کاربر را برای صرف وقت در سایت شما جلب کند.

 

3. طول محتوا

شاید تصور کنید که هرچه محتوا طولانی تر باشد، کاربران بیشتری جذب خواهند شد. باید بگوییم که این قضیه کاملا به موضوع سایت شما و کاربران شما باز میگردد. میبایست با توجه به نوع محتوایی که ارائه میدهید و سلیقه اکثر کاربران خود تصمیم بگیرید.

Important Elements In A/B Test

در برخی از سایت ها، باید محتوای طولانی و با ریز جزئیات کامل به کاربر ارائه دهید. در این مدل سایت ها محتوای طولانی برای کاربران جذاب تر است. اما در بعضی دیگر از سایت ها، مانند برخی از سایت های فروش محصول، کاربر ترجیح میدهد محتوای مختصر و مفیدی درباره ی محصول دریافت کند. پس اگر محتوای طولانی ارائه دهید، نه تنها کاربر را جذب نمیکند؛ بلکه ممکن است کاربر از سایت خارج شود!

 

4. ایمیل های بازاریابی

شما میتوانید تست A/B را برای ایمیل های بازاریابی خود انجام دهید. به این صورت که نسخه A را برای نیمی از مشتریان و نسخه B را برای نیمی دیگر از آنها ارسال میکنید. درصورتی که یکی از نسخه ها با اختلاف زیادی بهتر عمل کند، درواقع شما یک عنصر مفید یافته اید.

فقط این مسئله را در نظر داشته باشید که در هر تست تنها یک تغییر اعمال کنید و زمان کافی برای آزمون بگذارید تا به نتیجه دقیقی برسید.

 Important Elements In A/B Test

 

5. محتوای دیداری یا شنیداری

همانطور که میدانید تنها محتوا برای سایت کافی نیست؛ بلکه باید از محتوای دیداری و شنیداری نیز در سایت خود استفاده کنید. منظور از محتوای دیداری یا شنیداری میتواند موارد زیر باشد:

 • تصویر ها
 • فیلم ها
 • پادکست ها
 • اینفوگرافیک ها

شما میتوانید با انجام تست A/B بر روی اینگونه محتوا ها، بهترین آنها را به مخاطبان خود ارائه کنید. به این وسیله میتوانید نرخ تبدیل را افزایش دهید!

 

6. صفحه فرود

صفحه فرود را فراموش نکنید! لندینگ پیج یکی از موثر ترین صفحات در تبدیل کاربر به مشتری است. پس با توجه به عناصر موجود در آن و تلاش برای نمایش بهترین نسخه از آن، میتوانید نرخ تبدیل سایت خود را به طرز چشمگیری افزایش دهید.

درصورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری راجع به لندینگ پیج بدست آورید، میتوایند از لینک آموزشی زیر استفاده کنید:

⇐ لندینگ پیج چیست؟ 17 نکته مهم در طراحی صفحه فرود

 Important Elements In A/B Test

 

7. دکمه های CTA

دکمه های CTA را دست کم نگیرید! این دکمه ها کاربران را مستقیما به سمت هدف شما میبرند. هرچه این دکمه ها جذاب تر باشند، احتمال کلیک کاربر بر روی آنها و در نهایت رسیدن به هدف شما بیشتر خواهد بود.

رنگ دکمه، شکل دکمه ، متن دکمه، رنگ متن و کنتراست آن، از جمله مواردی هستند که در ساخت دکمه های CTA جذاب دخیل هستند.

 

 

نحوه طراحی تست A/B

پس از اینکه شما را با عناصر مهم در تست A/B آشنا کردیم؛ اکنون میخواهیم نحوه طراحی این تست را به شما بیاموزیم. در این بخش همراه ما باشید تا با طراحی این تست آشنا شوید. طراحی این تست شامل 5 مرحله است که به ترتیب به آنها میپردازیم:

 How To Design A/B Test?

 

1. انتخاب هدف

پیش از هر چیزی شما باید هدف خود از طراحی تست را مشخص کنید. یعنی میبایست بخشی که برای انجام تست در نظر دارید را مشخص کنید. شما باید برای هر تست تنها یک هدف تعیین کنید تا تمرکز خود را مستقیما بر روی آن بگذارید.

انتخاب چندین هدف برای یک تست، موجب میشود نتیجه دقیقی از تست دریافت نکنید. که در این صورت بطور کلی تست انجام شده برای هیچ کدام از اهداف تعیین شده ارزش خاصی نخواهد داشت. پس دقت داشته باشید که برای هر تست، تنها یک هدف مشخص کنید.

 

2. نوشتن لیستی از متغیر ها

در مرحله دوم پس از تعیین هدف تست، باید یک لیست از متغیر های موجود تهیه کنید. متغیر ها دقیقا مواردی هستند که مرتبط با هدف شما می باشند. یعنی پس از مشخص کردن هدف، تمامی عوامل مهم در آن را به عنوان متغیر، بصورت لیست مینویسید.

برای مثال اگر هدف شما آزمایش یک بنر تخفیف است، باید مواردی مانند گزینه هایی که در پایین آورده ایم را به عنوان متغیر در نظر بگیرید:

 • مکان قرارگیری بنر
 • متن مورد استفاده در بنر
 • رنگ پس زمینه بنر
 • طرح مدنظر برای بنر

توجه داشته باشید که تمامی متغیر های مرتبط با هدف خود را در لیست بنویسید.

 

3. تعیین نتیجه تست

شاید برای شما عجیب باشد ولی باید پیش از انجام تست، نتیجه ی آن را تعیین کنید! درواقع شما باید نتیجه ای که از طریق این تست به دنبال آن هستید را تعیین کنید. سپس بعد از انجام تست بررسی کنید که کدام یک از آنها (A یا B) بر روی نتیجه ای که تعیین کرده بودید، تاثیر بهتری دارند.

 How To Design A/B Test?

 

4. انجام تست

و در نهایت اکنون نوبت به انجام تست میرسد. این نکته را به خاطر داشته باشید که تست های مرتبط با نمونه A و B باید به طور همزمان انجام شوند تا به نتیجه درستی از آنها برسید. پس انجام تست A و انجام تست B با فاصله چند روز کاملا غلط است. و این تست ها باید در یک زمان انجام شوند.

 

5. تکرار تست

آخرین مرحله، تکرار تست است! برای دریافت نتیجه های دقیق تر و بهتر، میبایست تست ها را تکرار کنید. این تکرار تست بصورت مکرر و از روش های مختلف باید انجام شود. زیرا با گذر زمان، هر چیزی تغییر خواهد کرد و یا بروز خواهد شد. پس برای دریافت نتایج دقیق، فراموش نکنید که حتما تست ها را تکرار کنید.

 

 

چگونگی تحلیل تست A/B

پس از طی کردن مراحل طراحی تست A/B اکنون نوبت به تحلیل نتایج بدست آمده از تست میرسد. لازم است بدانید که ابزارهای مختلفی برای آنالیز داده های دریافتی از تست وجود دارند که یکی از بهترین آنها گوگل آنالیتیکس است.

ابزار گوگل آنالیتیکس بصورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته است. شما میتوانید در این ابزار ترافیک ورودی به هر صفحه از سایت خود را مشاهده کنید. و البته این ابزار قابلیت های زیادی دارد که شما میتوانید از آنها در راستای تحلیل و آنالیز سایت خود استفاده کنید.

اگر پیش از این سایت خود را در گوگل آنالیتیکس ثبت نکرده اید، میتوانید به کمک آموزش زیر این کار را انجام دهید:

⇐ نحوه ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

 

 

نتیجه گیری:

همانطور که در این مقاله متوجه شدید، شما میتوانید برای بررسی عملکرد تغییرات در سایت، میتوانید از تست A/B استفاده کنید. در واقع این تست به شما امکان بررسی عوامل موثر برسایت پس از اعمال تغییر را میدهد. به این ترتیب شما میتوانید پیش از اعمال صددرصدی تغییرات بر سایت، با انجام تست A/B از مفید بودن آن و تاثیر آن بر نرخ تبدیل سایت خود اطمینان حاصل کنید.

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و به کمک آن با مفهوم تست A/B و عناصر مهم در آن آشنا شده باشید. درصورتی که راجع به این مقاله برای شما سوالی پیش آمد، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط