آموزش ها-هاست نگار

نقشه سایت (sitemap) چیست؟

نقشه سایت چیست؟

 

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

sitemap یا نقشه سایت چیست؟

فایل ایندکس نقشه سایت چیست؟

انواع نقشه سایت:

اطلاعات موجود در نقشه سایت

معرفی نقشه سایت به گوگل

نحوه ایجاد نقشه سایت

 

در این مقاله قصد داریم به توضیحاتی راجع به نقشه سایت و نحوه ثبت آن بپردازیم. پیش از شروع توضیحات باید بگوییم یکی از راه هایی که شما میتوانید جهت بهینه سازی محتوا و بهبود سئوی سایت خود از آن استفاده کنید، ثبت نقشه سایت در گوگل است.

 

نقشه سایت چیست؟

 

sitemap یا نقشه سایت چیست؟

sitemap لیستی از صفحات است که به یکدیگر متصل شده اند و جهت خزیدن موتور های جستجو در سایت دستور هایی را ارائه میدهند. درواقع نقشه سایت مدلی از محتوای سایت است که جهت کمک به موتور های جستجو و کاربران ایجاد میشود. همچنین لازم به ذکر است که این نقشه امکان شناسایی صفحات مهم سایت را به گوگل میدهد.

هدف از ساخت سایت نمایش محتوای آن به مخاطب است و هنگامی میتوان به آن رسید که پیش از مخاطب این محتوا برای گوگل قابل خواندن باشد. خواندن یا همان خزیدن موتور های جستجوی گوگل بطور روزانه انجام میشود و هدف آن یافتن صفحات مهم سایت است.

درصورتی که لینک سازی داخلی به خوبی انجام نشده باشد، کار یافتن صفحات مهم سایت بسیار دشوار خواهد شد. اما راهی برای رفع این مشکل است، ثبت نقشه سایت در گوگل! با این کار علاوه بر اینکه خواندن محتوای سایت شما برای گوگل راحت تر میشود، کاربران نیز با نظمی که sitemap به سایت شما میدهد بهتر میتوانند متوجه مطالب سایت شما شوند.

 

فایل ایندکس نقشه سایت چیست؟

sitemap نباید زیاد سنگین شود به همین علت پس از ساخت آن، فشرده سازی کردن این فایل از کار های مهم است؛ زیرا این عمل باعث از بین رفتن فضای بیهوده موجود در فایل میشود. لازم است بگوییم حجم فایل نقشه سایت حداکثر میتواند شامل 50000 لینک آدرس باشد؛ درصورتی که قرار است بیشتر از حجم تعیین شده لینک داشته باشید، میبایست از sitemap index file یا فایل ایندکس نقشه سایت استفاده کنید. با انجام اینکار میتوانید در هر فایل ایندکس 50000 لینک اضافه را داشته باشید.

 

نقشه سایت چیست؟

 

انواع نقشه سایت

sitemap از نظر ساختاری به چندین دسته تقسیم میشود. اما تنها دو نوع آن توسط سایت ها استفاده میشود که این دو نوع HTML sitemap و XML sitemap است.

 

نقشه سایت XML

نقشه سایت XML درواقع به زبان نشانه گذاری گسترش پذیر یا Extensible Markup Language نوشته میشود. از این نوع نقشه سایت تنها جهت نمایش محتوای سایت به موتور های جستجو استفاده میشود و برخلاف نقشه سایت HTML، که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت، این نوع sitemap قابل دیدن توسط کاربران نمیباشد.

درواقع سرعت و اهمیت ایندکس شدن محتوای سایت به وسیله موتور های جستجو به مقدار قابل توجهی به sitemap آن ها بستگی دارد.

 

نقشه سایت HTML

این نوع از نقشه سایت به زبان Hyper Text Markup Language یا نشانه گذاری ابرمتنی است که این نقشه درواقع درباره صفحات سایت و موقعیت مکانی آن ها در سایت توضیح داده است. توسط این نقشه کاربران میتوانند به هر بخشی از سایت که میخواهند به سادگی دسترسی پیدا کنند. علاوه بر آن با sitemap صفحات بصورت لینک داخلی به یکدیگر متصل میشوند که این امر موجب بهبود سئوی سایت در کلمه کلیدی اصلی است.

برای مثال اگر شما سایتی دارای هزاران صفحه در بخش های متفاوت داشته باشید، کاربری که وارد سایت شما میشود نمیداند محتوا ی مدنظرش دقیقا با چه موضوعی و در چه بخشی از سایت قرار دارد. در این هنگام میتواند از نقشه HTML جهت راحت تر پیدا کردن محتوای موردنظر استفاده کند.

 

اطلاعات موجود در نقشه سایت

اکنون در این بخش میخواهیم راجع به این موضوع برای شما توضیح دهیم که نقشه سایت میبایست دارای چه چیز هایی باشد. درواقع اطلاعات موجود در نقشه سایت باید شامل موارد زیر باشد:

  • موقیت مکانی دقیق هر یک از صفحات سایت
  • تاریخ دقیق آخرین بروزرسانی هر صفحه از سایت
  • دوره ی اعمال تغییرات بر روی صفحات سایت
  • میزان اهمیت هر صفحه از سایت نسبت به دیگر صفحات آن

 

معرفی نقشه سایت به گوگل

ابتدا باید صفحاتی را که تمایل دارید توسط موتور های جستجو کرول شود را انتخاب کنید

سپس نوع فرمت مورد نظر برای نقشه سایت را انتخاب کنید

در انتها نقشه سایت را در گوگل به ثبت برسانید

 

نحوه ایجاد نقشه سایت

در بخش انتهایی میخواهیم نحوه ثبت سایت در گوگل را به شما آموزش دهیم. انجام این کار با روش های مختلفی امکان پذیر است که در ادامه به معرفی برخی از آنها میپردازیم:

1. ثبت سایت مپ به وسیله افزونه های وردپرس مانند: Yoast SEO ، Google XML Sitemaps

2. ثبت نقشه سایت با استفاده از sitemap سرچ کنسول

3. افزودن کد زیر به فایل robot.txt جهت تعیین مسیر نقشه

Sitemap: http://example.com/sitemap_location.xml

 

در نهایت به وسیله این آموزش قصد داشتیم شما را با سایت مپ، انواع آن و نحوه ثبت آن در گوگل آشنا کنیم. امیدواریم این آموزش از سری آموزش های هاست نگار برای شما مفید بوده باشد و به وسیله آن توانسته باشید با مفهوم نقشه سایت آشنا شوید. درصورت بروز هرگونه سوال یا مشکل میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

 

آموزش های مرتبط:

آموزش ساخت نقشه سایت sitemap در وردپرس

 آموزش ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

آموزش ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط