آموزش ها-هاست نگار

بک لینک یا Backlink چیست؟ – آموزش ساخت بک لینک

آموزش ساخت بک لینک

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

بک لینک چیست؟ 

انواع بک لینک 

آموزش ساخت بک لینک 

راه های نادرست ساخت بک لینک 

تاثیر بک لینک در سئو 

تفاوت لینک سازی داخلی، لینک سازی خارجی و بک لینک 

متن لینک شده یا Anchor Text چیست؟ 

نحوه ارزش گذاری بک لینک به وسیله گوگل 

 1. اعتبار صفحه 
 2. استفاده از کلمه کلیدی در انکر تکست 
 3. میزان لینک های خروجی 
 4. Follow بودن بک لینک 
 5. اعتبار دامنه 
 6. جایگاه بک لینک 
 7. مقدار مرتبط بودن سایت ها 

نتیجه گیری: 

 

یکی از روش های افزایش رتبه در نتایج جستجو استفاده از بک لینک است. البته باید بگوییم نظرات مختلفی درباره ی بک لینک وجود دارد که ممکن است با شنیدن آنها درباره ی استفاده از بک لینک دچار شک شده باشید و همچنین سوالات مختلفی درباره ی آن در ذهن شما ایجاد شده باشد. در این مقاله ما میخواهیم توضیحاتی را درباره ی بک لینک به شما بدهیم که با خواندن آنها به جواب تمام سوالات خود درباره ی بک لینک برسید. پس در این آموزش همراه ما باشید.

 

 

بک لینک چیست؟ 

حتما شما هم دیده اید که برخی سایت ها، لینک هایی از سایت های دیگر در خود دارند. این لینک سازی که از سایتی برای سایت شما یا سایتی دیگر انجام میشود را Backlink میگویند. این نوع لینک ها را میتوان به کلمه یا عبارتی از متن و یا تصاویر موجود در محتوا پیوند زد.

بک لینک یا Backlink چیست؟

با اینکه بک لینک ها در رتبه بندی محتوا توسط موتورهای جستجو بسیار تاثیر گذارند؛ کسی نمی داند دقیقا میزان تاثیر آن ها چقدر است. اما میتوان گفت کیفیت Backlink در موثر بود آن نقش مهمی دارد.

بک لینک باعث میشود موتورهای جستجو صفحات بیشتری را کراول کنند و در نهایت حتی ممکن است با صفحات جدیدی که ایندکس هم نشده اند روبرو شوند. همچنین با استفاده از بک لینک کاربرانی که به سایت مراجعه میکنند میتوانند به اطلاعات بیشتری در زمان کمتری دستیابی داشته باشند.

 

 

انواع بک لینک 

اگر بخواهیم به دسته بندی بک لینک ها برسیم، باید بگوییم که بک لینک ها به دو دسته ی بک لینک فالو و بک لینک نوفالو تقسیم میشوند:

 

بک لینک فالو (follow) 

هنگامی شما بک لینکی به یک سایت میدهید، موتورهای جستجو این سایت را بررسی میکند. همچنین انتقال اعتبار از صفحه شما به این صفحه و یا برعکس ممکن است. پس میتوان گفت هنگام ایجاد یک بک لینک، به حالت پیشفرض، این Backlink فالو خواهد بود.

 

بک لینک نوفالو (nofollow) 

اما اگر نمیخواهید که بک لینک داده شده باعث جابجایی اعتبار بین صفحه شما و صفحه موردنظر شود، میتوانید بک لینک را روی حالت نوفالو قراردهید. به این ترتیب ارزش و اعتبار بین سایت شما و سایت دیگری منتقل نخواهد شد.

اگر میخواهید نحوه ی نوفالو کردن Backlink ها را بیاموزید، میتوانید از آموزشی که در این زمینه تهیه کرده ایم بهره بگیرید:

⇐ آموزش نوفالو کردن لینک خروجی در وردپرس

 

 

آموزش ساخت بک لینک 

در این بخش از مقاله میخواهیم به آموزش ساخت بک لینک یا همان دریافت آن بپردازیم. نحوه ساخت Backlink یا همان لینک سازی، به دلیل دریافت آن از عوامل خارج از سایت، به سئوی خارجی سایت مربوط است. اکنون میخواهیم شما را با راه های مختلف ساخت بک لینک آشنا کنیم و راجع به آنها توضیحاتی به شما بدهیم:

 آموزش ساخت بک لینک

 

تولید محتوا در سایت های معتبر به عنوان مهمان 

یکی از راه های بدست آوردن بک لینک، نوشتن پست مهمان در سایت های معتبر، در حوزه فعالیت شماست. برای مثال اگر موضوع سایت شما گردشگری است، یکی از بهترین سایت هایی که در این زمینه وجود دارد را بیابید و از آنها بخواهید که برایشان یک مقاله رایگان بنویسید. با این کار هر دو سایت سود میکند. به این صورت که سایت مقابل یک مقاله فوق العاده و رایگان بدست می آورد. شما نیز میتوانید در این مقاله به سایت خود لینک دهید!

 

فعالیت به عنوان اسپانسر 

درصورتی که بودجه داشته باشید، میتوانید با فعالیت به عنوان اسپانسر، خودتان را مطرح کنید. این طور که شما برای یک فعالیت خیر اسپانسر میشوید و در عوض در سایتشان به سایت شما بک لینک میدهند. این کار ممکن است کمی جالب نباشد اما اگر حوزه ای که در آن اسپانسر میشوید، سایت فوق العاده ای با بازدید و بازخورد عالی داشته باشد، Backlink دریافتی شما بسیار با ارزش خواهد بود. پس پیس از انجام کار به خوبی تحقیق کنید.

 

خرید رپورتاژ در رسانه های مربوطه 

در بخش بعدی برای شما از روش های نادرست دریافت بک لینک خواهیم گفت، که خرید آن، یکی از این موارد است. اما خرید رپورتاژ از این قضیه متفاوت است! با ای کار در واقع شما هزینه ی مشخصی را به یک سایتی که مربوط به حوزه ی کاری شماست پرداخت میکنید و مدیر این سایت نیز در قبال آن یکی از محتوا های شما که به مقاله ای از سایت مربوط است را در محتوا لینک میکند.

از آنجایی که محتواها بهم مربوط هستند، این لینک سازی کاملا طبیعی جلوه میکند. و تشخیص اینکه خریداری شده، بسیار سخت خواهد بود.

 بک لینک یا Backlink چیست؟

 

نقل قول به عنوان متخصص در مقالات مرتبط 

سایت های خبری معمولا از افراد متخصص در زمینه ای که محتوا تولید کرده است، نقل قول می آورند تا با این کار ارزش و اعتبار محتوای خود را افزایش دهند. شما میتوانید با شرکت در این نوع مقالات به عنوان متخصص در حوزه ی کاری خود، کسب اعتبار کنید. و همچنین این چنین مقالات پس از آوردن نقل قول، سایت فرد متخصص را نیز لینک میکنند که این امر باعث دریافت یک بک لینک طبیعی و ارزشمند برای سایت شما میشود.

پس دقت داشته باشید که یکی دیگر از راه های دریافت Backlink ارتباط با خبرنگاران است. به این وسیله شما میتوانید در زمینه های مرتبط با کار خود با آنان همکاری کنید و بک لینک های جذابی بدست آورید.

 

برقراری ارتباط با افراد مشهور در زمینه کاری 

سعی کنید افراد مشهور در زمینه کاری خود را شناسایی و با آنها ارتباط برقرار کنید. برای مثال اگر شما در زمینه گردشگری فعالیت میکنید، میتوانید فرد مشهوری که سایت پربازدیدی در این زمینه دارد و بسیار معروف است را پیدا کنید و با برقراری ارتباط بک لینک بسیار ارزشمندی دریافت کنید. در ازای بک لینک بنابر درخواست فرد میتوانید پرداخت هزینه کنید یا … اما در عوض این بک لینک که مربوط به حوزه کاری شما نیز هست، بسیار سودمند خواهد بود!

 

استفاده از ابزارهای مانیتورینگ جهت اطلاع رسانی 

ابزار های مانیتورینگ در واقع شما را از سایت هایی مطلع میکند که نام برند شما در محتوایشان هست ولی لینکی به سایتتان نداده اند. در این مواقع شما میتوانید با صاحب سایت صحبت داشته باشید و از او بخواهید بک لینکی هم با این انکر تکست برای شما ایجاد کند.

 آموزش ساخت بک لینک

 

یافتن لینک های خراب و جایگزین شدن بجای آنها 

گاهی ممکن است سایتی را بیابید که لینک موجود در محتوای او دیگر از بین رفته باشد. به این صورت که ممکن است آن سایت دیگر فعالیتی نداشته باشد و یا ورشکست شده باشد و یا حتی لینک مقصد با ارور 404 مواجه شده باشد. اگر سایت شما در حوزه فعالیت این سایت است میتوانید با مدیر سایت مبدا در جهت جایگزینی لینک محتوای خود صحبت کنید.

 

یافتن سایت های لینک دهنده به رقیبان حوزه کاری 

آخرین راهکاری که میخواهیم راجع به آن صحبت کنیم، استفاده از سایت رقیبان شماست! شما میتوانید رقیبانتان در حوزه کاری را پیدا کنید و به وسیله ابزارهایی بفهمید از چه سایت هایی بک لینک دریافت کرده اند. اکنون شما میتوانید با مدیران این سایت ها صحبت کنید، شاید شما هم بتوانید از این سایت ها بک لینک بگیرید!

 

و در پایان این بخش از مقاله باید بگوییم که راه های دیگری، از جمله موارد زیر، نیز برای ایجاد بک لینک وجود دارند:

 • ایجاد پروفایل در سایت های با اعتبار

 • استفاده از شبکه های اجتماعی

 • برقراری ارتباط با کاربران در انجمن های اینترنتی

 • خرید بک لینک متنی یا بنر

 • تولید محتوای جامع و کامل

 • و …

 

 بک لینک یا Backlink چیست؟

 

 

راه های نادرست ساخت بک لینک 

باید دقت داشته باشید که Backlink ها را از راه درستی بسازید. زیرا در غیر این صورت علاوه بر اینکه تاثیر مثبتی نخواهند داشت، ممکن است تاثیر منفی و مخربی نیز بر روی سایت شما بگذارند. انواع این روش های نادرست را در ادامه برای شما گفتیم:

 • لینک سازی در وبلاگ ها و یا سایت های بی هویت و اسپم

 • خریدن شبکه های تبادل Backlink

 • لینک سازی در دایرکتوری ها

 • ایجاد لینک در سایت های اسپم یا مزرعه های لینک سازی

 • تبادل لینک با سایت های گوناگون

 • خریدن تعداد زیادی Backlink

 • گذاشتن کامنت های تبلیغاتی در سایت ها

 • و هرگونه روش هایی که برخلاف قوانین گوگل باشد 

 

 

تاثیر بک لینک در سئو 

وجود بک لینک سایت شما در دیگر سایت ها، درواقع به گوگل می فهماند که سایت شما به وسیله یک یا چند سایت دیگر معتبر شناخته شده است. پس میتوان گفت Backlink ها برای سایت شما اعتماد سازی میکنند.

آموزش ساخت بک لینک

میتوان گفت یکی از راه های ایندکس صفحات در گوگل بک لینک سازی است. زیرا موجب میشود گوگل صفحه جدید را شناخته و کراول کند. البته درصورتی که صفحه سایت ایندکس شده باشد، موجب بهبود جایگاه آن در نتایج جستجوی موتورها میشود.

باید بگوییم که کیفیت بک لینک ها بسیار مهم تر از کمیت آنهاست. یعنی یک Backlink که بطور کاملا طبیعی ساخته شده باشد و با متن مرتبط باشد، از ده ها بک لینک مصنوعی و بی ربط با محتوا بهتر است. البته لازم است بگوییم استفاده ی بی رویه از Backlink های غیرمرتبط میتواند حتی موجب جریمه سایت شما توسط گوگل نیز بشود.

 

 

تفاوت لینک سازی داخلی، لینک سازی خارجی و بک لینک 

همانطور که میدانید لینک سازی داخلی و خارجی هردو تاثیر به سزایی در سئوی سایت دارند. هنگامی که شما در یکی از صفحات سایت خود به صفحه ی دیگری از سایتتان لینک میدهید؛ درواقع لینک سازی داخلی انجام داده اید. با این کار بین صفحات سایت خود بک لینک ایجاد کرده اید. اما زمانی که از صفحه از سایتی دیگر به صفحه ای از سایت شما لینک داده شده باشد، این امر لینک سازی خارجی است. یعنی یک بک لینک خارجی برای سایتتان ایجاد شده است.

 

 

متن لینک شده یا Anchor Text چیست؟ 

هنگامی که یک بک لینک ایجاد میشود، این Backlink میتواند به یک عکس یا متن پیوند خورده باشد. اگر از متن استفاده میکنید خیلی مهم است که متن مرتبط با لینک باشد. زمانی که یک موتور جستجو بک لینک سایت شما را در سایت دیگر میبیند، انکر تکست ارزش زیادی برایش دارد. زیرا انکر تکست مشخص میکند جایگاه شما در نتایج جستجوی کدام کلمه باید بالا بیاید.

بک لینک یا Backlink چیست؟

پس در انتخاب انکر تکست برای Backlink موردنظر دقت کافی را به خرج دهید تا یک بک لینک با کیفیت ایجاد کنید. همچنین سعی کنید از روش های مختلف برای نمایش بک لینک استفاده کنید تا طبیعی تر به نظر برسد. مانند:

 • کلمه موردنظر (مثلا: سرور اختصاصی)
 • نام برند شما (مثلا: هاست نگار)
 • ترکیبی از کلمه مدنظر و نام برند (مثلا: سرور اختصاصی هاست نگار)
 • عبارت راهنما (مثلا: برای کسب اطلاعات راجع به سرور اختصاصی اینجا کلیک کنید)

 

 

نحوه ارزش گذاری بک لینک به وسیله گوگل 

باید بدانید که Backlink های دریافتی شما از سایت های مختلف، ارزش های متفاوتی نیز در دید گوگل دارند. در رتبه بندی این ارزش ها، فاکتورهایی دارای اهمیت هستند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 

1. اعتبار صفحه 

اعتبار صفحه یا Page Authority درواقع میزان اعتبار یک صفحه از یک سایت یا دامنه است. لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی معمولا تاثیر زیادی بر اعتبار صفحه دارند. اعتبار صفحه از اعتبار دامنه کاملا جداست. یعنی ممکن است یک دامنه اعتبار خیلی زیادی داشته باشد اما یک صفحه از آن، اعتبار بسیار پایینی داشته باشد.

 

2. استفاده از کلمه کلیدی در انکر تکست 

در این مقاله توضیحاتی راجع به انکر تکست به شما دادیم. باید بگوییم که یکی از موارد مهم در ایجاد بک لینک، استفاده از کلمه کلیدی در انکر تکست است. علت اهمیت استفاده از کلمه کلیدی در انکر تکست این است که اینکار ارزش بیشتری به بک لینک میدهد.

 آموزش ساخت بک لینک

 

3. میزان لینک های خروجی 

یک سایت ممکن است به سایت های مختلفی لینک بدهد. این امر باعث میشود میزان اعتباری که به هر سایت میرسد کاهش پیدا کند. پس درواقع هر چقد سایت مبدا لینک دهی بیشتری به سایت های متفاوت داشته باشد، ارزش بک لینک دریافتی از آن کمتر است.

 

4. Follow بودن بک لینک 

در ابتدای این مقاله که راجع به انواع بک لینک صحبت کرده بودیم، گفتیم به دو دسته فالو و نوفالو تقسیم میشوند. Backlink فالو به دلیل اینکه اجازه ی ورود به لینک و ایندکس کردن صفحه مقصد را به ربات ها میدهد، ارزش خیلی بیشتری نسبت به لینک های نوفالو دارد. اما نمیتوان گفت که Backlink نوفالو اصلا ارزش و تاثیری در سئو ندارد! بلکه میتوان گفت تاثیر آن نسبت به نوع فالو خیلی کمتر است.

 

5. اعتبار دامنه 

اعتبار دامنه درواقع اعتبار کلی سایت شماست. هرچقدر میزان این اعتبار برای دامنه ای که به سایت شما لینک داده بیشتر باشد، ارزش بک لینک بیشتر و تاثیر آن در جایگاه سایت شما بیشتر خواهد بود. این اعتبار به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این ها را در پایین برای شما آورده ایم:

 • نوع دامنه
 • عمر دامنه
 • تعداد لینک های خروجی دامنه
 • تعداد بک لینک های دریافتی دامنه
 • و …

 بک لینک یا Backlink چیست؟

 

6. جایگاه بک لینک 

جایگاه قرارگیری بک لینک یکی دیگر از عوامل مهم در ارزش گذاری آن است. درصورتی که این Backlink در محتوا قرار داده شود ارزش آن خیلی بیشتر از زمانی است که در فوتر یا سایدبار قرار گیرد. علت آن این است که، بک لینکی که در فوتر یا سایدبار قرار میگیرد، درواقع دز تمامی صفحات یک سایت وجود دارد. این کار باعث میشود که گوگل تصور کند شما آن را خریده اید و از ارزش آن کاسته شود. و حتی به مرور امکان جریمه شدن شما نیز وجود دارد.

 

7. مقدار مرتبط بودن سایت ها 

میزان ارتباط میان سایت لینک لینک دهنده و دریافت کننده لینک نیز یکی دیگر از فاکتورهای مهم گوگل در ارزش گذاری بک لینک است. اگر موضوع هردو سایت مرتبط به هم باشند ارزش بک لینک افزایش قابل توجهی دارد اما اگر برعکس این رخ دهد، Backlink ارزش زیادی نخواهد داشت.

 

نتیجه گیری: 

و در انتها باید بگوییم که بک لینک تاثیر بسیار خوبی در بهبود سئوی سایت شما و بهتر کردن جایگاه آن در نتایج جستجو دارد. همچنین باعث افزایش اعتبار سایت شما در مقابل گوگل میشود که این امر در نهایت فواید زیادی خواهد داشت.

البته باید دقت کنید که در ساخت بک لینک افراط نکنید زیرا وجود بک لینک بیش از حد و بک لینک های نامرتبط میتواند در نهایت موجب جریمه سایت شما شود. پس در ساخت بک لینک، تعداد آن و متن به کار برده شده دقت لازم را داشته باشید.

لازم است بگوییم که لینک سازی نیز برای سایتتان مفید خواهد بود! زیرا به این وسیله یک سایت تکمیلی و معروف را به کاربر معرفی میکنید. که این امر موجب میشود کاربر بیشتر به سمت سایت شما جذب شود!

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و به وسیله آن با مفهوم بک لینک آشنا شده باشید و به پاسخ سوالات خود درباره آن رسیده باشید. درصورتی که راجع به این مقاله سوالی برای شما ایجاد شد، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

 

 آموزش های مرتبط با این مقاله:

7 تکنیک خطرناک که به سایت آسیب میزند

8 تا از بهترین ابزارهای سئو و ردیابی کلمات کلیدی

سختی کلمه کلیدی چیست؟

چگالی کلمات کلیدی چیست؟

نحوه انتخاب بهترین کلمات کلیدی

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط