آموزش ها-هاست نگار

تگ کنونیکال یا Canonical Tag چیست؟ – اهمیت تگ کنونیکال در سئو سایت

Canonical Tag

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

تگ کنونیکال یا Canonical Tag چیست؟ 

اهمیت تگ کنونیکال در سئو سایت 

معیار گوگل برای تشخیص نسخه اصلی محتوا چیست؟ 

علت نمایش محتوا با URL های مختلف چیست؟ 

اصول استفاده از Canonical Tag 

تفاوت تگ کنونیکال و ریدایرکت 301 چیست؟ 

نحوه تنظیم Canonical Tag در وردپرس 

جمع بندی 

ممکن است شما هم هنگامی که قصد دارید سئوی سایت خود را بهبود دهید با کلمه تگ کنونیکال روبرو شده باشید. تگ کنونیکال یکی از موارد مهم در سئوی وب سایت است.

میتوان از این تگ جهت معرفی نسخه اصلی یک صفحه به موتورهای جستجو بهره برد. به این صورت که ممکن است یکی از محتوهای سایت شما دارای چند آدرس یا URL باشد. در این صورت برای جلوگیری از بروز مشکل محتوای تکراری، شما میتوانید با استفاده از تگ کنونیکال، URL اصلی محتوا را به موتورهای جستجو اعلام کنید. همچنین این امر موجب بهبود رتبه محتوای شما در نتایج جستجو خواهد شد.

اگر تمایل دارید راجع به این تگ و نحوه استفاده از آن، اطلاعات بیشتری کسب کنید؛ در این مقاله همراه ما باشید.

 

 

تگ کنونیکال یا Canonical Tag چیست؟ 

در بخش Head از کدهای HTML سایت، قطعه کدی به نام Canonical Tag قرار میگیرد. وظیفه ی این تگ معرفی نسخه اصلی یک محتوا به موتورهای جستجو است.

یعنی در واقع شما میتوانید به کمک این تگ به موتورهای جستجو اعلام کنید که نسخه اصلی یک محتوا کدام URL است. که این امر موجب میشود محتوای تکراری نمایش داده نشود.

 What Is Canonical Tag?


نحوه ی استفاده از این کد به این صورت است که:

اگر شما دو یا چند صفحه در سایت خود دارید که تمامی آنها یک محتوای مشابه را عرضه میکنند اما دارای آدرس URL متفاوت هستند؛ این تگ برای شما کاربردی خواهد بود! شما میتوانید با تنظیم یک تگ کنونیکال برای هر یک از این صفحاتی که دارای محتوای مشابه هستند، به نسخه اصلی از این محتوا اشاره کنید.

در نهایت با انجام این کار، شما درواقع نسخه اصلی این محتواها را به موتورهای جستجو معرفی کرده اید. با اینکار از ایجاد محتوای تکراری نیز جلوگیری کرده اید.

 

 

اهمیت تگ کنونیکال در سئو سایت 

اگر دقت کرده باشید URL هایی در سایت شما وجود دارند که همگی یک محتوای واحد را نمایش میدهند. موتورهای جستجو هر URL را یک صفحه جداگانه محسوب میکند و در نهایت یک محتوا در سایت شما به اشتباه چندین بار کراول شده و در چند صفحه گوناگون نمایش داده میشود.

Canonical Tag In SEO

همانطور که تا الان متوجه شدید، تگ کنونیکال از نمایش محتوای تکراری جلوگیری میکند. پس میتوان نتیجه گیری کرد که از آنجایی که گوگل نسبت به محتوای تکراری واکنش جالبی ندارد تصمیم گیری برای خزنده های گوگل در رابطه با اینکه کدام نسخه را ایندکس کنند سخت میشود.

یکی دیگر از این مشکلات این است که نمیدانند اعتبار لینک های ورودی مستقیم به یک صفحه برسد یا بین صفحات تقسیم شود. پس در نهایت میتوان گفت تگ کنونیکال از اهمیت بالایی در سئو سایت برخوردار است؛ زیرا به کمک آن میتوان این قبیل مشکلات را رفع کرد.

نکته: لازم است بدانید که گوگل همیشه Canonical Tag را اولویت قرار نمیدهد! بلکه ممکن است بنابر دلایلی تصمیم بگیرد که این تگ را نادیده گیرد و نسخه ای دیگر از محتوا را به عنوان نسخه اصلی در نظر بگیرد. ولی بطور کلی میتوان گفت که استفاده از این تگ باعث میشود که احتمال خطای گوگل در تشخیص نسخه اصلی خیلی کمتر شود.

 

 

معیار گوگل برای تشخیص نسخه اصلی محتوا چیست؟ 

پیش از این در نکته ای به شما گفتیم که احتمال اینکه گوگل Canonical Tag شما را نادیده بگیرد و خودش نسخه اصلی را انتخاب کند نیز وجود دارد. حال ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کرده باشد که فاکتورهای گوگل برای انتخاب نسخه اصلی محتوا چیست؟

زمانی که ربات های گوگل با چند آدرس با محتوای مشابه روبرو میشوند ممکن است اگر صفحات دارای تگ کنونیکال باشند، پیرو این تگ نسخه اصلی را انتخاب کنند. و حتی در مواردی هم داریم که بدون در نظر گرفتن موجود بودن این تگ، خود نسخه اصلی را با توجه به وجود یک سری فاکتورها انتخاب کنند:

 How Does Google Find Main Content?

 

حجم و کیفیت محتوا 

یکی از این فاکتور ها، حجم و کیفیت محتوای موجود است. معمولا آدرسی انتخاب میشود که دارای محتوای بیشتر و همچنین محتوای آن دارای کیفیت بهتری باشد!

⇐ نحوه ایجاد محتوای با کیفیت و گوگل پسند

 

وجود آن در نقشه سایت 

یکی دیگر از این فاکتورها، وجود آدرس صفحه در نقشه سایت است. پس صفحاتی که آدرس URL آنها در نقشه سایت وجود دارد؛ شانس آنها برای انتخاب شدن به عنوان نسخه اصلی محتوا بیشتر است.

⇐ نقشه سایت چیست؟

 

تعداد لینک های داخلی و خارجی 

از عوامل موثر دیگر بر انتخاب، تعداد لینک های داخلی و خارجی موجود در محتوا است. یعنی هر چه این تعداد بیشتر و معقول تر باشد شانس انتخاب آن صفحه بیشتر است. همچنین دریافت بک لینک نیز تاثیر بسزایی بر این رویه دارد.

⇐ چگونه بهتر لینک داخلی بسازیم؟

 

کیفیت لینک های موجود 

اگر بک لینک های دریافتی توسط یکی از این آدرس ها معتبر و ارزشمند باشد، احتمال اینکه این آدرس توسط گوگل انتخاب شود خیلی بیشتر خواهد بود.

⇐ بک لینک چه تاثیری در سئو سایت دارد؟

 

 

علت نمایش محتوا با URL های مختلف چیست؟ 

اکنون ممکن است این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که : چطور امکان دارد که یک محتوای مشابه در چند صفحه وجود داشته باشد؟ و اینکه احتمال اینکه شما یک محتوا را در دو صفحه مجزا منتشر کنید تقریبا صفر است!

Why Does Content Show With Different URL?

باید بگوییم که برخلاف تصوری که تا الان داشتید؛ خزنده های گوگل URL ها را ایندکس میکنند نه صفحات را ! پس احتمال مشابه بودن محتوای دو یا چند URL وجود دارد. دلایل بروز این اتفاق میتواند متعدد باشد که نمونه هایی از آنها را برای شما آورده ایم:

  • وجود نسخه ای از محتوا با WWW و نسخه ای دیگر بدون WWW

  • وجود یک محتوا در چند دسته بندی که باعث ایجاد چند URL مختلف میشود

  • وجود دو نسخه با این شرح که یکی از آنها با HTTP و دیگری با HTTPS

  • وجود نسخه ی AMP از محتوا

  • وجود پارامتر جستجو در صفحه

  • وجود نسخ های مختلف از محتوا برای انواع دستگاه

  • و …


نکته: در این حالاتی که در بالا نام بردیم، استفاده از Canonical Tag بسیار دارای اهمیت است.

 

 

اصول استفاده از Canonical Tag 

اکنون که با مفهوم تک کنونیکال و اهمیت آن در سئو آشنا شدید؛ نوبت به آن رسیده است که اصول استفاده از این تگ را به شما بیاموزیم. در بخش قبلی گفتیم که در چه مواردی استفاده از تگ کنونیکال لزوم دارد و حال میخواهیم به شما نحوه ی استفاده ی صحیح از این تگ را بیاموزیم.

How To Use Canonical Tag?

برای استفاده از Canonical Tag چهار اصل وجود دارد که ما میخواهیم این قوانین را به ترتیب برای شما توضیح دهیم:

 

1. استفاده از URL کامل 

در اولین اصل استفاده از این تگ، باید بگوییم که لازم است از آدرس URL کامل یا مطلق استفاده کرد. پس سعی نکنید آدرس را خلاصه کنید یا بخشی هایی از آن را حذف کنید!

 

2. استفاده از حروف کوچک در آدرس 

گوگل حروف بزرگ و کوچک را به عنوان آدرس های متفاوت در نظر میگیرد. پس مهم است که ابتدا مطمئن شوید که آدرس از حروف کوچک تشکیل شده است. سپس از حروف کوچک برای آدرس دهی استفاده کنید تا مشکلی در نمایش آدرس پیش نیاید.

 

3. استفاده از نسخه اصلی دامنه 

منظور از نسخه اصلی دامنه این است که اگر از SSL استفاده میکنید تمامی آدرس ها را با منظور کردن SSL در بخش Canonical Tag وارد میکنید و بالعکس.

درصورتی که تعدادی از آدرس ها را در تگ های کنونیکال با لحاظ کردن SSL و تعدادی دیگر را بدون لحاظ کردن آن به کار ببرید؛ احتمال بروز خطا و نمایش نتایج غیر قابل پیشبینی بیشتر میشود.

 

4. استفاده از تنها یک تگ کنونیکال در هر صفحه 

به شدت توصیه میشود که در هر صفحه تنها از یک Canonical Tag استفاده کنید. زیرا استفاده از تگ کنونیکال چندگانه ممکن است منجر به این شود که گوگل به طور کل آنها را نادیده بگیرد. که در این صورت تگ های کنونیکالی که استفاده کردید بی ارزش خواهند بود.

 

 

تفاوت تگ کنونیکال و ریدایرکت 301 چیست؟ 

باید بگوییم که در ریدایرکت 301 به طور حتم اعتبار صفحه نیز منتقل میشود. در تگ کنونیکال امکان رخ دادن این اتفاق وجود دارد اما به طور قطعی نمیتوان گفت که اعتبار صفحه منتقل میشود یا خیر.

علت آن این است که شما اگر برای صفحه A به صفحه B ریدایرکت 301 انجام بدهید، دیگر صفحه A توسط کاربران قابل مشاهده نیست و تنها میتوانند صفحه B را ببینند. اما اگر صفحه A به کمک تگ کنونیکال به صفحه B ارجاع داده شود، درواقع به موتورهای جستجو اعلام کرده اید که صفحه B نسخه اصلی است. اما کاربران مانند قبل میتوانند هر دو صفحه را ببینند.

⇐ چگونه ریدارکت 301 انجام دهیم؟

 

 

نحوه تنظیم Canonical Tag در وردپرس 

باید بگوییم که این تگ را شما میتوانید از 2 طریق در سیستم مدیریت محتوای وردپرس خود اعمال کنید:

 

1. به وسیله اعمال کد 

اولین روش اعمال کد در بخش Head سایت است. در پایین یک نمونه از قطعه کد تگ کنونیکال برای شما به نمایش گذاشته ایم:

</ “link rel=”canonical” href=”http://example.com/”>

برای استفاده از این تگ ابتدا باید در بخش link ، لینک صفحه را وارد کنید و پس از جای گذاری کد rel=”canonical” اکنون آدرس جدید را در بخشی که با href مشخص شده وارد کنید.

 

2. به وسیله افزونه Yoast SEO 

اگر از افزونه Yoast SEO استفاده میکنید، این افزونه نیز این قابلیت را برای شما ایجاد کرده است. به این صورت که در بخش نوشته ای که در حال ایجاد آن هستید، اگر به انتهای صفحه یعنی بخش سئو مراجعه کنید، در قسمت Advanced یا پیشرفته میتوانید در کادر لینک قانونی یا Canonical ، لینک نسخه اصلی مدنظرتان را وارد کنید.

⇐ نحوه کار با افزونه Yoast SEO


ٌWhat Is Canonical Tag?

البته لازم به ذکر است که افزونه هایی دیگری نیز برای این کار طراحی شده اند. مانند:

 

جمع بندی: 

اگر در سایت خود با این مشکل مواجه هستید که یک محتوا با لینک های مختلفی وجود دارد، برای جلوگیری از بروز مشکلات در سئو سایتتان، میبایست از Canonical Tag استفاده کنید. زیرا احتمال دارد موتورهای جستجو تصور کنند شما از محتوای کپی استفاده میکنید که این امر امتیازات منفی برای سایتتان در پی خواهد داشت.

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و به کمک آن با مفهوم تگ کنونیکال و نحوه کار با آن آشنا شده باشید. درصورتی که سوالی برای شما پیش آمد، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط