آموزش ها-هاست نگار

برترین پسوند های دامنه

 

پس از قرنطینه جهانی ناشی از COVID-19، وب سایت ها برای مشاغل آزاد اهمیت بیشتری پیدا کرده اند. مردم در حال حاضر به جای رفتن به مغازه ها و فروشگاه ها برای رفع نیاز های خود، ترجیح می‌دهند مایحتاج و وسایل مورد نیاز خود را بطور اینترنتی تهیه کنند و به سایت ها مراجعه کنند.
بیش از هر زمان دیگری، باید نام دامنه مناسبی را برای کسب و کار، وبلاگ شخصی یا وب سایت نمونه کار خود انتخاب کنید. اما، قبل از انجام این کار، چند نکته مهم وجود دارد که باید در نظر بگیرید.
 
دامنه ای را پیدا کنید که خواندن و به خاطر سپردن آن برای افراد آسان باشد. از غلط املایی، اعداد یا خط فاصله اجتناب کنید. به جای «KewlDomain4U.com» «CoolDomainForYou.com» را انتخاب کنید.
دامنه‌ای را انتخاب کنید که نشان‌دهنده نام تجاری شما باشد، چه به معنای نام شرکت، شعار یا کلمات کلیدی مرتبط با جایگاه مورد نظر شما باشد. پسوند دامنه مناسب با سطح بالا (TLD) را انتخاب کنید. این تصمیم ممکن است به تجارت، صنعت و در دسترس بودن شما بستگی داشته باشد.
 
TLD مخفف top level domain به معنای دامنه سطح بالا است.
پسوند دامنه ممکن است تصمیمی بی اهمیت به نظر برسد، اما می تواند اهمیت قابل توجهی داشته باشد.که برای تعیین دسته یا کد کشور برای یک وب سایت استفاده می شود. به عنوان مثال، در Example.com پسوند دامنه .com است و نشان می دهد که وب سایت برای استفاده تجاری است.
 
کاربرد نام پسوندها
بعضی از پسوندها به صورت کلی استفاده می‌شود و بعضی دیگر به صورت اختصاصی و برای مراجعی خاص استفاده می‌گردد. به عنوان مثال می‌توان به .aero اشاره کرد . این پسوند برای شرکت‌های هوایپمایی استفاده می‌شود. به همین علت بهتر است تا افراد با این صنف از آن استفاده کنند. در هنگام انتخاب پسوند دامنه این مطلب را در نظر داشته باشید که انتخاب این مورد به سئو سایت کمک بزرگی خواهد کرد. در هنگام سرچ مطالب، موتورهای جستجوگر با توجه به موقعیت مکانی نتایج را نشان می‌دهند.
 
پنج پسوند دامنه رایج کدامند؟
وقتی نوبت به انتخاب دامنه مناسب می رسد، باید با آشنایی شروع کنید. به دنبال این باشید که چه پسوند دامنه ای در حیطه ی شما رایج است و یکی را انتخاب کنید که با برند و انتظارات مصرف کننده شما همسو باشد.در اینجا پنج مورد از متداول ترین پسوندهای دامنه ی جهان که باید در نظر گرفته شوند آورده شده است.
  • .com
  • .net
  • .org
  • .co
  • .us
.COM: به عنوان معروف‌ترین دامنه باید به این مورد اشاره کرد. این پسوند مخفف Commercial یا همان تجارت است. این پسوند در ابتدا متعلق به سایت‌های تجاری بود .اما به مرور زمان بسیاری از آن استفاده نمودند. امروزه بسیاری از سایت‌ها دارای این پسوند می‌باشند.به گفته برخی از سئو کاران دامنه های با پسوند .com اعتبار بیشتری نسبت به پسوند های جدید یا ناآشنا تر، در موتور های جستجوگر دارند. تنها نکته منفی برای انتخاب .com برای وب سایت جدید شما این است که شاید دامین مورد نظر از قبل انتخاب شده باشید و در دسترس نباشد.
 
.NET: این کلمه که در واقع مخفف Network بوده که بیشتر برای شرکت‌هایی که خدمات اینترنتی و شبکه ارائه استفاده گردیده و امروزه به عنوان پسوند برای بسیاری از سایت‌ها استفاده می‌شود. net تقاضای کمتری نسبت به .com دارد، و به این معنی است که احتمال بیشتری وجود دارد که دامنه مورد نظر شما در دسترس باشد.
 
 
.ORG: پسوند .org در ابتدا برای نشان دادن سازمان های غیرانتفاعی طراحی شده بود اما اکنون در دسترس همه است. این یک پسوند دامنه محبوب برای بسیاری از سازمان های غیر دولتی، غیرانتفاعی، سیاستمداران و احزاب سیاسی و اطلاعات محور و جوامع آنلاین است. بسیاری از کاربران وب .org را با یک منبع اطلاعاتی قابل اعتماد و قابل اعتماد مرتبط می دانند، اما معمولاً آن را با مارک های تجاری مرتبط نمی دانند. پسوند .org یکی از TLD های اصلی است، بنابراین مزایای سئوی مشابه .com را به همراه دارد. علاوه بر این، .org از محبوبیت کمتری نسبت به .com برخوردار است، به این معنی که شانس بیشتری برای یافتن دامنه مورد نظر خود با آن پسوند دارید.
 
.CO: این پسوند در اصل مخصوص کشور کلمبیا بوده اما به یک گزینه محبوب برای دامنه های جهانی تبدیل شده است. در حالی یک گزینه خوب در پسوند های دامنه هاست است، که محبوبیت آن در سال های اخیر نیز افزایش یافته است. ولی به عنوان پسوندی برای سایت شرکت‌ها استفاده می‌گردد.
ایجاد یک وب سایت با .co اگر یک کسب و کار هستید منطقی است، به خصوص اگر یک استارتاپ جوان هستید که خود را به عنوان شرکتی منحصر به فرد معرفی می کنید. در حالی که .com ممکن است محبوب‌ترین و پذیرفته‌شده‌ترین پسوند باشد، .co جدیدتر، کوتاه‌تر و مطابق با نسل‌های جوان‌تر است. این تازگی می تواند راهی عالی برای تنوع بخشیدن به برند شما و هدف قرار دادن جمعیت جوان تر باشد.
 
.US: یکی دیگر از پسوند دامنه محبوب .us است. برخلاف دامنه‌های بالا، که برای همه باز است، .us برای شهروندان و نهادهای ایالات متحده محفوظ است. شما می توانید یک فرد، شرکت یا سازمان غیرانتفاعی باشید، اما باید مقیم دائم باشید یا فعالیت های تجاری خود را به طور برجسته در ایالات متحده داشته باشید.
وب‌سایت‌هایی که پسوند .us دارند، خود را با هویت آمریکایی یا میهن پرستی معرفی می‌کنند. مثلا سایت vote.us که اطلاعات غیرحزبی در مورد رای دادن در ایالات متحده ارائه می دهد. در حالی که پسوند .us برای وب‌سایت‌های میهن‌پرستان عالی است، برای وب‌سایت‌های که از میهن‌پرستی در بازاریابی خود استفاده نمی‌کنند یا در ایالات متحده فعالیت نمی‌کنند، منطقی نیست.
 
و پسوند ir. که پسوندی دامنه های ایرانی می باشد و ثبت آن توسط افرادی که رسما مقیم ایران هستند انجام می شود. این پسوند به دلیل ایرانی بودن، ارزان بودن، و همچنین رایج بودن به یکی از پسوندهای محبوب برای ثبت انواع دامنه سایت ها تبدیل شده است.
 
در بین پسوندهای کد کشوری، پسوندهای .ru (مخصوص کشور روسیه)، پسوند in (مخصوص کشور هندوستان)، پسوند uk (مخصوص کشور بریتانیا)، پسوند au (مخصوص استرالیا)، پسوند de (مخصوص آلمان)، پسوند ua (مخصوص کشور اوکراین)، پسوند ch (مخصوص کشور سوییس)، پسوند cz (مخصوص کشور جمهوری چک)، پسوند de (مخصوص کشور آلمان)، پسوند dk (مخصوص کشور دانمارک)، پسوند es (مخصوص کشور اسپانیا)، پسوند eu (مخصوص شرکت های اتحادیه اروپا) معروف هستند.
 
در این مقاله برترین پسوند های سال 2022 را معرفی کردیم، امیدواریم این مقاله آموزشی برای شما مفید بوده باشد. در صورتی که درباره این آموزش به مشکل یا سوالی برخورد کردید، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.
 
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط