آموزش ها-هاست نگار

زبیکس چیست؟

 

Zabbix توسط Alexei Vladyshev ایجاد شد و در حال حاضر به طور فعال توسط Zabbix SIA توسعه و پشتیبانی می شود. Zabbix یک راه حل نظارتی توزیع شده منبع باز کلاس سازمانی است. Zabbix نرم افزاری است که سلامت و یکپارچگی چندین پارامتر یک شبکه و سرور را بررسی می کند. Zabbix از یک مکانیسم اعلان انعطاف پذیر استفاده می کند که به کاربران اجازه می دهد تا هشدارهای مبتنی بر ایمیل را برای تقریباً هر رویدادی که در سرور اتفاق می افتد را پیکربندی کنند. این کار امکان پاسخگویی سریع به مشکلات سرور را فراهم می کند. Zabbix گزارش دهی عالی و ویژگی های تجسم داده ها را بر اساس داده های آرشیو شده ارائه می دهد. این باعث می شود Zabbix برای برنامه ریزی ظرفیت عالی باشد.
 
Zabbix چیست؟
Zabbix به عنوان یک ابزار نظارت منبع باز تعریف می شود که برای نظارت بر سرورها، شبکه ها، اجزای فناوری اطلاعات، خدمات ابری و ماشین های مجازی استفاده می شود. ابزار نظارت Zabbix برای ارائه معیارهای نظارت و نظارت بر استفاده از شبکه، مصرف فضای دیسک و بار CPU استفاده می شود. این ابزار از سیستم عامل های مختلفی مانند Mac OS، Solaris، Linux و بسیاری دیگر پشتیبانی می کند. این ابزار از یک پایگاه داده جداگانه برای ذخیره داده ها و نظارت بر برنامه ها استفاده می کند. Zabbix به زبان برنامه نویسی C توسعه یافته شده و از زبان برنامه نویسی PHP برای رابط تحت وب خود استفاده میکند.
 
رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر وب Zabbix به کاربران این امکان را می دهد که محیط خود را از طریق داشبوردهای قابل تنظیم بر اساس ویجت ها، نمودارها، نقشه های شبکه، نمایش اسلایدها و گزارش ها مشاهده کنند.
 
مزایای استفاده از Zabbix
  • یک سیستم مانیتورینگ مرکزی پیشرفته با ذخیره اطلاعات در دیتابیس این امکان را خواهد داشت تا تمامی اطلاعات را ذخیره کند. به همین دلیل هنگامی که به این اطلاعات نیاز پیدا کردید تمامی اطلاعات در دسترس شما قرار خواهد داشت.
  • نصب و استفاده از این ابزار بسیار اسان بوده که هزینه های مربوط به آموزش سازمانی را کاهش میدهد.
  • شما میتوانید با چند جستجو کوتاه و یا مطالعه مقاله های مربوط به این نرم افزار، Zabbix را بصورت عملیاتی مورد استفاده قرار دهید.
  • زبیکس برای پلتفرم های پایه ویندوز و یونیکس Agent ارائه کرده است که این Agent ها باعث افزایش سرعت مانیتور و افزایش کارایی و امکانات خواهند شد.
  • این نرم افزار بصورت رایگان و Open-source در اختیار عموم قرار گرفته است که این مورد هزینه های تمام شده شرکت ها را کاهش میدهد.
البته توجه داشته باشید zabbix برای نصب نیاز به کامپوننت هایی نظیر Linux, apache, MySQL و PHP دارد. برای مانیتور سنسور های مختلفی در سیستم تعریف شده است. برای مثال با استفاده از Agent میتوان میزان مصرف دیتابیس، وضعیت میزان فضای دیسک ، میزان مصرف رم و سی پی یو بصورت Real -Time و… را برسی و مانیتور نمایید. Zabbix می تواند اعلان های ایمیل را بر اساس رویدادهای از پیش تعریف شده در محیط IT کاربر ارسال کند.
 
Zabbix چندین گزینه نظارتی فراتر از agent ارائه می دهد. زبیکس بعد از نسخه 2 یک قابلیت جدیدی که به زبان جاوا نوشته شده ، به نام Zabbix Java Gateway را اضافه کرده که امکان مانیتور کردن نرم افزارهای مبتنی برJava را با استفاده از (JMX (Java Management Extensions ایجاد مینماید. افزونه های مدیریت جاوا (JMX)، مانیتورینگ وب و روش های دیگر نیز جایگزین هایی برای استفاده از agent ها هستند. در Zabbix، JMX می تواند برای نظارت بر برنامه های کاربردی مبتنی بر جاوا استفاده شود. مانیتورینگ وب برای بررسی در دسترس بودن وب سایت ها و پشتیبانی از HTTP و HTTPS استفاده می شود.
 
API Zabbix
رابط برنامه نویسی برنامه Zabbix یک API مبتنی بر وب برای ایجاد برنامه های کاربردی جدید، خودکارسازی وظایف و ادغام با نرم افزارهای شخص ثالث مانند go-zabbix، Zabbix::Tiny یا Zabbix sender است. قالب جاوا اسکریپت Object Notation (JSON) برای پایه گذاری API به عنوان یک رابط فرانت وب استفاده می شود.
Zabbix API متشکل از متدهای زیادی است که با هم در APIهای جداگانه گروه بندی می شوند و هر کدام سرویس خاصی را انجام می دهند. با استفاده از API، کاربران می توانند برنامه هایی را برای کار و نمایش اطلاعات Zabbix ایجاد کنند.
 
بعضی از سوالات در مورد zabbix
1) چه چیزی را می توان با استفاده از Zabbix مانیتور کرد؟
یZabbix معیارهای نظارتی مانند استفاده از شبکه، بار CPU و مصرف فضای دیسک را ارائه می دهد. این نرم افزار بر روی لینوکس، Mac OS X، Solaris و سایر سیستم عامل ها (OSes) نظارت می کند. با این حال، نظارت بر ویندوز تنها از طریق عوامل امکان پذیر است.
 
2) Nagios در مقابل Zabbix کدام بهتر است؟
پس از مقایسه این دو، مشخص است که Zabbix برنده است. در حالی که Nagios Core اصول اولیه برای اجرای نظارت موثر شبکه را دارد، به سادگی تجربه و پیکربندی آن را که Zabbix دارد، ندارد. Zabbix یک مانیتور شبکه رایگان است که مانند محصولی است که در براکت قیمت بسیار بالا قرار دارد.
 
3) آیا Zabbix یک ابزار DevOps است؟
Nagios و Zabbix هر دو ابزاری سنتی هستند - به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته، قابل دانلود و منبع باز هستند. اما این ابزارها به خوبی برای مدیریت محیط در حال تغییر DevOps مجهز نیستند.
 
در این آموزش ابزار مانیتورینگ zabbix را معرفی کردیم. امیدواریم این مقاله آموزشی برای شما مفید بوده باشد، برای دیدن باقی آموزش ها میتوانید وارد منوی پشتیبانی بخش آموزش ها شوید، در صورتی که درباره این آموزش به مشکل یا سوالی برخورد کردید، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.
 

 

آموزش های مرتبط:

کاهش مصرف CPU در وردپرس
دلایل اسپم شدن ایمیل ها
بهترین ابزار های مانیتورینگ سرور
وب سرور چیست؟ معرفی بهترین وب سرور ها
آموزش نصب افزونه در وردپرس
آموزش غیر فعال کردن افزونه در وردپرس
حل مشکل کندی سرعت وردپرس
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خرید هاست

 

آموزش های مرتبط