آموزش ها-هاست نگار

SFTP چیست و تفاوت آن با FTP

 
روزانه میلیاردها فایل در اینترنت جابه‌جا می‌شوند. حالا چندین پروتکل مختلف برای انجام این کار وجود دارند و SFTP یکی از معروف‌ترین آن‌ها است. این پروتکل، جانشین برحق FTP است. پروتکلی که مو سفید کرده و امنیت لازم برای ادامه فعالیت در دنیای خطرناک این روزها را ندارد. در این مقاله، می‌خواهیم ببینیم sftp چیست و یک مقایسه مختصری نیز با FTP انجام دهیم.
 
 
پروتکل SFTP چیست؟
 
SFTP مخفف Secure File Transfer Protocol (پروتکل امن انتقال پرونده) روشی مطمئن برای انتقال پرونده ها از طریق شبکه است. اگرچه پروتکل FTP برای انتقال پرونده ها از یک میزبان به میزبان دیگر در شبکه داریم ، اما زمان طراحی FTP امنیت موضوع مهمی نبود.
پروتکل FTP برای برقراری ارتباط با میزبانی که پرونده برای ارسال به آن احتیاج دارد به رمزعبور احتیاج دارد ، اما رمزعبور به متن ساده است که تهدیدی برای متوقف شدن توسط یک مهاجم است. سپس مهاجم می تواند از رمز عبور سوءاستفاده کند. داده ها در متن ساده از طریق اتصال داده نیز ارسال می شوند که دوباره ناامن است.
 
بنابراین ، SFTP یک کانال امن برای انتقال پرونده ها از طریق شبکه معرفی کرد. SFTP از پروتکل SSH 2.0 برای انتقال امن فایل ها بین سیستم ها استفاده می کند. SFTP از دسترسی و انتقال فایل، بدون استفاده از خط فرمان پشتیبانی می کند. همچنین داده ها و دستورات رمز نگاری شده که در بسته های باینری ویژه ای قرار دارند، از طریق یک اتصال امن با استفاده از SSH انتقال پیدا می کنند. پروتکل SSH ارتباط مستقیمی بین مشتری و سرور برقرار می کند و سپس برنامه SFTP مشابه FTP عمل می کند و پرونده را در کانال امن ایجاد شده توسط SSH انتقال می دهد. در این روش ، پرونده با استفاده از SFTP به صورت ایمن قابل انتقال است.
 
 
پروتکل FTP چیست؟
 
مخفف “File Transfer Protocol” است. همچنین امروز یکی از قدیمی ترین پروتکل های مورد استفاده است و روشی مناسب برای جابجایی پرونده ها است. سرور FTP با زیر شاخه ها امکان دسترسی به دایرکتوری را دارد. کاربران با یک سرویس دهنده FTP به این سرورها متصل می شوند ، یک تکه نرم افزاری که به شما امکان می دهد تا فایل ها را از سرور دانلود کنید و همچنین فایل ها را روی آن آپلود کنید.
 
 
تفاوت FTP و SFTP چیست؟
مهمترین تفاوت بین FTP و SFTP این است که SFTP از یک کانال ایمن برای انتقال فایل های مختلف استفاده می کند. هنگامی که از FTP استفاده می کنید، داده های شما همیشه محافظت می شود و داده هایی که بین سرور و کلاینت منتقل می شوند رمزگذاری می شوند. این بدان معنی است که تمام داده هایی که منتقل می کنید رمزگذاری شده است و توسط هکرها قابل مشاهده نیست.
 
در FTP زمانی که می خواهید به سرور متصل شوید باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. اما اطلاعاتی که بین مشتری و سرور منتقل می شود رمزگذاری نشده است. به همین دلیل، هکرها واقعاً می توانند این اطلاعات را ببینند. هنگامی که می خواهید اطلاعات حساس را منتقل کنید، این می تواند بسیار خطرناک باشد.
به عنوان مثال، در وب سایت های وردپرسی، ممکن است بخواهید فایل wp-config.php را که حاوی اطلاعات پایگاه داده بسیار حساس است، منتقل کنید. اگر یک هکر به این فایل دسترسی پیدا کند، در واقع می تواند کنترل وب سایت شما را در دست بگیرد.
 
 
مزایای SFTP
 
دلایل زیادی وجود دارد که چرا کسب‌وکارها SFTP را در کنترل‌های امنیتی و حریم خصوصی خود پیاده‌سازی می‌کنند.
سرعت: سرورهای مورد استفاده با SFTP می توانند به راحتی از انتقال فایل های بزرگ و همچنین انتقال چندین فایل به طور همزمان پشتیبانی کنند و در زمان انتقال داده ها از یک سرور به سرور دیگر صرفه جویی کنند.
امنیت: به لطف رمزگذاری، احراز هویت کلید عمومی و امنیت داده ها، SFTP می تواند محرمانه بودن و یکپارچگی داده های شما را حفظ کند.
قابلیت مدیریت: SFTP به شما این امکان را می دهد که به راحتی سرور خود را با استفاده از یک رابط وب یا یک کلاینت SFTP مدیریت کنید.
یکپارچه سازی: SFTP و فایروال ها دست به دست هم می دهند. داده ها، دستورات و اطلاعات حساس همه از طریق یک اتصال به پورت 22 ارسال می شوند که به طور پیش فرض با فایروال ها در پارامترهای امنیتی آنها فعال است.
 
 
مزایای SFTP در مقابل FTP:
  • SFTP برخلاف FTP از یک کانال امن و رمز گذاری شده برای ارتباط استفاده ‌می‌کند.
  • FTP تحت پروتکل TCP/IP کار ‌می‌کند اما SFTP بخشی از پروتکل SSH است که یک نرم افزار ارتباط از راه دور است.
  • پورت‌های ورودی و خروجی FTP بر روی پورت ۲۱ است ولی در SFTP بر روی پورت ۲۲ است.
  • FTP کانال امنی برای انتقال فایل‌ها بین‌ هاست‌ها ندارد ، در حالی که SFTP، یک کانال امن برای انتقال ‌ایجاد ‌می‌کند.
  • FTP از دو کانال برای انتقال داده استفاده ‌می‌کند، ولی SFTP از یک کانال استفاده ‌می‌کند.
  • انتقال فایل از طریق SFTP سریع تر است، زیرا انتقال داده در قالب دودویی است، بنابراین داده ها زمان کمتری را بر روی عبور از سیم لازم دارند.
 
چه زمانی باید از FTP استفاده کرد؟
برای اشتراک‌گذاری و انتقال سریع فایل‌ها در جایی که اقدامات امنیتی لازم نیست، FTP می‌تواند گزینه خوبی باشد. اما اگر امنیت یک نگرانی عمده است، باید از FTP استفاده نکنید.
 
چه زمانی باید از SFTP استفاده کنید؟
زمانی که می خواهید داده های حساس را ارسال یا دریافت کنید، باید از SFTP استفاده شود. مهم نیست شرکت شما چقدر بزرگ است، هیچ کس در برابر نقض داده ها مصون نیست. با افزایش هک سایبری، مهم است که هر کاری که می توانید انجام دهید تا در صورت وقوع اتفاقی برای شما، از یک فاجعه جلوگیری کنید.
 
هر دو FTP و SFTP پروتکل انتقال فایل هستند ، اما SFTP روشی مطمئن برای انتقال پرونده از یک میزبان به هاست دیگر در شبکه فراهم می کند. امیدواریم این مقاله آموزشی برای شما مفید بوده و از آن بهره لازم را برده باشید. در صورتی که درباره این آموزش به مشکل یا سوالی برخورد کردید، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط