آموزش ها-هاست نگار

پهنای باند چیست؟

 

در زمان استفاده از شبکه و اینترنت با اصطلاحاتی مانند پهنای باند، سرعت و ترافیک سروکار داریم، هر کدام از این اصطلاحات مفهوم خاصی دارند که دانستن آنها برای کاربران مفید و لازم است، در ادامه مطلب همراه ما باشید تا به مبحث bandwidth چیست و تفاوت آن با سرعت و ترافیک شبکه بپردازیم.
 
پهنای باند یا bandwith چیست؟
پهنای باند به حداکثر مقدار داده ای که در یک زمان معین از طریق اتصال به اینترنت منتقل می شود. اصطلاح پهنای باند به ظرفیت انتقال یک اتصال اشاره دارد و هنگام تعیین کیفیت و سرعت شبکه یا اتصال به اینترنت، فاکتور مهمی است. به طور خلاصه، پهنای باند عبارت است از حداکثر میزان داده منتقل شده از طریق اتصال به اینترنت در مدت زمان مشخص. پهنای باند اغلب با سرعت اینترنت اشتباه گرفته میشود که در ادامه تفاوت آن ها را ذکر میکنیم.
ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) معمولاً سرعت پهنای باند را به میلیون‌ها بیت در ثانیه (bps) یا مگابیت (Mbps) و یا گیگابیت (Gbps) نشان می‌دهند. به طور کلی، هرچه پهنای باند بیشتر باشد، رایانه سریع‌تر اطلاعات را از اینترنت، از جمله ایمیل یا فیلم‌های پخش شده بارگیری می‌کند.
 
پهنای باند چگونه کار می کند؟
هرچه یک اتصال داده پهنای باند بیشتری داشته باشد، داده های بیشتری را می تواند در یک زمان ارسال و دریافت کند. در مفهوم، پهنای باند را می توان با حجم آبی که می تواند از طریق یک لوله عبور کند، مقایسه کرد. هرچه قطر لوله بیشتر باشد، آب بیشتری می تواند در یک زمان از آن عبور کند. پهنای باند بر همین اصل کار می کند. هرچه ظرفیت پیوند ارتباطی بیشتر باشد، داده های بیشتری می تواند در هر ثانیه از آن عبور کند.
 
تفاوت پهنای باند و مقدار سرعت در چیست؟
اصطلاحات پهنای باند و سرعت اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند اما به درستی نیستند. علت سردرگمی ممکن است تا حدی به دلیل تبلیغات ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) باشد که این دو را با اشاره به سرعت بیشتر در حالی که واقعاً به معنای پهنای باند است، ادغام می کند.
اساساً، مقدار سرعت به سرعت انتقال داده ها اشاره دارد، در حالی که تعریف پهنای باند ظرفیت آن سرعت است. برای استفاده مجدد از استعاره آب، سرعت به این اشاره دارد که آب با چه سرعتی می تواند از طریق لوله رانده شود. پهنای باند به مقدار آبی اطلاق می شود که می تواند در یک بازه زمانی معین از طریق لوله جابجا شود.
در واقع پهنای باند تعیین می‌کند که یک سرویس اینترنتی چقدر ظرفیت دارد تا کاربرها از اینترنت استفاده کنند؛ اما سرعت ربطی به پهنای باند ندارد. ممکن است که سرعت پایین باشد اما پهنای باند زیاد و مناسب. پهنای باند از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند روی کیفیت و سرعت اینترنت تاثیرگذار باشد، اما تعیین‌کننده نهایی و مستقیم نیست؛ بلکه یکی از ده‌ها عاملی است که می‌تواند روند سرعت اینترنتی را بهبود بخشد، اما در نهایت موردی مغایر با سرعت اینترنت است.
 
انواع پهنای باند عبارتند از؛ پهنای باند اختصاصی و پهنای باند اشتراکی
  • پهنای باند اختصاصی (Dedicated bandwidth)
برای رفع محدودیت و کندی آپلود و دانلود برای کسب و کارهای بزرگ و یا مشترکین خانگی که سرعت برایشان اهمیت دارد و امکان پرداخت هزینه بالا را دارند، باید از پهنای باند اختصاصی استفاده کرد تا تمام پهنای باند خریداری شده به همان مشترک اختصاص یابد و در نتیجه در ساعات اوج مصرف و با افزایش تعداد کاربران آنلاین، کاهش سرعت را تجربه نکند، پهنای باند اختصاصی هیچ یک از این محدودیت‌ها را ندارد و اینترنت پایدار را در ۲۴ ساعت شبانه روز در اختیار مشترکان قرار می‌دهد. پهنای باند اختصاصی نیز به صورت متقارن در دسترس است که در نتیجه سرعت آپلود و دانلود یکسان خواهد بود.
 
 
  • پهنای باند اشتراکی (shared bandwidth)
به طور معمول بسیاری از افراد در گروه مصرف کنندگان باند اشتراکی هستند. در منازل، محیط کار، دفتر های کوچک و هر مکانی که به اینترنت چندان پر سرعتی نیاز نداشته باشد، قابل استفاده است. شیوه کار این سیستم به این صورت است که چندین مصرف کننده به طور همزمان می توانند به آن کانکت شوند و سپس از اینترنتی اشتراکی در بین خود استفاده کنند. گفتنی است که افت و نوسان سرعت در این نوع باند ها بسیار زیاد است که از این رو برای شرکت های تجاری بزرگ پیشنهاد نمی شود.
همچنین ترافیک های این نوع سیستم برای مصرف کننده بسیار محدود است، به این صورت که هر یک از فایل های دانلود شده در آخر ماه برای فرد مصرف کننده محاسبه می شود و صاحب آن نیز به پرداخت هزینه های موظف است.
 
نحوه اندازه گیری پهنای باند
در حالی که پهنای باند به طور سنتی و قدیمی بر حسب بیت در ثانیه (bps) بیان می شد، شبکه های مدرن اکنون ظرفیت بسیار بیشتری دارند، به همین دلیل است که پهنای باند در حال حاضر اغلب به صورت مگابیت بر ثانیه یا گیگابیت بر ثانیه بیان می شود.
اتصالات پهنای باند می تواند متقارن باشد، که به این معنی است که ظرفیت داده در هر دو طرف آپلود و دانلود یکسان است، یا نامتقارن باشد که به این معنی است که ظرفیت دانلود و آپلود برابر نیست. در اتصالات نامتقارن، ظرفیت آپلود معمولاً کمتر از ظرفیت دانلود است.
 
تفاوت پهنای باند و ترافیک
به میزان حجمی که شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت به کاربران ارائه می‌دهد و همچنین میزان بازدید کاربران از سایت شما ترافیک گفته می‌شود. اگر از سرور مجازی یا پهنای باند اختصاصی استفاده می‌کنید، میزان دیتایی که در بازه زمانی مشخص مثلا ۶ ماه از کارت شبکه شما عبور می‌کند را ترافیک می‌گویند.
در فضاهای وب اشتراکی، به حجمی از اطلاعات که از سایت‌های متعدد دانلود می‌شود، ترافیک می‌گویند این حجم می‌تواند ۵۰ گیگابایت در ماه باشد. اما پهنای باند تنها یک تعریف دارد به میزان داده‌ای که در یک ثانیه از کارت شبکه عبور می‌کند، پهنای باند می‌گویند.
 
تفاوت بین MBps با Mbps چیست؟
این مهم است که بدانید میزان پهنا باند با هر واحدی میتواند بیان شود(gigabits ، megabytes ، kilobytes ، bytes و غیره).ISP شما ممکن است از یکی از آنها استفاده کند .شما نیاز است این نکته را بدانید که چگونه میتوان واحدها را به یکدیگر تبدیل کرد. برای مثال 32MB با 32Mb مساوی نیست زیرا b در اینجا نشان دهنده bit(بیت) و B نشان دهنده Byte(بایت) است و هر بایت برابر 8 بیت میباشد.
 
در این مقاله پهنای باند را توضیح دادیم، امیدواریم این مقاله آموزشی برای شما مفید بوده باشد. در صورتی که درباره این آموزش به مشکل یا سوالی برخورد کردید، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط