آموزش ها-هاست نگار

انکر تکست Anchor Text چیست؟ – 10 ویژگی بهترین انکر تکست

What Is Anchor Text?

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

انکر تکست یا Anchor Text چیست؟ 

محتوای انکر تکست شامل چه مواردی است؟ 

انواع Anchor Text 

10 ویژگی بهترین انکر تکست 

Anchor Text چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟ 

نتیجه گیری 

شما به عنوان شخصی که از اینترنت استفاده میکنید، کاربر ساده باشید یا شخص حرفه ای فرقی ندارد، روزانه با انکر تکست های فراوانی مواجه میشوید. انکر تکست ها همان کلمه یا کلماتی هستند که با کلیک بر روی آن به سایت یا صفحه ای از آن هدایت میشوید.

انکر تکست در موتورهای جستجو، مانند گوگل، معمولا به رنگ آبی و اگر قبلا بر روی آنها کلیک کرده باشید به رنگ بنفش نمایش داده میشوند.

هنگامی که در بستر اینترنت کلمه، عبارت یا جمله ای را جستجو میکنید،درواقع به دنبال یافتن پاسخی برای سوال خود هستید؛ در این موارد شما میتوانید انکر تکست هایی را با عنوان هایی مرتبط با سوال خود بیابید و جهت یافتن پاسخ بر روی هر یک از آنها کلیک کنید.

البته انکر تکست ها دسته ای دیگر نیز دارند، که در داخل سایت ها و محتوای آنها میتوان به کار برد. این دسته را، صاحبان سایت و یا تولید کنندگان محتوا میتوانند به هر رنگی که میخواهند نمایش دهند و البته لازم به ذکر است که نباید از انکر تکست نامربوط به محتوای موجود استفاده کرد؛ زیرا مشکلات سئو را در پی خواهد داشت.

در این مقاله میخواهیم به توضیح انکر تکست، کاربرد آن، چگونگی استفاده از آن و … بپردازیم. درصورتی که تمایل دارید بیشتر راجع به این کلمه بدانید، در این آموزش همراه ما باشید.

 

 

انکر تکست یا Anchor Text چیست؟ 

معنای ساده ی Anchor Text لنگر متن است. ممکن است تصور کنید چه کلمه ی عجیبی! اما باید بگوییم مفهوم فوق العاده ای پشت این کلمه است.

What Is Anchor Text?

انکر تکست درواقع مانند یک لنگر کشتی، کابر را به یک سایت یا صفحه ای از آن متصل میکند. یعنی متنی است که پیوند بین مخاطب و یک صفحه است، که کاربر با کلیک بر روی آن به یک صفحه ی مرتبط با متن نمایش داده شده روبرو میشود.

در یک جمله میتوان گفت متنی که قابلیت کلیک کردن دارد و شما را به صفحه ای دیگر منتقل میکند، Anchor Text نامیده میشود.

 

 

محتوای انکر تکست شامل چه مواردی است؟ 

بطور کلی یک انکر تکست شامل یک کلمه یا مجموعه ای از کلمات و لینکی است که میخواهیم کاربر به آن هدایت شود. برای مثال: در پایین یک انکر تکست برای شما آورده ایم که متن آن ” آموزش ساخت بک لینک ” بوده و لینک پیوند شده ” https://hostnegar.com/learn/بک-لینک-یا-Backlink-چیست؟-–-آموزش-ساخت-بک-لینک ” است.

آموزش ساخت بک لینک

شما با کلیک بر روی انکر تکست بالا، به صفحه ای که ما در آن ساخت بک لینک را آموزش داده ایم، هدایت میشوید. اگر بخواهیم آناتومی کلی یک انکر تکست را به شما نمایش دهیم میتوان شکل زیر را به تصویر کشید:

 

محتوای انکر تکست شامل چه مواردی است؟

 

 

انواع Anchor Text 

اکنون که با مفهوم انکر تکست و ترکیب کلی آن آشنا شدید، میخواهیم در این بخش انواع آن را به شما معرفی کنیم و توضیح مختصری راجع به هریک به شما ارائه دهیم:

 

انکر تکست عمومی (Generic) 

در انکر تکست های عمومی معمولا متن با لینک آن ارتباطی ندارد و به طور کلی میتوان گفت استفاده از این مدل انکر تکست هیچ ارزشی به سایت شما و سئوی آن اضافه نمیکند. برای مثال میتوان موارد زیر را نام برد:

  • اینجا کلیک کنید
  • بیشتر بدانید
  • اطلاعات بیشتر
  • ادامه مطلب
  • و …

 

انکر تکست برند یا نام تجاری (Branded) 

استفاده از نام تجاری یا برند خود به عنوان انکرتکست (مثلا: ” هاست نگار “) و یا به همراه آن (مثلا: ” خرید هاست ایران در هاست نگار “) یکی دیگر از انواع انکر تکست است که میتواند برای سئو تا حدی مفید هم باشد.

 What Is Anchor Text?

 

انکر تکست لینک یا بدون عنوان (URL) 

انکر تکست لینک یا بدون عنوان، درواقع به صورتی است که لینک موردنظر و متن آن هردو یکی است. از فواید این مدل انکر تکست این است که احتمال به خاطر سپردن لینک توسط آن راحت تر و بیشتر است. اما باید بگوییم این نوع، هیچ تاثیر مثبتی بر سئو سایت شما نخواهد داشت. مانند:

” برای ورود به بخش مقالات آموزشی ما روی لینک https://hostnegar.com/learn/ کلیک کنید. ”

 

انکر تکست کلمه کلیدی اصلی (Exact Match) 

انکر تکست کلمه کلیدی اصلی درواقع به این صورت است که شما در محتوای خود وقتی درحال توضیح دادن هستید، یک یا چند کلمه کلیدی را در نظر بگیرید و آن را به لینکی پیوند دهید که موضوع آن کاملا مرتبط با انکر تکست شماست. مثال:

یکی از موارد بهبود سئوی سایت، توجه به نرخ پرش آن است.

استفاده از این نوع انکر تکست برای سئو سایت شما مفید خواهد بود؛ البته دقت داشته باشید که در استفاده از آن زیاده روی نکنید.

 What Is Anchor Text?

 

انکر تکست هم معنی (LSI) 

زمانی که شما در یک محتوا، یک بار کلمه کلیدی اصلی را به عنوان انکر تکست استفاده کرده اید؛ دفعات بعدی میبایست از هم معنی، مترادف یا مشتقات آن استفاده کنید. برای مثال: اگر شما از عبارت “خرید هاست” برای انکر تکست استفاده کردید، اکنون میتوانید از “خرید هاست ایران” یا “خرید میزبانی اشتراکی” به عنوان انکر تکست استفاده کنید.

 

انکر تکست تصویر (Image) 

شما میتوانید به تصاویر خود لینک دهید و آن را تبدیل به یک انکر تکست کنید. با قرار دادن عنوان برای آن (تگ Alt)، هنگامی که تصویر بارگذاری نشود، لینک شما به عنوان مدنظرتان پیوند خورده و نمایش داده میشود.

 

انکر تکست کلمه کلیدی نسبی (Partial Match) 

درصورتی که شما از انکر تکستی بهره بگیرید که بخشی از آن شامل کلمه کلیدی باشد، به آن کلمه کلیدی نسبی میگویند. برای مثال: اگر “نصب وردپرس” کلمه کلیدی یکی از محتواهای سایت شما باشد، “انواع راه های نصب وردپرس” یک کلمه کلیدی نسبی خواهد بود که میتوانید به عنوان انکر تکست از آن استفاده کنید.

 What Is Anchor Text?

 

انکر تکست طولانی (Long Tail) 

میتوان گفت انکر تکست طولانی مانند انکر تکست کلمه کلیدی نسبی است. تفاوت میان این دو در اینجاست که، انکر تکست طولانی از کلمات بیشتری تشکیل شده است. اگر بخواهیم مثال قبلی را پیش بگیریم: درصورتی که “نصب وردپرس” کلمه کلیدی و “انواع راه های نصب وردپرس” کلمه کلیدی نسبی محتوای شما باشد، “آموزش 10 راه برای نصب وردپرس در هاست سی پنل” را میتوان به عنوان انکر تکست طولانی به کار برد.

 

 

10 ویژگی بهترین انکر تکست 

بطور کلی میتوان گفت انکر تکست هرچه ساده تر و گویا تر باشد بهتر است. یعنی درواقع سعی کنید از جملات طولانی و یا عبارات نامفهوم به عنوان انکر تکست استفاده نکنید. در ادامه مواردی را برای شما توضیح میدهیم که با رعایت آنها میتوانید بهترین انکر تکست ها را در محتوای خود داشته باشید:

 What Is Anchor Text?

 

1. عدم استفاده از انکر تکست عمومی 

انکر تکست عمومی بدترین نوع Anchor Text است. زیرا هیچ مفهومی را راجع به لینکی که پیوند داده اید نمیرساند. اگر انکر تکست استفاده شده حداقل ارتباط ممکن را با لینک نداشته باشد، تاثیر مثبتی بر سایت نخواهد داشت؛ بلکه ممکن است باعث تخریب سئو سایت نیز بشود. پس سعی کنید حداقل استفاده را از این انکر تکست داشته باشید.

 

2. استفاده از انکر تکست های گوناگون 

سعی کنید از انواع انکر تکست استفاده کنید و خود را محدود به نوع خاصی نکنید. زیرا استفاده بیش از حد از یک نوع انکر تکست، احتمال جریمه شدن سایت از سوی را بالا میبرد. پس بطور متعادل از انواع Anchor Text در محتوای خود بهره بگیرید.

 

3. نوشتن کوتاه ترین انکر تکست 

از دیگر مواردی که جزو ویژگی های یک انکر تکست خوب است، کوتاه بودن متن آن است. زیرا هرچه انکر تکست کوتاه تر باشد درک مفهوم آن توسط موتور های جستجو ساده تر است. پس سعی کنید از کلمات و یا عباراتی که حداقل تعداد کلمه در آنها وجود دارد در انکر تکست استفاده کنید. استفاده از انکر تکست های طولانی تر موجب میشود کار موتور جستجو سخت تر شود. حتی ممکن است به جای تاثیر مثبت بر سئو، تاثیر منفی بگذارد.

 

4. استفاده از تگ Alt در تصاویر 

اگر در تصاویر خود میخواهید از لینک استفاده کنید، تگ Alt یا همان متن جایگزین تصویر را فراموش نکنید. این مورد باعث میشود که گوگل موضوع تصویر شما را متوجه شده و از آن در نتایج جستجو بخش تصاویر، جهت نمایش به کاربران بهره بگیرد.

What Is Anchor Text?

همچنین درصورتی که به علت بروز مشکلاتی تصویر بارگذاری نشود، متن تگ Alt به عنوان Anchor Text برای لینکی که به تصویر پیوند کرده بودید عمل میکند. که در این صورت کاربران برای ورود به صفحه ی مدنظر شما میتوانند روی تگ Alt کلیک کنند.

 

5. عدم لینک دهی یا دریافت لینک از سایت های اسپم 

یکی دیگر از موارد مهم، عدم دریافت لینک و یا لینک دهی به سایت های اسپم است. این امر میتواند باعث به سایت شما آسیب بزند و در نهایت موجب کاهش رتبه آن شود. برای مثال: اگر به سایتی که گوگل آن را جریمه کرده است لینک بدهید، ممکن است سایت شما نیز جریمه شود.

 

6. استفاده از انکر تکست های مرتبط با لینک 

سعی نکنید با فریب کاربر، کلیک بیشتری دریافت کنید! Anchor Text استفاده شده میبایست با لینکی که به آن پیوند داده اید مرتبط باشد. به همین علت تاکید داریم که از کلمه کلیدی اصلی و یا مترادف آن به عنوان انکر تکست استفاده کنید.

 

7. عدم استفاده از انکر تکست URL 

بهتر است از URL یک صفحه به عنوان انکر تکست استفاده نکنید. زیرا این آدرس نمیتواند موضوع صفحه ای که درحال معرفی ان هستید را به کاربر نشان دهند. و میتوان گفت همانند انکر تکست عمومی، نه تنها تاثیر مثبتی در سئو سایت شما نخواهد داشت؛ بلکه ممکن است باعث تخریب آن نیز بشود. پس حتی الامکان از این نوع Anchor Text استفاده نکنید.

 

8. استفاده از انکر تکست Exact Match برای لینک ساری داخلی 

درصورتی که میخواهید در محتوای خود از لینک سازی داخلی استفاده کنید، بهترین نوع Anchor Text که میتوانید از آن بهره ببرید، Exact Match است. البته باید بگوییم که اگر لینک سازی داخلی زیادی دارید، در کنار این نوع از انکر تکست طولانی و نسبی نیز در کنار آن استفاده کنید.

 What Is Anchor Text?

 

9. طبیعی سازی انکر تکست های موجود در محتوا 

علاوه بر تمامی مواردی که در بالا برای شما گفتیم، دقت داشته باشید که چگالی انکر تکست های موجود در محتوای شما معقول باشد. درصورتی که سعی کنید بیش از حد از Anchor Text استفاده کنید و یا انکر تکست های نامربوط در محتوای خود قرار دهید، گوگل با شما برخورد خواهد کرد. پس به طبیعی ترین حالت ممکن از انکر تکست در محتوای خود استفاده کنید.

 

10. جداسازی انکر تکست از بقیه محتوا 

آخرین مورد جداسازی Anchor Text ها از بقیه محتوای موجود است. یعنی آن ها را بولد "Bold" کنید یا از رنگی متفاوت با رنگ محتوا برای آن ها استفاده کنید. این امر به شما کمک میکند تا کاربران راحت تر این کلمات را شناسایی کنند و روی آنها کلیک کنند.

 

 

Anchor Text چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟ 

انکر تکست تاثیر بسیار زیادی بر سئو سایت و نمایش هدق محتوا به گوگل دارد. اگر چندین بار از یک انکر تکست برای پیوند یک لنیک خاص استفاده کنید؛ گوگل آن صفحه را با انکر تکستی که استفاده کردید شناسایی خواهد کرد.

انکر تکست Anchor Text چیست؟

همچنین باید بگوییم استفاده درست از Anchor Text های داخلی باعث میشود نرخ پرش سایت شما کاهش یابد. به این صورت که با به کارگیری انکر تکست های جذاب در محتوا، کاربر را به سوی کلیک بر روی آنها جذب میکنید. این امر حاکی از تعامل کاربر با سایت است که کاهش بانس ریت یا همان نرخ پرش را در پی دارد.

اگر تمایل دارید ابزار هایی را برای بهبود سئوی سایت خود استفاده کنید اما نمیدانید کدام یک بهتر هستند؛ ما در مقاله پایین بهترین ابزارهای سئو و ردیابی کلمات کلیدی را برای شما آورده ایم:

⇐ معرفی 8 تا از بهترین ابزارهای سئو و ردیابی کلمات کلیدی

 

نتیجه گیری: 

در انتها باید گفت که به انکر تکست نیز مانند دیگر موارد موثر بر سئو باید اهمیت داد؛ زیرا درصورتی که آنها را کاملا بهینه سازی کرده باشید تاثیر مثبتی بر سئوی سایت شما خواهند داشت. و اما در عکس این قضیه اگر به آنها توجهی نکنید حتی ممکن است باعث تخریب سئوی سایت شوند.

امیدواریم این آموزش از سری آموزش های هاست نگار برای شما مفید بوده باشد و به کمک آن با مفهوم Anchor Text، کاربرد آن و انواع آن آشنا شده باشید. درصورتی که سوالی برای شما پیش آمد میتواند آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط