آموزش ها-هاست نگار

لینک جویس یا Link Juice چیست؟ – راه های افزایش لینک جویس

What Is Link Juice?

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

لینک جویس یا Link Juice چیست؟ 

Page Rank گوگل چیست؟ 

پیج رنک گوگل با لینک جویس چه ارتباطی دارد؟ 

تاثیر لینک جویس بر رتبه سایت 

نحوه عملکرد لینک جویس 

راه های افزایش لینک جویس

کدام لینک جویس ها موثر هستند؟ 

آیا استفاده از تگ Nofollow تاثیری بر لینک جویس دارد؟ 

نتیجه گیری

ممکن است شما هم درحالی که به دنبال جمع آوری اطلاعات درباره ی سئو بوده اید؛ در بخش لینک ها به اصطلاح لینک جویس یا همان Link Juice برخورده باشید. لینک جویس از اهمیت زیادی در مبحث لینک ها برخوردار است. درصورتی که تمایل دارید راجع به این کلمه بیشتر بدانید، در این مقاله آموزشی همراه ما باشید.

 

 

لینک جویس یا Link Juice چیست؟ 

درواقع لینک جویس یا همان عصاره لینک به معنای انتقال Page Authority یا ارزش یک صفحه به صفحه ی دیگر توسط لینک سازی داخلی یا خارجی است. شما میتوانید از راه های مختلف بک لینک های متفاوتی برای سایت خود دریافت کنید؛ اما همه ی بک لینک ها به یک ارزش و کیفیت نیستند.

What Is Link Juice?

 

اگر بک لینک های دریافتی توسط سایت شما از سایت های معتبر و معروف باشد، در اصل لینک جویسی که از آن بک لینک دریافت کرده اید قدرت خیلی زیادی به سایت شما منتقل خواهد کرد.

درصورتی که مایلید بیشتر درباره ی بک لینک بدانید از مقاله زیر استفاده کنید:

⇐ بک لینک چیست؟

لازم است بگوییم که گوگل برای هر صفحه از یک سایت امتیاز مشخصی در نظر میگیرد که به آن Page Rank میگویند. این پیج رنگ ارتباط خاصی با لینک جویس دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

 

Page Rank گوگل چیست؟ 

هر صفحه از یک سایت برای گوگل دارای ارزش خاصی است؛ که گوگل نسبت به این ارزش، امتیازی را برای آن صفحه در نظر میگیرد. امتیازی که گوگل برای هر صفحه از سایت مشخص میکند را Page Rank می نامند.

این امتیازدهی درواقع برگرفته از کیفیت محتوا، تعدادی ورودی های صفحه از طریق گوگل و بک لینک های ارزشمندی که به صفحه داده شده است، میباشد.

 What Is Google Page Rank?

 

پیج رنک گوگل با لینک جویس چه ارتباطی دارد؟ 

اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که “پیج رنک گوگل با لینک جویس چه ارتباطی دارد؟” باید بگوییم که درواقع این دو به یک صورت عمل میکنند.

 

 

تاثیر لینک جویس بر رتبه سایت 

همانطور که میدانید وجود لینک های با ارزش و با کیفیت بالا میتواند رتبه های بهتری را در نتایج جستجو برای سایت شما رقم بزند. پس درواقع هرچه لینک جویس دریافتی توسط سایت شما قوی تر و بهتر باشد، سایت شما نیز به موتورهای جستجو معتبر تر و بهتر نمایش داده میشود. همین امر باعث میشود سایت شما بتواند در نتایج جستجو رتبه های بهتری دریافت کند.

 

 

نحوه عملکرد لینک جویس 

پس از اینکه متوجه مفهوم لینک جویس شدید، اکنون نوبت به آن میرسد که راجع به نحوه عملکرد آن نیز اطلاعاتی را کسب کنید.

ابتدا فرض کنید که دو سایت کاملا مشابه داریم. یکی از این سایت ها ( ) از 4 سایت ( که کاملا اعتبار و شرایط یکسانی دارند ) بک لینک دریافت میکند. حال سایت دیگر ( ) تنها از دو سایت ( که کاملا اعتبار و شرایط یکسانی با 4 سایت قبلی داشتند ) بک لینک دریافت میکند.

از آنجایی که تعداد بک لینک های دریافتی سایت A بیشتر بوده است؛ پس این سایت لینک جویس بیشتری دریافت کرده و در نتایج جستجو نیز نسبت به سایت B رتبه بالاتر و بهتری خواهد داشت.

What Is Link Juice?

از موارد دیگری که میتواند این لینک جویس دریافتی را دستخوش تغییراتی کند، تعداد لینک های خارجی موجود در سایت لینک دهنده به آنهاست. یعنی اگر سایت هایی که به سایت B لینک میدهد، تنها لینک خروجی این سایت ها بوده باشد یا نسبت به سایت هایی که به سایت A لینک داده اند، لینک خروحی کمتری داشته باشند؛ لینک جویس دریافتی توسط سایت B بیشتر و دارای قدرت بالاتری نسبت به لینک جویس دریافتی توسط سایت A ، خواهد بود.

 

 

راه های افزایش لینک جویس

در این بخش از مقاله میخواهیم به راه های افزایش لینک جویس بپردازیم. پس با ما همراه باشید تا به کمک این بخش بتوانید با افزایش لینک جویس، رتبه بهتری در نتایج جستجو نیز دریافت کنید:

 

استفاده از لینک سازی داخلی 

یکی از ساده ترین راه های افزایش لینک جویس، استفاده از لینک سازی داخلی است. برخی از صفحات سایت شما ممکن است منابع غنی لینک جویس باشند که شما میتوانید با لینک سازی داخلی، این لینک جویس را بین صفحات دیگر سایت خود پخش کنید. درصورتی که میخواهید بیشتر با لینک سازی داخلی آشنا شوید، میتوانید از آموزش زیر بهره بگیرید:

⇐ لینک سازی داخلی چیست؟ چگونه لینک داخلی بسازیم؟

البته دقت کنید که با لینک سازی بی رویه و بی ربط با موضوع صفحه، موجب اسپم شدن سایت به وسیله گوگل نشوید.

 

بازیابی لینک ها 

بازیابی لینک یا Link Reclamation درواقع به معنای بازسازی لینک های قدیمی موجود در سایت است. شما میتوانید این بک لینک ها و لینک هایی با ارور 404 را به کمک سرچ کنسول گوگل بیابید و بازسازی کنید.

نکته: این صفحات را به صفحه اصلی سایت یا دیگر صفحاتی که نامربوط به آن هستند ریدایرکت نکنید! زیرا تاثیر منفی در پی خواهند داشت.

 What Is Link Juice?

 

استفاده از تگ hreflang در سایت های بین المللی 

اگر مخاطبان سایت شما از کشور های گوناگون هستند و شما محتوای سایت خود را متناسب با زبان کاربران سایتتان ترجمه کرده اید؛ تگ ” hreflang ” به شما کمک میکند تا این نسخه های متفاوت را به موتورهای جستجو معرفی کنید. این امر در نهایت موجب میشود که با توجه به زبان و موقعیت یک کاربر، نسخه مناسب برای او به نمایش در بیاید.

همچنین این تگ باعث میشود که لینک جویس بین نسخه های مختلف این صفحات تقسیم شود. در نتیجه رتبه های بهتری برای این صفحات در نظر گرفته میشود.

 

تولید محتوای جذاب 

یکی دیگر از روش های افزایش لینک جویس های دریافتی توسط سایت، تولید محتوای جذاب است. اگر میخواهید بدانید چگونه محتوای بهتری تولید کنید، میتوانید از مقاله زیر کمک بگیرید:

⇐ آموزش 10 اصل محتوا نویسی

 

دریافت بک لینک قوی 

سعی کنید با مفید و جذاب نمایان کردن محتوای صفحه ی خود، بک لینک های قوی دریافت کنید تا لینک جویس دریافتی از آن نیز دارای ارزش بیشتری باشد. بک لینک هایی که از سایت های معتبر دریافت میشوند و یا از سایت های با لینک های خروجی کمتر، قوی تر و ارزشمند ترند. البته لازم به ذکر است که خرید بک لینک یا تبادل آن اصلا روش درستی برای این کار نیست. بلکه باید سعی کنید این بک لینک را بصورت طبیعی دریافت کنید.

 What Is Link Juice?

 

کدام لینک جویس ها موثر هستند؟ 

حتما به این فکر میکنید که آیا تمام لینک جویس ها تاثیر گذارند؟ باید بگوییم که تحت شرایط خاصی لینک جویس هایی که از سایت شما عبور میکنند میتوانند تاثیرگذار باشند و یا نباشند.

 

لینک جویس ها با ویژگی های زیر تاثیرگذارند +

 • صفحات با محتوای باکیفیت

 • صفحات با موضوع مرتبط با صفحه شما

 • صفحاتی که دارای لینک های خروجی کمتر هستند

 • صفحاتی که دارای پیج رنک بالایی هستند

 • صفحاتی که در SERPs موجود اند

 • و …

 

لینک جویس هایی که ویژگی های زیر را دارند، نمیتوانند موثر واقع شوند -

 • صفحات با لینک های خریداری شده

 • صفحاتی که لینک های نوفالو میدهند

 • صفحاتی که موضوعات آنها به صفحات شما ربطی ندارند

 • صفحاتی که جستجو Index موجود نیستند

 • لینک دریافتی از صفحات بدون محتوا

 • صفحاتی که دارای لینک های خروجی بسیار هستند

 • صفحاتی که با آنها تبادل لینک انجام داده اید

 • و …

 What Is Link Juice?آیا استفاده از تگ Nofollow تاثیری بر لینک جویس دارد؟ 

قطعا استفاده از این تگ بر لینک جویس تاثیرگذار است! هنگامی که شما از تگ Nofollow در لینکی استفاده میکنید، درواقع میخواهید از انتقال اعتبار صفحه خود به آن صفحه جلوگیری کنید. اما اگر از تگ Nofollow استفاده نکنید، انتقال اعتبار به صفحه ای که به آن لینک داده اید انجام خواهد گرفت. پس استفاده از تگ Nofollow در واقع نتیجه زیر را به همراه دارد:

نکته: لازم به ذکر است که هرچقدر میزان لینک خروجی کمتر باشد، اعتبار منتقل شده از طریق آنها قدرتمندتر و با ارزش تر خواهد بود.

 

نتیجه گیری: 

در انتها باید بگوییم که لینک جویس درواقع همان قدرت و اعتباری است که از یک صفحه به صفحه دیگر به کمک بک لینک منتقل میشود. هرچقدر صفحه ی لینک دهنده قوی تر و با اعتبار بیشتر باشد، صفحه دریافت کننده بک لینک قدرت بیشتری میگیرد و تاثیر مثبتی در جایگاه آن خواهد داشت.

اگر درباره ی لینک ها اطلاعاتی ندارید، ما آموزشی را برای شما تهیه کرده ایم تا با انواع لینک و مفهوم کلی آن آشنا شوید. به این ترتیب شما میتوانید بیشتر از لینک ها جهت بهبود سئوی سایت خود استفاده کنید:

⇐ لینک چیست؟ – انواع لینک ها

امیدواریم این آموزش از سری آموزش های هاست نگار برای شما مفید بوده باشد و به کمک آن به خوبی با مفهوم لینک جویس آشنا شده باشید. در صورتی که در این مقاله به مشکل یا سوالی برخوردید، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط