آموزش ها-هاست نگار

چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density چیست؟ مقدار ایده آل آن چقدر است؟

چگالی کلمات کلیدی چیست؟ مقدار ایده آل آن چقدر است؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density چیست؟ 

مقدار ایده آل چگالی کلمه کلیدی چقدر است؟ 

نحوه محاسبه چگالی کلمه کلیدی 

نحوه محاسبه چگالی عبارت کلیدی 

نحوه توزیع کلمات کلیدی در محتوا 

جمع بندی

 

ممکن است هنگامی که در حال تحقیق بر روی کلمات کلیدی بوده اید، عبارت چگالی کلمات کلیدی به گوش شما خورده باشد. یا احتمال این نیز وجود دارد که سئوکار سایت شما درباره میزان چگالی کلمات کلیدی با شما صحبت کرده باشد ولی شما ندانید او چه میگوید! چگالی کلمات کلیدی، همانطور که از نام آن مشخص است؛ در واقع تعداد تکرار کلمات کلیدی در محتوا یا صفحه ای از سایت شماست. در این مقاله ما میخواهیم کاملا برای شما توضیح دهیم که این چگالی کلمات کلیدی چیست و چه تاثیری بر سئو سایت شما دارد. پس درصورتی که مایلید اطلاعات بیشتری راجع به آن کسب کنید، در این آموزش از مجموعه آموزش های هاست نگار همراه ما باشید.

 

چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density چیست؟ 

چگالی کلمات کلیدی یا همان Keyword Density درواقع نشانگر تراکم کلمات کلیدی در محتوای شما میباشد. این فاکتور مهم به موتورهای جستجو کمک میکند تا متوجه شوند محتوای هر صفحه چه موضوعی دارد.

 چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density چیست؟

 

مقدار ایده آل چگالی کلمه کلیدی چقدر است؟ 

باید بگوییم که دقت داشته باشید تراکم کلمات کلیدی چیزی حدود 1 الی 3 درصد از محتوا میبایست باشد. زیرا استفاده ی بیشتر از این، موجب میشود نتیجه عکس داشته باشد. یعنی گوگل محتوای شما را به عنوان اسپم شناسایی کرده و رتبه این صفحه را کم میکند. به این تکرار بیش از حد کلمات کلیدی Keyword Stuffing میگویند.

 

نحوه محاسبه چگالی کلمه کلیدی 

حتما هنگامی که متوجه مفهوم چگالی در مبحث کلمات کلیدی شدید؛ این سوال برای شما پیش آمده است که چگونه این چگالی محاسبه میشود؟ پاسخ شما اینجاست! جهت محاسبه چگالی کلمه کلیدی، میبایست تعداد دفعاتی که کلمه کلیدی در محتوای موردنظر تکرار شده است را بر تعداد کل کلمات موجود در آن محتوا تقسیم کنید و در انتها در 100 ضرب کنید. عدد بدست آمده میزان چگالی کلمه کلیدی مدنظر در محتوای مربوطه را نمایش میدهد.

چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density چیست؟

 

نحوه محاسبه چگالی عبارت کلیدی 

شاید فکر کنید خب محاسبه این دو چه فرقی باهم میکند؟ قطعا که تفاوت دارد؛ زیرا کلمه کلیدی از یک کلمه تشکیل شده است، اما عبارت کلیدی از دو کلمه یا بیشتر ساخته شده است. بنابراین محاسبه چگالی کلمه کلیدی با عبارت کلیدی فرق دارد. برای محاسبه چگالی عبارت کلیدی یا کلمه کلیدی طولانی (Long Tail Keyword) میبایست تعداد کلمات موجود در عبارت کلیدی مدنظر خود را در تعداد دفعات تکرار این عبارت کلیدی ضرب کنید و سپس مقدار بدست آمده را بر تعداد کل کلمات موجود در محتوا تقسیم کنید. در انتها این مقدار را در 100 ضرب کنید تا چگالی عبارت کلیدی مدنظر شما بدست بیاید.

چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density چیست؟

 

نحوه توزیع کلمات کلیدی در محتوا 

شاید پس از خواندن این مطلب با خود فکر کنید که کلمات کلیدی را بطور متمرکز در یک بخش از متن باید بیاورید، اما این تفکر غلط است! پس حتما نتیجه میگیرید که باید آن را در کل متن تا حد ممکن پراکنده کنید، اما این نیز غلط است! تصمیم گرفتیم که نحوه توزیع کلمات کلیدی را برای شما دسته بندی کنیم، که کاملا متوجه شوید که چگونه باید آن ها را در متن جای دهید. پس به موارد زیر توجه کنید:

 • عنوان یا موضوع محتوا
  یکی از مهم ترین جایگاه هایی که میبایست کلمه کلیدی مدنظر خود را در آن بکار ببرید، عنوان یا موضوع محتوای شما است. زیرا این امر موجب میشود موتورهای جستجو آن را به سادگی بیابند.

 • تگ های عنوان H1 , H2 , …
  دومین جایگاه مهم جهت قرار دادن کلمه کلیدی، تگ های عنوان H1 , H2 , … میباشد. زیرا این تگ ها بیشتر به چشم کاربر می آیند و مورد توجه موتورهای جستجو نیز میباشند.

 • لینک های داخلی و خارجی سایت
  استفاده از کلمه کلیدی در لینک های داخلی و خارجی سایت نیز کار هوشمندانه ای است.

 • توضیحات متا
  از دیگر مواردی که کاربران و موتورهای جستجو به آن دقت میکنند، توضیحات متای محتوای شماست. پس در این بخش نیز میتوانید از کلمه کلیدی مدنظرتان استفاده کنید.

 • متن محتوا
  و در آخر میتوانید کلمات کلیدی مدنظرتان را در متن محتوای خود به طور مناسبی توزیع کنید. البته به چگالی آن زیر توجه لازم را داشته باشید.

 چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density چیست؟

جمع بندی: 

در انتهای این مقاله باید بگوییم فاکتور چگالی کلمات کلیدی را هرگز فراموش نکنید. زیرا این امر به موتورهای جستجو و همچنین کاربران سایت شما نشان میدهد که محتوای موجود در یک صفحه دارای چه موضوعی است. البته خیلی حساسیت هم نشان ندهید که دقیقا کلمات کلیدی به یک اندازه خاصی و در فواصل معین پراکنده شده باشد؛ زیرا این کار باعث میشود متن شما حالت مصنوعی به خود بگیرد. حالت مصنوعی برای متن، در واقع از جذابیت آن برای کاربران میکاهد.

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و به وسیله آن با مفهوم چگالی کلمات کلیدی و نحوه محاسبه آن آشنا شده باشید. درصورتی که در حین خواندن این مطلب به مشکل یا سوالی برخوردید، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

 

آموزش های مرتبط با مقاله بالا:

نحوه انتخاب بهترین کلمات کلیدی

بهترین ابزارهای سئو و ردیابی کلمات کلیدی

عوامل موثر در رتبه بندی محتوا

کلماتی که کاربران به وسیله آنها وارد سایت شدند

ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط