آموزش ها-هاست نگار

نصب جنگو بر روی Centos 7

 

جنگو یک فریمورک قدرتمند برای نوشتن برنامه های تحت وب پایتون است. استفاده از یک فریمورک با امکانات کامل مانند جنگو به شما این امکان را می‌دهد تا برنامه‌ها و سایت‌های خود را سریع‌تر راه‌اندازی کنید، بدون اینکه نگران کدهای ساختاری مشترک برای اتصال آن باشید. چارچوب‌ها به شما امکان می‌دهند روی بخش‌های منحصربه‌فرد برنامه‌تان تمرکز کنید و به ابزارها اجازه دهید کارهای سنگین را انجام دهند.
در این آموزش، روش‌های مختلف نصب جنگو بر روی سرور CentOS 7 را نشان خواهیم داد.
 
مخزن EPEL را نصب کنید
همه روش‌های نصبی که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد، به مخزن EPEL برای CentOS و توزیع‌های مشابه RedHat متکی هستند. مخزن EPEL حاوی بسته‌های اضافی است که به عنوان بخشی از توزیع هسته نگهداری نمی‌شوند، که نسبتاً کم است.
پیکربندی دسترسی به مخزن EPEL بسیار ساده تر از گذشته است. در سرور خود، می توانید yum را برای استفاده از مخزن EPEL با تایپ کردن پیکربندی کنید:
sudo yum install epel-release
اکنون به تمام برنامه های موجود در مخزن EPEL دسترسی خواهید داشت.
 
روش های مختلف
راه های مختلفی وجود دارد که می توانید جنگو را بسته به نیاز خود و نحوه پیکربندی محیط توسعه خود نصب کنید. اینها مزایای متفاوتی دارند و ممکن است یک روش بهتر از سایرین به موقعیت خاص شما کمک کند.
 
برخی از روش های مختلف در زیر آمده است:
نصب global از بسته‌ها: مخزن EPEL حاوی بسته‌های جنگو است که می‌توان آن‌ها را به راحتی با مدیر بسته yum معمولی نصب کرد. این روش بسیار ساده است، اما به اندازه برخی روش های دیگر انعطاف پذیر نیست. همچنین، نسخه موجود در مخازن ممکن است از نسخه های رسمی موجود در پروژه عقب بماند.
نصب جهانی از طریق pip: ابزار pip یک مدیر بسته برای بسته های پایتون است. در صورت نصب pip، به راحتی می توانید جنگو را در سطح سیستم برای استفاده توسط هر کاربری نصب کنید.
نصب از طریق پیپ در Virtualenv: بسته Python virtualenv به شما اجازه می دهد تا محیط های مستقل برای پروژه های مختلف ایجاد کنید. با استفاده از این فناوری، می‌توانید جنگو را در فهرست پروژه نصب کنید و همچنین به شما امکان سفارشی سازی ها و بسته های هر پروژه را به راحتی می دهد. محیط‌های مجازی در مقایسه با نصب جهانی، مقدار پردازشی کمی اضافه می‌کنند، اما بیشترین انعطاف‌پذیری را ارائه می‌کنند.
نصب نسخه توسعه دهندگان با git: اگر می خواهید آخرین نسخه توسعه دهندگان را به جای نسخه پایدار نصب کنید، می توانید کد را از مخزن Gitr epo دریافت کنید. این روش برای دریافت جدیدترین ویژگی ها و اصلاحات است و می تواند در محیط مجازی شما انجام شود. با این حال، نسخه های توسعه دهندگان مانند نسخه های دیگر تضمین پایداری ندارند.
 
نصب global از بسته ها
اگر می خواهید جنگو را با استفاده از مخزن EPEL نصب کنید، این فرآیند بسیار ساده است. برای دانلود و نصب بسته های مربوطه می توانید به سادگی از مدیریت بسته yum استفاده کنید:
sudo yum install python-django
شما می توانید تست کنید که آیا نصب موفقیت آمیز بوده است یا نه با تایپ کردن:
django-admin --version
1.6.10
که یعنی نرم افزار با موفقیت نصب شد.
 
نصب global از طریق pip
اگر می خواهید آخرین نسخه جنگو را به صورت global نصب کنید، گزینه بهتر استفاده از pip، مدیر بسته پایتون است. ابتدا باید مدیر بسته پیپ را نصب کنیم. می توانید pip را از مخازن EPEL با تایپ کردن زیر نصب کنید:
sudo yum install python-pip
هنگامی که pip دارید، می توانید به راحتی جنگو را به صورت سراسری با تایپ کردن نصب کنید:
sudo pip install django
با تایپ کردن زیر می توانید تأیید کنید که نصب با موفقیت انجام شده است:
django-admin --version
1.7.5
همانطور که می بینید، نسخه موجود از طریق pip به روزتر از نسخه موجود در مخزن EPEL است (احتمالاً نسخه شما با نسخه بالا متفاوت است).
 
 
از طریق pip در Virtualenv نصب کنید
شاید منعطف ترین راه برای نصب جنگو بر روی سیستم شما، ابزار virtualenv باشد. این ابزار به شما اجازه می‌دهد محیط‌های مجازی پایتون ایجاد کنید که در آن می‌توانید هر بسته پایتونی را که می‌خواهید نصب کنید، بدون اینکه روی بقیه سیستم تأثیر بگذارد.
ما با نصب pip از مخزن EPEL شروع می کنیم:
sudo yum install python-pip
پس از نصب pip، می توانید از آن برای نصب بسته virtualenv استفاده کنید:
sudo pip install virtualenv
اکنون هر زمان که پروژه جدیدی را شروع می کنید، می توانید یک محیط مجازی برای آن ایجاد کنید. با ایجاد و انتقال به یک فهرست پروژه جدید شروع کنید:
mkdir ~/newproject
cd ~/newproject
حال با تایپ کردن یک محیط مجازی در فهرست پروژه ایجاد کنید:
virtualenv newenv
این نسخه‌های مستقل پایتون و PIP در یک ساختار دایرکتوری ایزوله نصب می‌کند. یک دایرکتوری با نامی که انتخاب می کنید ایجاد می شود که سلسله مراتب فایل را در جایی که پکیج های شما نصب می شود نگه می دارد. برای نصب بسته ها در محیط ایزوله، باید آن را با تایپ کردن فعال کنید:
source newenv/bin/activate
درخواست شما باید تغییر کند تا نشان دهد که اکنون در محیط مجازی خود هستید. چیزی شبیه (newenv)username@hostname:~/newproject$ خواهد بود.
در محیط جدید خود می توانید از pip برای نصب جنگو استفاده کنید. توجه داشته باشید که نیازی به استفاده از sudo ندارید زیرا در حال نصب محلی هستید:
pip install django
می توانید با تایپ کردن کد زیر نصب را تأیید کنید:
django-admin --version
1.7.5
توجه داشته باشید که نسخه شما ممکن است با نسخه نشان داده شده در اینجا متفاوت باشد. برای خروج از محیط مجازی خود، باید دستور غیرفعال کردن را صادر کنید:
deactivate
درخواست شما باید به صفحه نمایش معمولی برگردد. هنگامی که می خواهید دوباره روی پروژه خود کار کنید، محیط مجازی خود را دوباره فعال کنید:
cd ~/newproject
source newenv/bin/activate
 
نسخه توسعه‌دهنده با Git نصب کنید
اگر به نسخه توسعه‌دهنده جنگو نیاز دارید، می‌توانید جنگو را از مخزن Git آن دانلود و نصب کنید. برای این کار باید git را با yum روی سیستم خود نصب کنید. همچنین مدیریت بسته پایتون pip را نصب خواهیم کرد. ما برای مدیریت نصب جنگو پس از دانلود از این استفاده خواهیم کرد:
sudo yum install git python-pip
هنگامی که git دارید، می توانید مخزن جنگو را کنید. بین نسخه‌ها، این مخزن دارای ویژگی‌های به‌روزتر و رفع برخی باگ‌ها است اما احتمال ناپایداری خواهد بود. با تایپ کردن کد زیر می توانید این مخزن را در فهرستی به نام django-dev در فهرست اصلی خود شبیه سازی کنید:
git clone git://github.com/django/django ~/django-dev
در مرحله بعد، می توانید مخزن را با استفاده از pip نصب کنید. گزینه e- در حالت "قابل ویرایش" نصب می شود که هنگام نصب ضروری است:
sudo pip install -e ~/django-dev
می توانید با تایپ کردن کد زیر تایید کنید که نصب با موفقیت انجام شده است:
django-admin --version
1.9.dev20150305200340
 
توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید نسخه توسعه‌دهنده جنگو را در یک محیط واحد نصب کنید، می‌توانید این استراتژی را با استفاده از virtualenv بالا ترکیب کنید.
اکنون باید جنگو را بر روی سرور CentOS 7 خود نصب کرده و ابزارهای اصلی مورد نیاز برای ایجاد برنامه های کاربردی وب قدرتمند را فراهم کند. استفاده از یک چارچوب وب کامل مانند جنگو می‌تواند به توسعه سریع‌تر کمک کند و به شما امکان می‌دهد فقط بر جنبه‌های منحصربه‌فرد برنامه‌های خود تمرکز کنید.
 
در این آموزش طریقه نصب جنگو بر روی CentOS 7 را توضیح دادیم. امیدواریم این مقاله آموزشی برای شما مفید بوده باشد، در صورتی که درباره این آموزش به مشکل یا سوالی برخورد کردید، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.
 
 
 
 
 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط