آموزش ها-هاست نگار

سختی کلمه کلیدی یا Keyword Difficulty چیست؟ روش های اندازه گیری آن

سختی کلمه کلیدی چیست؟


آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

سختی کلمه کلیدی چیست؟ 

علت اهمیت سختی کلمه کلیدی در سئو چیست؟ 

اهمیت تعیین درجه سختی کلمه کلیدی 

عوامل موثر بر سختی کلمه کلیدی 

روش های اندازه گیری درجه سختی کلمه کلیدی 

 1. استفاده از ابزار تخمین درجه سختی کلمه کلیدی 
 2. بررسی تعداد دامنه های لینک دهنده 
 3. تحقیق درباره بهینه سازی محتوای رقبا 
 4. نظارت بر اعتبار صفحه یا Page Authority 
 5. سنجش پروفایل لینک سایت ها 
 6. بررسی اعتبار دامنه یا Domain Authority 
 7. یافتن کلمات کلیدی با رقابت کم 

جمع بندی


شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که هنگام انتخاب کلمه کلیدی به چه مواردی باید توجه داشت؟ یکی از این موارد سختی کلمه کلیدی است. درواقع درجه سختی کلمه کلیدی نشان دهنده میزان رقابت در آن کلمه کلیدی است. یعنی هر چقدر کلمه کلیدی سخت تر باشد، رقابت در آن بیشتر بوده و افراد بیشتری روی آن کار کرده اند. پس برای دریافت بهترین رتبه در این کلمه کلیدی میبایست بیشتر از بقیه رقبا بر روی این کلمه کار کنید.

درصورتی که تمایل دارید درباره ی این فاکتور در انتخاب کلمه کلیدی بیشتر بدانید تا بتوانید بهترین استفاده را از آن کنید؛ در این مقاله آموزشی همراه ما باشید.

 

سختی کلمه کلیدی چیست؟ 

سختی کلمه کلیدی یا Keyword Difficulty که به آن رقابت کلمه کلیدی نیز میگویند؛ در واقع به شما میگوید چقدر لازم است بر روی کلمه کلیدی کار کنید تا بهترین رتبه را در نتایج این کلمه دریافت کنید.

 

علت اهمیت سختی کلمه کلیدی در سئو چیست؟ 

هنگامی که شما قصد دارید سئوی مناسبی برای سایت خود بسازید، یکی از مواردی که کمک بسیاری به شما میکند انتخاب درست کلمات کلیدی برای هر محتوا است. جهت انتخاب درست کلمات کلیدی میبایست فاکتور های مهم آن را رعایت کنید که یکی از این فاکتورها، سختی کلمه کلیدی میباشد.

 Keyword Difficulty چیست؟ روش های اندازه گیری آن

 

اهمیت تعیین درجه سختی کلمه کلیدی 

زمانی که شما قصد تعیین کلمات یا عبارات کلیدی برای محتوا های سایت خود را دارید؛ میتوانید با رعایت فاکتورهایی که در مقاله ی زیر برای شما گفتیم، بهترین کلمات یا عبارات کلیدی را انتخاب کنید:

⇐ نحوه انتخاب بهترین کلمات کلیدی

البته پس از بدست آوردن آنها، ممکن است تعدادشان به 50 یا 100 تا برسد که این رقم برای کلمات کلیدی بسیار است! بنابراین یکی از راه های کاهش این تعداد، بررسی درجه سختی کلمات کلیدی انتخابی شماست.

درصورتی که میزان رقابت بر سر یک کلمه کلیدی زیاد باشد، بدست آوردن رتبه خوب در نتایج جستجوی آن بسیار سخت تر خواهد بود. بنابراین شما با بررسی این فاکتور میتوانید مواردی را که درجه سختی آن ها بالاست را از لیست خود حذف کنید. زیرا کار کردن بر روی سئوی این نوع کلمات بسیار سخت، زمانبر و پر هزینه خواهد بود.

 

عوامل موثر بر سختی کلمه کلیدی 

تا اینجای مطلب با مفهوم سختی کلمه کلیدی، اهمیت آن در سئو و چرایی تعیین درجه آن آشنا شدید. اکنون میخواهیم عوامل موثر بر آن را بررسی کنیم:

 • کیفیت متن
 • سئوی داخلی
 • اعتبار دامنه
 • تعداد بک لینک ها
 • کیفیت بک لینک ها
 • اعتبار صفحه
 • میزان جستجوی کلمه کلیدی
 • قدرت و اعتبار سایت

 

روش های اندازه گیری درجه سختی کلمه کلیدی 

در این بخش از مقاله میخواهیم روش های اندازه گیری درجه سختی کلمه کلیدی را به شما بیاموزیم. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

 

1. استفاده از ابزار جهت تخمین درجه سختی کلمه کلیدی 

اولین روش جهت اندازه گیری درجه سختی کلمات کلیدی استفاده از ابزارهای موجود در این زمینه است. در این بخش ما سعی کرده ایم تا بهترین ابزارها در خصوص تخمین درجه سختی کلمات کلیدی را به شما معرفی کنیم:

 

CanIRank 

یکی از بهترین و محبوب ترین ابزار ها در زمینه سئو و ردیابی کلمات کلیدی CanIRank است. شما میتوانید به کمک این ابزار درجه سختی کلمات کلیدی را نیز بدست آورید.

⇐ ورود به سایت CanIRank


سختی کلمه کلیدی یا Keyword Difficulty چیست؟ روش های اندازه گیری آن

 

Moz 

به جرات میتوان گفت که ابزار Moz یکی از بهترین ابزار هایی است که شما میتوانید در زمینه سئوی سایت و یادگیری سئو بصورت رایگان از آن بهره بگیرید. همچنین میتوانید درجه سختی کلمات کلیدی مدنظر خود را بدست آورید.

⇐ ورود به سایت Moz


سختی کلمه کلیدی یا Keyword Difficulty چیست؟ روش های اندازه گیری آن

 

KW Finder 

ابزار KW Finder به شما امکان یافتن درجه سختی کلمات کلیدی را در هر جای دنیا میدهد. در این ابزار شما میتوانید کشور و زبان موردنطر خود را انتخاب کرده و سپس کلمه کلیدی را جهت بدست آوردن میزان سختی وارد کنید.

⇐ ورود به سایت KW Finder


سختی کلمه کلیدی یا Keyword Difficulty چیست؟ روش های اندازه گیری آن

 

2. بررسی تعداد دامنه های لینک دهنده یا Referring Domains 

شاید تعجب کنید اما اهمیت Referring Domains برای گوگل بسیار است. یعنی هرچه سایت شما تعداد بک لینک بیشتری را از سایر سایت ها دریافت کند؛ رتبه بهتری میتواند در گوگل کسب کند. پس معیار Referring Domains را دست کم نگیرید! شما میتوانید تعداد بک لینک های دریافتی سایت خود را از طریق ابزار هایی که در این زمینه وجود دارند بررسی کنید. یکی از بهترین این ابزار ها Aherfs است.

 

3. تحقیق درباره بهینه سازی محتوای رقبا 

یکی دیگر از مواردی که میبایست به آن توجه داشته باشید، سئوی داخلی سایت رقیبان شماست. یعنی ده سایت برتر در نتایج جستجوی کلمه کلیدی مدنظر را بیابید و آنها را از نظر سئوی داخلی بررسی کنید.

درصورتی که سایت هایی که بررسی کردید از نظر سئوی داخلی خوب عمل کرده باشند کار شما سخت خواهد شد. اما اگر سئوی داخلی مناسبی نداشته باشند، حتی با داشتن اعتبار زیاد، شما میتوانید با سئو سازی عالی از صفحه آنها در نتایج جستجو پیشی بگیرید.

 

4. نظارت بر اعتبار صفحه یا Page Authority 

عوامل زیادی بر رتبه بندی صفحات توسط گوگل تاثیر دارند؛ که یکی از مهم ترین آنها اعتبار صفحه است. شما میتوانید با استفاده از ابزار های مختلفی که در این زمینه وجود دارند، اعتبار صفحه سایت خود را اندازه گیری کنید.

 سختی کلمه کلیدی چیست؟

 

5. سنجش پروفایل لینک سایت ها 

درصورتی که تمایل دارید در یک کلمه کلیدی خاص رتبه خوبی دریافت کنید، پروفایل لینک سایت هایی که در نتایج برتر هستند را حتما بررسی کنید. گاهی ممکن است برخی سایت ها از اعتبار دامنه و صفحه خوبی برخوردار باشند اما به علت استفاده از روش های غیرقانونی در گوگل به نتایج برتر دست یافته باشند. که در این صورت رتبه ی بالای این سایت ها دوامی نخواهد داشت!

پس اگر میخواهید به رتبه برتری در نتایج یک کلمه کلیدی دست پیدا کنید، حتما پروفایل لینک سایت های برتر در نتایج این کلمه را بررسی کنید تا بفهمید با چه تکنیکی به این جایگاه دست یافته اند. این کار نیز از طریق ابزار Aherfs قابل انجام است.

 

6. بررسی اعتبار دامنه یا Domain Authority 

اعتبار دامنه یا Domain Authority یکی دیگر از فاکتور های مهم گوگل جهت رتبه بندی سایت ها میباشد. یعنی هر چه سایت معتبر تری داشته باشید؛ احتمال دریافت رتبه بهتر در نتایج جستجوی گوگل برای شما بیشتر خواهد شد. درست است طبق چیزی که پیش از این گفتیم، اعتبار صفحه بسیار مهم تر است، اما باید بگوییم که اعتبار دامنه بی تاثیر نیست!

البته باید دقت لازم را در زمینه اعتبار دامنه داشته باشید. زیرا برند های خیلی بزرگ مانند یوتیوب و آمازون حتی در برابر برند های کوچک با اعتبار صفحه زیاد، نیز رتبه های بهتری کسب میکنند.

 سختی کلمه کلیدی چیست؟

 

7. یافتن کلمات کلیدی با رقابت کم 

آخرین روش پیشنهادی ما یافتن کلمات کلیدی با رقبای ضعیف است. یعنی کلمه یا عبارت کلیدی ای انتخاب کنید که رقبای شما در آن ضعیف باشند و فاکتورهای خاصی را رعایت نکرده باشند که در این صورت شما میتوانید به سرعت از آنها پیشی بگیرید.

 

جمع بندی: 

در آخر باید بگوییم که در انتخاب کلمات کلیدی برای محتوای خود دقت کنید. زیرا این کلمات کلیدی تاثیر بسزایی بر سئوی سایت شما خواهند داشت. پس باید بر اساس فاکتور های تاثیر گذار بر کلمات کلیدی، آنها را انتخاب کنید؛ که یکی از این فاکتورهای مهم درجه سختی کلمه کلیدی یا میزان رقابت در آن است.

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و به وسیله آن با مفهوم سختی کلمه کلیدی و راه های اندازه گیری آن آشنا شده باشید. درصورتی که درمورد این آموزش به مشکلی برخوردید و یا سوالی برای شما پیش آمد، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

 

آموزش های مرتبط با این مقاله:

چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density چیست؟

بهترین ابزارهای سئو و ردیابی کلمات کلیدی

کلمات استفاده شده توسط کاربران برای ورود به سایت

12 عامل موثر در رتبه بندی محتوا توسط گوگل

تفاوت گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس چیست؟

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط