آموزش ها-هاست نگار

مصرف بیش از حد هاست از منابع سخت افزاری

مصرف بیش از حد هاست از منابع سخت افزاری

در سرورهای اشتراکی برای همه کاربرانی که در آن سرور وجود دارند مقدار محدودی از منابع به هر اکانت اختصاص داده می شود منابع اصلی سرور پردازنده ، رم ، فضای دیسک و I /O و ... می باشد . بسته به میزان قدرت سرور به هر وبسایت درصد خاصی از منابع سرور تعلق می گیرید هر گاه این میزان بیش از حد از پیش تعیین شده باشد به کاربر اخطار استفاده ی بیش از حد از منابع داده می شود که البته این مساله برای هاست ها و سرویس هایی که به صورت اشتراکی هستند به وجود می آید و در مواردی که پروسس بیش از حد باشد و اکانت باعث کندی سرور شود اکانت مسدود می شود و اخطار به صاحب اکانت ارسال می شود . اگر مشکل استفاده از CPU بالا در هاست شما را آزار میدهد ، این مطلب به شما کمک خواهد کرد. اگر سایت شما از منابع بیش از حد استفاده می کند، احتمالا سایت شما برای بازدیدکنندگان شما نیزکند خواهد بود ، همچنین می تواند رتبه بندی شما را در موتورهای جستجو تحت تاثیر قرار دهد .

CPU چیست؟

سروری که وب سایت شما روی آن میزبانی می شود، دقیقا مانند کامپیوتر خانگی شما، از چند CPU تشکیل شده است. هر چه گنجایش CPU بیشتر باشد، اطلاعات بیشتری را می تواند ذخیره و پردازش کند و از اثرات منفی روی عملکرد وب سایت شما جلوگیری نماید.اگر شما از یک سرویس میزبانی اشتراکی استفاده می کنید، این منابع CPU شکافته می شود. درخواست ها به ترتیبِ دریافت، پردازش می شوند. اگرچه CPU می تواند در یک لحظه چندین درخواست را پردازش کند و می تواند از زنجیر زمان استفاده کند تا اطمینان حاصل شود که درخواست ها بسیار سریع انجام می شوند.هنوز هم CPU ها می توانند بیش از حد بارگیری یا دچار overload شوند. اگر افزایش زیادی در بار ترافیک یا مقدار زیادی از درخواست های اسکریپتی وجود داشته باشد، عملکرد سایت شما رضایت بخش نخواهد بود.

CPU Usage :حداکثر منابع CPU اختصاص داده شده به هر کاربر است و زمانی که سایت به حداکثر میزان مجاز مصرف CPU رسیده باشد پروسس‌های جدید باید منتظر تکمیل پروسس های قدیمی‌تر بمانند و این انتظار سایت را دچار اختلال و کندی کرده و از این رو می تواند خیلی مهم باشد.

RAM چیست؟

در واقع RAM نوعی حافظه است که داده های موقت را نگه می دارد. زمانی که وب سایت شما چند فرایند را به طور همزمان اجرا می کند مانند زمانی که اسکریپت وب سایت شما باید اجرا شود، RAM به کار می آید. هر چقدر تعداد فرایند ها در یک لحظه بیشتر باشد، RAM بیشتری مورد نیاز است.عدم وجود RAM کافی برای رسیدگی به بار ترافیک، منجر به بروز خطا در سمت بازدید کنندگان شما می شود.اگر شما وب سایتی کوچک و بهینه داشته باشید، با مقدار موجودی RAM مشکلی نخواهید داشت. اما اگر وب سایت شما حجم ترافیک زیادی دریافت می کند و باید با همه درخواست ها مواجه شود، بهتر است میزان RAM خود را ارتقا دهید یا پلانی را انتخاب کنید که مقدار بیشتری RAM ارائه می دهد.

 Memory Usage  :میزان استفاده از حافظه برای هر کاربر است.حافظه مجازی زمانی استفاده می شود که سیستم عامل حافظه RAM کافی برای اجرای برنامه ها را در اختیار نداشته باشد. حافظه مجازی در واقع استفاده از فضای هارد دیسک موجود روی سیستم به عنوان RAM می باشد و کمبود آن میتواند موجب خطاهای کمبود رم شود.

I /O چیست؟

I /O نشان دهنده ورودی و خروجی هایی است که در هاست شما پردازش می شود . در واقع میزان توان یا سرعت انتقال داده بین هارد دیسک و رم در قالب I/O Usage تعریف می شود . بدیهی است افزایش سرعت انتقال باعث می شود که روند پردازش سریعتر انجام شود .
محدودیت I /O توان عملیاتی کاربران را کنترل میکند که برحسب KB/S محاسبه می شود زمانیکه از حد مجاز مصرف این منابع بیشتر شود ، عملیات با کندی انجام شده یا متوقف خواهد شد زیرا I /O یکی از منابع کمیاب در هاست اشتراکی می باشد به طور کلی سایت هایی که نیاز به خواندن و نوشتن داده ها در سطح وسیعی دارند بیشتر باید مراقب I /O باشند . چون افزایش میزان مصرف I /O برای یک وب سایت دردسر ساز است بنابرای بالارفتن I /O موجب می شود سایت به تاخیر و کندی افتاده و یا در صورت حل نشدن سایت شما قطع شود.عملیاتهای بزرگی مانند بکاپ گیری یا dump کردن دیتابیس و .. اگر مصرف این بخش را به حداکثر برساند موجب کندی و یا اختلال در سایت خواهد شد.

Entry Processes

Entry Processes تعدادی از فرآیندهای مجاز به اجرا در یک زمان است ، این فرآیندها میتواند لود شدن صفحات ،ارتباط با دیتابیس و … باشد این مقدار نباید با بازدید اشتباه گرفته شود و باید بدانیم تا درخواستی به php ارسال نشده این مقدار تغییر نخواهدکرد. اگر Entry Processes به حداکثر مقدار مجاز خود نزدیک شود می تواند موجب کندی و یا اختلال در تمامی پروسسهای در حال فعالیت سایت گردد .

دلایل مصرف بیش از حد منابع سرور


حملات DDoS یا Brute Force
این نوع حملات با هدف افزایش استفاده از منابع سرور تا زمانی موجب قطع دسترسی به سایت در اثر عدم توان سرور به درخواست های جدید شود انجام می گردد و روشهای مختلفی دارد و ممکن است این مساله سبب اخطار پیشتیبان هاست به شما به دلیل افزایش بیش از حد منابع سرور باشد. در سایت هایی که از وردپرس استفاده میکنند با محدودسازی دسترسی به محیط مدیریت سایت wp-admin با محدود سازی آی پی و یا تغییر مسیر پوشه ادمین و فعالسازی قفل امنیتی ،تنظیم سطح دسترسی 400 برای فایل wp-config.php . محدود کردن فایل wp-config.php و xmlrpx.php به آی پی و استفاده از DDoS Protection مانند Cloud-Flare در صورت نیاز میتوان از این حملات پیشگیری کرد .

مشکلات ناشی از قالب و افزونه ها
تنها از پلاگین هایی که نیاز دارید استفاده کنید ، افزونه‌های ناکارآمد در سایت اصلی‌ترین دلیل مصرف بیش از حد منابع هاست در سایت می‌باشد. وقتی شما از یک افزونه استفاده می‌کنید این افزونه بر اساس امکاناتی که برای شما فراهم می‌کند هر یک از این امکانات برای پردازش داده‌ها از CPU هاست استفاده خواهند کرد.برخی پلاگین ها حتی ممکن است به شدت دیتابیس را درگیر نمایند که سبب پردازش سنگین بر روی سرور می گردند و همین مساله مصرف پردانده و حافظه موقت را افزایش خواهد داد و البته گاهی ممکن است پلاگینها پرمصرف نباشند اما کثرت آنها زیاد باشد که باز هم این مساله به معنای مصرف بیش از حد منابع هاست می باشد.پلاگین ها و تم ها را از منابع قابل اعتماد دریافت و نصب نمایید افزونه هایی که کد تمیز و بهینه شده دارند را نصب نمایید . 

استفاده از هاست برای میزبانی چندین سایت مختلف
استفاده از هاست برای میزبانی چندین وب سایت سبب ایجاد مشکل کمبود منابع در هاست خواهد شد زیرا تمامی وب سایت ها از منابع هاست استفاده خواهند کرد شما یک CPU دارید که همزمان باید بر روی چند سایت داده‌ها را پردازش کرده و پاسخ مناسب به کاربران خود بدهد در نتیجه موجب کندی و پروسس بالا در هاست خواهد شد .

وب سایت هک شده
یکی از خطراتی که همواره اطلاعات وب سایت ها را تهدید می کند هک شدن آن هاست. هک کردن در دنیای کامپیوتر، به معنای پیدا کردن نقاط ضعف و حفره های امنیتی یک سیستم و استفاده از آن برای نفوذ به آن سیستم است.تمامی وب سایت ها همواره در معرض حملات هکرها قرار دارند و بر خلاف تصور عموم هدف اکثر حفره های امنیتی انجام شده سرقت اطلاعات و یا از دسترس خارج نمودن وب سایت نیست بلکه سوء استفاده از وب سرور در جهت منافع هکرها می باشد. به عنوان مثال ممکن است هکرها سعی داشته باشند با استفاده از وب سرور شما یک سیستم Email Relay راه اندازی کرده و اقدام به ارسال ایمیل های انبوه تبلیغاتی نموده و یا از آن به عنوان یک منبع فایل سرور برای بارگذاری فایل های آلوده و غیر قانونی خود روی سرور استفاده کنند. اگر سایت شما هک شده باشد میتوانید از طریق آموزش اقدامات امنیتی وردپرس رفع هک کنید و موارد امنیتی لازم را در سایت پیاده سازی نمایید . 

مطالب اسپم در بخش نظرات سایت

نظرات اسپم در سایت شما می تواند در میزان استفاده از CPU تاثیر بگذارد چون اندازه پایگاه داده یا دیتابیس شما را افزایش می دهد، سرعت بارگیری را کاهش می دهد، و حتی اگر این نظرات را حذف نکنید می تواند به طور بالقوه بر رتبه سایت شما در موتورهای جستجو تاثیر گذار باشد.بهترین راه برای از بین بردن نظرات اسپم استفاده از CAPTCHA برای وب سایت است تا ایجاد اکانت های جعلی برای ربات های خودکار بسیار سخت و غیر ممکن شود.

آموزش فعالسازی کد امنیتی Captcha در وردپرس

آموزش فعالسازی کد امنیتی Captcha در جوملا

بازدید بالای سایت

یکی دیگر از دلایل مصرف بالای منابع وبسایت بازدید بالا و افزایش ترافیک وبسایت خوهد بود.هنگامی که ترافیک وب شما افزایش می یابد، درخواست های وب سایت نیاز به منابع سرور را افزایش می دهند.هنگامی که بازدید یا ترافیک سایت شما همچنین فعالیت کاربران به حدی رسید که میزان مصرف منابع اکانت بیش از حد مجاز هاست شد شما می بایست از سرویس های هاست قویتر با منابع بیشتر استفاده نمایید و در نهایت اگر هاست اشتراکی پاسخگو نبود باید به سرور مجازی یا سرور اختصاصی مهاجرت نمایید . 

سرور مجازی ایران سرور مجازی ایران ، با کیفیت عالی ، قیمت و پشتیبانی مناسب ارائه می شود و بهترین انتخاب برای میزبانی اختصاصی وب سایت شما می باشد .

سرور مجازی خارج  سرور مجازی برای آن دسته از کاربران مناسب می باشد که وب سایت آنها دارای بازدید بالا و مصرف منابع سرور بیش از حد معمول را دارد و هاست اشتراکی پاسخگوی نیازهای وب سایت آنها نیست. 

هاست ابری  دارای 3 گیگ رم و 3 هسته پردازنده است و قویترین نوع هاست اشتراکی می باشد و برای میزبانی سایت با بازدید بالا مناسب و بهینه است.

cron job ها یا وظایف برنامه ریزی شده متناوب

Cron Jobs یکی از امکانات نرم افزاری کنترل پنل‌ها است و برای اجرای دستور در زمان خاصی استفاده می گردد. این عملیات می تواند اجرای یک دستور یا Command و یا برنامه ی خاصی و یا اجرای یک اسکریپت CGI باشدبا استفاده از کرون جاب به صورت کلی می توانید کار های روتین و تکراری را به سادگی و بدون دخالت کاملا اوتوماتیک زمانبندی و اجرا نمایید.اجرای بسیار زیاد و مکرر Cron Job نه تنها عملکرد وبسایت شما را کاهش خواهد داد بلکه یکی از عوامل مهم و موثر در مصرف بالای ترافیک است. اصولا پیشنهاد می شود تنها کرون جاب های ضروری را در لیست خود نگهدارید ضمن اینکه فواصل زمانی آن را خیلی پایین در نظر نگیرید. حداقل فاصله زمانی پیشنهادی در میزبانی وب اشتراکی 15 دقیقه است. بنابراین در حد امکان از این قاعده پیروی کنید.همچنین پیشنهاد می شود در صورت امکان، ارسال ایمیل گزارش پس از هر بار اجرای کرون جاب را غیر فعال کنید.


ارسال ایمیل های اسپم
ارسال ایمیل نیز از شایع ترین عوامل مصرف بی رویه ترافیک است. گاها با استفاده از کدها و اسکریت های PHP و سیستم های مدیریت محتوا دارای باگ، قدیمی و نامعتبر، کدهایی در وبسایت تزریق می شوند که بدون اطلاع شما، هزاران ایمیل اسپم از طریق اکانت شما ارسال می شود بنابراین مکررا توصیه می شود از سیستم های مدیریت محتوا معتبر استفاده کنید و به محض انتشار نسخه جدید آن را در بخش های مختلف چون قالب، پلاگین و هسته بروز فرمایید. ضمن اینکه از نگهداری فایل های زیپ و فشرده و نصب، در هاست خودداری کنید.

پروسس بالای دیتابیس

عمده دلیل دیگر در مصرف منابع بالا در هاست وجود ایراد دریکی از جدول های دیتا بیس می باشد که سایت در هر بار خواندن آن جدول فشار زیادی به سی پی یو می آورد. این مشکل را از داخل PHPMyAdmin توسط repair کردن کلیه جدول ها بر طرف نمایید. در اکثر موارد توسط همین روش مشکل حل می شود و اگر حل نشود تقریبا باید تمامی جدول ها را بررسی نمایید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خرید هاست

 

آموزش های مرتبط