آموزش ها-هاست نگار

12 عامل موثر در رتبه بندی محتوا توسط گوگل

 12 عامل موثر در رتبه بندی محتوا توسط گوگل

 

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

12 عامل موثر در رتبه بندی محتوا توسط گوگل 

بهترین محتوا از دید گوگل کدام است؟ 

چرا محتوا باید کاربرپسند باشد؟ 

12 عامل موثر در رتبه بندی محتوا

 1. انتخاب عنوان مناسب 
 2. تولید محتوای طولانی 
 3. انتخاب کلمه کلیدی مناسب 
 4. استفاده از لینک سازی داخلی و خارجی 
 5. بکارگیری درست تگ های H1 , H2 , … 
 6. استفاده از تصاویر در محتوا 
 7. نوشتن محتوای جذاب و مفید
 8. طراحی ساده و قابل دسترسی سایت 
 9. ایجاد محتوای جامع و کامل 
 10. استفاده درست از کلمه کلیدی 
 11. سئو سازی بهینه محتوا 
 12. افزایش سرعت بارگذاری سایت 

 

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چطور برخی از وب سایت ها با وجود اینکه حجم زیادی از محتوا را منتشر میکنند؛ با این حال رتبه خوبی در گوگل کسب نمیکنند؟ علت این مشکل این است که تنها کمیت یا تعداد محتوا مهم نیست، بلکه کیفیت و متن محتوای تولید شده نیز بسیار برای گوگل مهم است. این به آن معناست که شما میتوانید به راحتی با رعایت کردن چند فاکتور مهم، رتبه خوبی در گوگل کسب کنید. در این مقاله همراه ما باشید تا به شما بیاموزیم چگونه میتوانید رتبه چشمگیری از گوگل دریافت کنید.

 

12 عامل موثر در رتبه بندی محتوا توسط گوگل 

همانطور که در مقدمه برای شما توضیح دادیم، ما در این مقاله قصد داریم عواملی که در دریافت رتبه خوب از گوگل موثر اند را به شما معرفی کنیم. به این ترتیب شما میتوانید محتوا های خود را با توجه به این فاکتور ها تولید کرده و رتبه فوق العاده ای در نتایج گوگل دریافت کنید. پیش از شروع این بخش میخواهیم پاسخ چند سوال متداول را برای شما روشن سازی کنیم.

 

بهترین محتوا از دید گوگل کدام است؟ 

شاید این سوال شما هم باشد که بهترین محتوا از دید گوگل چه نوع محتوایی است؟ باید بگوییم که شما محتوا را برای کاربران تهیه میکنید نه برای گوگل! درواقع محتوای تولیدی شما باید کاربر پسند باشد و در کنار آن یکسری موارد را جهت دسترسی بهتر خزنده های گوگل، رعایت کنید. پس بطور کلی محتوا باید از نظر کاربران جذاب و دلچسب باشد؛ و همچنین ساختار آن باید به گونه ای باشد که خزنده های گوگل به آسانی بتوانند به محتوا دسترسی داشته باشند.

 12 عامل موثر در رتبه بندی محتوا توسط گوگل

 

چرا محتوا باید کاربرپسند باشد؟ 

پس از خواندن بخش قبلی ممکن است به این سوال رسیده باشید که چرا محتوا باید کاربرپسند باشد؟ لازم است بگوییم که اگر سایت شما کاربر نداشته باشد یا به علت جذاب نبودن آن، کاربران سایتتان ریزش کند، دیگر نمیتوانید رتبه خوبی در گوگل بدست آورید! زیرا برای رسیدن به هدف باید کاربران را اولویت خود قرار دهید. وب سایتی که کاربران آن زیاد باشد و همچنین از نظر آنها وب سایت جذابی باشد؛ به مرور اعتبار و رتبه عالی در گوگل کسب میکند. درصورتی که کاربران مدت بیشتری را در این سایت بگذرانند، با کاهش نرخ پرش، سایت برای گوگل مورد اعتمادتر خواهد شد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره نرخ پرش میتوانید از آموزش زیر بهره بگیرید:

⇐ نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

 

12 عامل موثر در رتبه بندی محتوا

اکنون میخواهیم به عوامل موثر در رتبه بندی محتوا بپردازیم. چه فاکتور هایی را برای دریافت رتبه بهتر باید رعایت کنیم؟ در ادامه همراه ما باشید تا این موارد را به شما توضیح دهیم:

 12 عامل موثر در رتبه بندی محتوا توسط گوگل

 

1. انتخاب عنوان مناسب 

اولین فاکتور مهم در هنگام شروع تولید محتوا، انتخاب عنوان مناسب است. عنوان تاثیر به سزایی در جذب مخاطب دارد. بنابراین شما باید موضوعی را برای محتوای خود انتخاب کنید که برای کاربران مفید باشد. برخی از کاربران جذب نحوه عنوان نویسی محتوای شما میشوند و به این ترتیب سایت را باز میکنند. پس باید این فاکتور مهم را در نظر داشته باشید.

 

2. تولید محتوای طولانی 

اگر میخواهید محتوایی با کمتر از 300 کلمه تولید کنید، بهتر است از ایجاد آن صرف نظر کنید! حداقل تعداد کلمه ای که در یک محتوا میبایست استفاده شود 300 کلمه است؛ پس تولید محتوا با کمتر از 300 کلمه به هیچ وجه فایده ای ندارد! یک محتوای خوب و معقول 1000 کلمه دارد. پس به تعداد کلمات موجود در محتوایی که در حال تولید آن هستید دقت کنید.

 

3. انتخاب کلمه کلیدی مناسب 

هنگامی که تصمیم به تولید محتوا میگیرید؛ پس از انتخاب عنوان نوشته ی خود، انتخاب کلمه کلیدی مناسب با محتوا نیز مهم است. برای مثال اگر در حال تولید محتوا درباره نحوه درست کردن خورشت قیمه هستید، “خورشت قیمه” میتواند کلمه کلیدی مناسب برای محتوای شما باشد. درواقع کلمه کلیدی انتخابی شما میبایست مرتبط ترین کلمه با محتوای شما باشد.

⇐ بهترین ابزارهای سئو و ردیابی کلمات کلیدی

 12 عامل موثر در رتبه بندی محتوا توسط گوگل

 

4. استفاده از لینک سازی داخلی و خارجی 

یکی دیگر از موارد مهم لینک سازی داخلی و خارجی است. این به این معناست که شما میبایست در محتوای خود از لینک محتواهای داخل و خارج از سایتتان استفاده کنید. این امر باعث میشود اهمیت سایت شما برای گوگل چند برابر شود. زیرا این کار درواقع سئو سازی داخلی و خارجی را برای سایت شما دارد.

⇐ ساخت لینک خروجی nofollow در وردپرس

 

5. بکارگیری درست تگ های H1 , H2 , … 

استفاده از تگ های H1 الی H6 برای محتوایتان از اهمیت زیادی برخوردار است. تگ های H1 , H2 , H3 میبایست شامل کلمه کلیدی بوده و عنوان های مهم محتوای شما باشند. تگ های H4 , H5 , H6 به نسبت تگ هایی که پیش از این به شما معرفی کردیم از اهمیت بسیار کمتری برخوردارند؛ اما با اینحال وجود این تگ ها باعث تفکیک و دسته بندی محتوا برای کاربر میشود. مخصوصا در متن های طولانی که محتوا را برای کاربران قابل فهم تر میکند.

 

6. استفاده از تصاویر در محتوا 

شما میتوانید با استفاده از تصاویر در محتوای خود، ارزش محتوا و جذابیت آن برای کاربر را بیشتر کنید. درصورتی که کاربر دائما محتوای متنی مشاهده کند به مرور چشم او خسته شده و دست از مطالعه میکشند که این امر در محتواهای طولانی بیشتر اتفاق میفتد. با قرار دادن تعدادی تصاویر متناسب با طول محتوا و موضوع آن، میتوانید انگیزه کاربر برای ماندن در سایت خود را افزایش دهید.

 12 عامل موثر در رتبه بندی محتوا توسط گوگل

 

7. نوشتن محتوای جذاب و مفید

دقت کنید منظور از محتوای جذاب و مفید، این است که محتوا را باید بر اساس سلیقه کاربران تهیه کنید، نه گوگل! محتوایی که شما برای سایت خود تولید میکنید میبایست برای کاربران سایتتان مفید و در عین حال جذاب باشد که به این وسیله بتوانید کاربران دائمی برای سایت خود داشته و همچنین این کاربران را افزایش دهید. زیرا مهم ترین فاکتور برای گوگل (و حتی این فاکتور برای شما هم باید مهم ترین باشد) تجربه کاربران از سایت شما است.

 

8. طراحی ساده و قابل دسترسی سایت 

سعی کنید سایت خود را پیچیده طراحی نکنید! دیزاین سایت باید ساده و قابل دسترسی باشد که کاربر از گشتن در سایت شما خسته نشود. همچنین این طراحی ساده موجب میشود موتورهای جستجو نیز راحت تر به بخش های مختلف سایت شما دسترسی داشته باشند.

 

9. ایجاد محتوای جامع و کامل 

شما با ایجاد محتوای جامع و کامل باعث میشوید آخرین انتخاب کاربر باشید. شخص ممکن است به دنبال متن موردنظر خود، 1 تا 10 سایت را گشته باشد. و اگر محتوای شما کامل باشد، این باعث میشود کاربر جواب خود را در سایت شما بیابد و به این ترتیب دیگر نیازی به جستجو در سایت های دیگر نداشته باشد. وقتی کاربر چند بار با این مسئله روبرو شود و پاسخ خود را در سایت شما بیابد؛ در نهایت دیگر سایت شما تنها انتخاب آخر او نیست، بلکه انتخاب اول و آخر اوست!

 12 عامل موثر در رتبه بندی محتوا توسط گوگل

 

10. استفاده درست از کلمه کلیدی 

پیش از این راجع به انتخاب کلمه کلیدی مناسب با شما سخن گفتیم. اکنون میخواهیم درباره استفاده درست از آن با شما صحبت کنیم. برخی فکر میکنند تنها انتخاب کلمه کلیدی مهم است و پس از آن دیگر اهمیتی به آن نمیدهند که این کار کاملا غلط است. شما میبایست کلمه کلیدی را به طور مناسب در متن محتوای خود استفاده کنید (نه خیلی زیاد به کار ببرید و نه خیلی کم!). حتی باید کلمه کلیدی را در عنوان محتوا، توضیحات متا، لینک محتوا نیز بکار ببرید.

 

11. سئو سازی بهینه محتوا 

از دیگر موارد مهم، سئو سازی بهینه محتوا میباشد. این کار به این معناست که طوری محتوا سئو سازی شود که پس از سرچ کاربر درمورد موضوعی که محتوای شما به آن مربوط است؛ موتورهای جستجوی گوگل متوجه این قضیه شده و محتوای شما را نیز در نتایج جستجوی کاربر به نمایش بگذارند.

 

12. افزایش سرعت بارگذاری سایت 

سرعت بارگذاری سایت یکی از فاکتورهای بسیار مهم در رتبه بندی محتوا توسط گوگل است. زیرا اگر سایت شما به کندی بارگذاری شود، کاربر خسته شده و ممکن است حتی حین بارگذاری سایت، از آن خارج شود. این امر کاملا به ضرر سایت شما خواهد بود؛ زیرا تجربه کاربری بدی را به گوگل نشان میدهد. با تکرار این قضیه ممکن است گوگل از نمایش سایت شما در رتبه های بالا و یا بطور کلی صرف نظر کند. پس اگر سایت کندی دارید، تلاش کنید تا سرعت لود سایت خود را بیشتر کنید.

⇐ روش های افزایش سرعت سایت در وردپرس

⇐ آموزش نحوه تست سرعت سایت

 

نتیجه گیری:

در انتهای این آموزش باید بگوییم بطور کلی شما باید سایت خود را از نظر کاربر جذاب کنید و محتواهای مفید و جالب منتشر کنید تا کاربران بیشتری جذب کنید. زیرا تجربه کاربری یکی از مهم ترین فاکتور های گوگل جهت رتبه بندی محتوا است. محتواهای شما باید سئو سازی شده باشد تا گوگل بتواند متوجه شود کی آن را در نتایج جستجوی کاربران نمایش دهد. همچنین میتوانید با ایجاد نقشه سایت، کار خزنده های گوگل را برای خزیدن در سایت خود و یافتن محتوا ها راحت تر کنید. ما مقاله های مرتبط با این آموزش را در ادامه برای شما آورده ایم تا بتوانید از آنها نیز بهره بگیرید: 

کاربران با استفاده از چه کلماتی در گوگل وارد سایت شده‌اند؟

آموزش ساخت نقشه سایت sitemap در وردپرس

Ping چه تاثیری بر سرعت سایت دارد؟

نحوه افزایش سرعت TTFB در وردپرس

 

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و به کمک آن توانسته باشید با رعایت فاکتور های مهم برای گوگل، محتواهای خود را به رتبه های عالی در گوگل برسانید. درصورتی که مشکلی درباره این آموزش برای شما پیش آمدة، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط