آموزش ها-هاست نگار

چک کردن لود تایم سرور درلینوکس

 

در این مقاله به نحوه بررسی میانگین لود سرور در لینوکس می پردازیم. هنگام اجرای برنامه ها در سیستم اوبونتو، برخی از برنامه ها منابع بالایی استفاده میکنند که ممکن است سیستم شما را کند کند یا باعث افت عملکرد آن شوند. لود سیستم یا لود CPU تعداد کل فرآیندهایی است که توسط CPU اجرا می شود. لود سرور میانگین بارگیری سرور در یک زمان معین است، که توسط سیستم محاسبه می شود و می تواند در خط فرمان از طریق برخی از دستورات که در زیر در مورد آنها صحبت خواهیم کرد نمایش داده شود.
 
برای یک پردازنده دو هسته ای، بار 1 به این معنی است که 1 هسته 100٪ بیکار بوده است. این به معنای استفاده از تقریباً 50٪ CPU است. به طور مشابه، 25٪ استفاده از CPU، برای یک پردازنده چهار هسته ای را نشان می دهد.
میانگین لود در لینوکس موضوعات و وظایف(task) مورد انتظار را همراه با فرآیندهای در حال اجرا در نظر می گیرد. همچنین، به جای اینکه یک مقدار لحظه ای باشد، یک مقدار متوسط است. با این حال، یک ایده تقریبی از استفاده از منابع را می توان با نسبت میانگین لود به تعداد هسته های پردازنده شما تعیین کرد. در حالی که این مقدار دقیقی برای استفاده از CPU در هر زمان مشخص نیست، می تواند برای نظارت بر منابع مفید باشد.
 
نحوه بررسی میانگین بار در لینوکس
اکنون که می دانیم میانگین بار چه چیزی را نشان می دهد، چند راه برای بررسی میانگین بار در لینوکس بحث خواهیم کرد. میانگین بار را می توان به سه روش رایج جستجو کرد.
1. استفاده از دستور uptime
دستور uptime یکی از رایج ترین روش ها برای بررسی میانگین بار برای سیستم شما است. برای استفاده از دستور uptime، به سادگی خط فرمان را باز کرده و عبارت زیر را تایپ می کنیم.
uptime
 
 
این نشان دهنده مدت زمانی است که سیستم ما برای آن فعال بوده است، به همراه تعداد کاربران فعال و میانگین بارگذاری سیستم ما. اسکرین شات بالا نشان می دهد که هنگام استفاده از فرمان uptime در سیستم خود چه چیزی را باید ببینید.
همانطور که می بینید، میانگین بار برای دقیقه آخر 0.03 است. برای پنج دقیقه و پانزده دقیقه آخر، مقادیر میانگین بار به ترتیب 0.03 و 0.01 است.
 
2. استفاده از دستور top
راه دیگر برای نظارت بر میانگین بار روی سیستم، استفاده از دستور top در لینوکس است. برای انجام این کار، به سادگی ترمینال را باز کنید و این را تایپ کنید.
top
با این کار رابط پایینی در ترمینال شما باز می شود. برخلاف دستور uptime، این دستور یک دید عمیق از مصرف منابع برای سیستم شما ارائه می دهد.
اسکرین شات زیر نشان می دهد که هنگام استفاده از دستور top در سیستم خود چه چیزی را باید ببینید.
 
 
همانطور که در بالاترین خط مشاهده می کنید، میانگین بار برای دقیقه آخر 0.34 است. برای پنج دقیقه و پانزده دقیقه آخر، مقادیر میانگین بار به ترتیب 0.14 و 0.405 است.
 
3. استفاده از htop
htop یک برنامه کاربردی نظارت بر لود تایم سرور برای سیستم‌های لینوکس و همچنین جایگزینی مفید برای دستور top است. برای استفاده از htop بر روی سیستم خود، باید بسته آن را با استفاده از این دستور نصب کنید.
sudo apt install htop
پس از اتمام نصب، عبارت زیر را در ترمینال خود تایپ کنید.
htop
Htop عمدتاً دارای سه بخش است
هدر، جایی که می‌توانیم اطلاعاتی مانند CPU، Memory، Swap را ببینیم و همچنین وظایف (task)، میانگین بارگذاری و uptime بودن را نشان می‌دهد. بعد از هدر فهرستی از فرآیندها که بر اساس استفاده از CPU مرتب شده اند. و در آخر فوتر که گزینه های مختلفی مانند راهنما، راه اندازی و غیره را نشان می دهد.
 
 
میانگین بار در لینوکس یک معیار ضروری برای نظارت بر استفاده از منابع سیستم است. کنترل میانگین بار کمک می کند تا مطمئن شوید که سیستم شما دچار خرابی یا جلسات کند نمی شود.
در این آموزش نحوه چک کردن لود تایم سرور درلینوکس را توضیح دادیم. امیدواریم این مقاله آموزشی برای شما مفید بوده باشد، برای دیدن باقی آموزش ها میتوانید وارد منوی پشتیبانی بخش آموزش ها شوید، در صورتی که درباره این آموزش به مشکل یا سوالی برخورد کردید، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.
 
 
 
 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خرید هاست

 

آموزش های مرتبط