آموزش ها-هاست نگار

MariaDB چیست؟

 

پایگاه داده چیست؟
پایگاه داده مکانی برای ذخیره اطلاعات است که می توانید به سرعت آن ها را بازیابی کرده و در جایی که نیاز دارید استفاده کنید. در مقایسه با نوشتن اطلاعات بر روی یک تکه کاغذ یا در یک سند Word، یک پایگاه داده تمام اطلاعات شما را در جداول ذخیره می کند تا بتوانید به راحتی هر ورودی را به روشی منظم و دقیق بازیابی کنید.
یک پایگاه داده شامل یک یا چند جدول پایگاه داده است که به عنوان رابطه نیز شناخته می شود. هر جدول پایگاه داده حاوی تعدادی سلول است که به ستون‌ها و ردیف‌های افقی تقسیم شده‌اند که به عنوان بدنه جدول نیز شناخته می‌شوند و بسیار شبیه به یک صفحه گسترده است. MariaDB به عنوان یک پایگاه داده رابطه ای شناخته می شود. SQL که به نام زبان کوئری ساختار یافته نیز شناخته می شود، یک زبان پایگاه داده، زبانی بسیار محبوب است که برای برقراری ارتباط با پایگاه های داده استفاده می شود.
 
ماریا دی بی چیست؟
MariaDB یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای منبع باز (DBMS) است که جایگزینی سازگار برای فناوری پایگاه داده MySQL است و از موتور MariaDB Storage Engine به عنوان موتور ذخیره ساز استفاده می کند. پایگاه داده MariaDB برای اهداف مختلفی مانند تجارت الکترونیک، ویژگی های سطح سازمانی و برنامه های گزارش گیری استفاده می شود. MariaDB شما را قادر می سازد تا تمام حجم کاری خود را مدیریت کنید. در هر پایگاه داده ابری و در هر مقیاس بزرگ و کوچکی بخوبی میتواند نیاز های شما را برآورده کند.
در میان سایر ویژگی هایی که دارد، این پایگاه داده همچنین از API های JSON، تکثیر داده های موازی و موتورهای ذخیره سازی متعدد، از جمله InnoDB، MyRocks، Spider، Aria، TokuDB، Cassandra و MariaDB ColumnStore پشتیبانی می کند.
 
تاریخچه MariaDB
توسعه دهنده اصلی آن مایکل مونتی ویدنیوس، یکی از بنیانگذاران MySQL AB و بنیانگذار Monty Program AB است. در 16 ژانویه 2008، MySQL AB اعلام کرد که موافقت کرده است توسط Sun Microsystems به مبلغ تقریباً 1 میلیارد دلار خریداری شود. این خرید در 26 فوریه 2008 تکمیل شد. سپس Sun سال بعد توسط شرکت Oracle خریداری شد.
ویدنیوس تنها پس از چند ماه از خرید MySQL توسط شرکت Sun بدلیل مشکلاتی از این پروژه جدا شد و نرم افزار جدیدی به نام MariaDB تاسیس کرد که این نام از نام دختر کوچکتر ویدنیوس، ماریا، الهام گرفته شده است. هدف از ایجاد این پایگاه داده، ارائهٔ یک موتور دیتابیس open source به معنای واقعی کلمه بود. Widenius یک مؤسسه هم به نام MariaDB تأسیس کرد تا این پروژه را به صورت open source توسعه داده و فضایی برای مشارکت توسعه دهندگان علاقمند نیز ایجاد گردد. (MySQL به نام دختر دیگرش نامگذاری شده است)
 
شرکت MariaDB، مستقر در اسپو، فنلاند، با دفتر مرکزی ایالات متحده در منلو پارک، کالیفرنیا، نسخه تجاری MariaDB را به صورت اشتراکی، همراه با محصولات تکمیلی و مجموعه ای از خدمات آموزشی، مدیریت از راه دور و مهاجرت ارائه می دهد.
 
نسخه های MariaDB
اولین نسخه از MariaDB، معروف به نسخه 5.1، در اوایل سال 2010 برای مصارف تولیدی در دسترس قرار گرفت. نسخه های 5.2، 5.3 و 5.5 عرضه شدند، و سپس MariaDB 10.0 در سال 2014 منتشر شد. این نشان دهنده تغییر در طرح طبقه بندی پایگاه داده، به عنوان نسخه قبلی بود. اعداد پس از MySQL الگوبرداری شدند.
شMariaDB 10.1 و 10.2 پس از آن به ترتیب در سال 2015 و 2017 آمدند. نسخه 10.2 که تا ژانویه 2018 نسخه 10.2.12 منتشر شد، از InnoDB به عنوان موتور ذخیره سازی پیش فرض استفاده می کند و ویژگی های جدید شامل نوع داده JSON است که برای تقویت ارتباط با MySQL در JSON طراحی شده است. نسخه بعدی MariaDB 10.3 است که در نسخه های آلفا و بتا در سال 2017 در دسترس قرار گرفت.
 
اجرا MariaDB
نرم افزار MariaDB بر روی سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و macOS اجرا می شود. این نرم افزار همچنین در پلتفرم‌های سخت‌افزاری Intel و IBM Power8 در دسترس است و به‌عنوان یک سرویس در چندین پلت‌فرم ابری اجرا می‌شود. زبان های برنامه نویسی پشتیبانی شده عبارتند از C++، C#، Java، Python و غیره.
 
کلاستر MariaDB Galera مبتنی بر لینوکس، یک کلاستر چند کاره همزمان برای MariaDB با پشتیبانی از موتورهای ذخیره سازی XtraDB/InnoDB است. با این حال، API که پایگاه داده را به Galera Cluster، یکی دیگر از فناوری‌های منبع باز متصل می‌کند، به طور پیش‌فرض در MariaDB با نسخه 10.1 گنجانده شده است و نیاز به دانلود کلاستر جداگانه را ندارد. در میان کاربران معروف MariaDB میتوان به ویکی‌پدیا، فیس‌بوک و گوگل و همچنین بانک DBS مستقر در سنگاپور و موسسه سنجش و ارزیابی سلامت در سیاتل اشاره کرد.
 
تفاوت اصلی بین MariaDB و MySQL
 
  • MariaDB دارای 12 موتور ذخیره سازی جدید است، در حالی که MySQL دارای موتورهای ذخیره سازی کمتری است.
  • MariaDB دارای یک مخزن اتصال بزرگتر است که تا 200000+ اتصال را پشتیبانی می کند، در حالی که MySQL دارای یک مخزن اتصال کوچکتر است.
  • در مقایسه عملکرد MariaDB با MySQL، در replication ،MariaDB سریعتر است، در حالی که در MySQL، کندتر است.
  • MariaDB منبع باز است، در حالی که MySQL از برخی کدهای اختصاصی در نسخه Enterprise خود استفاده می کند.
  • با مقایسه MariaDB یا MySQL، نسبتا MariaDB سریعتر از MySQL است.
در این آموزش پایگاه داده MariaDB را معرفی کردیم. امیدواریم این مقاله آموزشی برای شما مفید بوده باشد، برای دیدن باقی آموزش ها میتوانید وارد منوی پشتیبانی بخش آموزش ها شوید، در صورتی که درباره این آموزش به مشکل یا سوالی برخورد کردید، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خرید هاست

 

آموزش های مرتبط