آموزش ها-هاست نگار

آپتایم سرور چیست ؟

آپتایم سرور چیست ؟

 

آپتایم سرور چیست ؟

آپتایم (Uptime) میزان زمان آنلاین بودن سایت در اینترنت ، در طول یک سال است که به صورت درصدی محاسبه می‌شود.به عبارتی دیگر ، مدت زمان در حال اجرا بودن کامپیوتر سرور است ،که ایده آل ترین عدد آن،  100 و یا نزدیک ترین اعداد به 100 خواهد بود . یک وبسایت باید همیشه آنلاین و در دسترس باشد و هرگونه عدم دسترسی و خطای سرور می تواند به آن وبسایت خسارت هایی از جمله از دست رفتن کاربران را وارد آورد .


عوامل موثر بر آپتایم

 عواملی که میتوانند بر این موضوع تاثیر داشته باشند به شرح ذیل است:
- شبکه سرور
- سخت افزار سرور
- نرم افزارهایی که بر روی سرور نصب می شوند مانند: میل سرور، وب سرور و …
- امنیت سرور در برابر حملات هکرها و بدافزارها

چطور آپتایم بالایی داشته باشیم:

1. شرکت های هاستینگ را با دقت انتخاب کنید.
زمانی که قصد دارید یک شرکت میزبان وب انتخاب کنید ، دقت کافی را داشته باشید زیرا این کار اصلا آسان نیست. اکثر شرکت های میزبان وب ، قول می دهند که زمان آپتایم آن ها 99.99% خواهد بود اما در عمل به سختی می توانند این کار را انجام دهند. سعی کنید با چشم باز این کار را انجام دهید.


2.استفاده از نرم افزارهای مانیتورینگ
زمانی که از نرم افزار مانیتورینگ آپتایم وب سایت استفاده می کنید ، قادر خواهید بود درخواست های HTTP که به سایت شما می رسند را به طور منظم زمان بندی کنید. این بدان معنی است که شما می توانید این نرم افزار را طوری پیکربندی کنید که به طور مکرر و ادامه دار، وب سایت شما را بررسی کند واگر وب سایت شما بنا به هر دلیلی با افت مواجه شود و یا غیرفعال شود، از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی می کند تا شما بتوانید در اولین فرصت اقدامات لازم را انجام دهید.


3.خدمات مانیتورینگ وب سایت
با استفاده از سرویس جداگانه مانیتورینگ آپتایم وب سایت ، همواره بر روی چندین فعالیت در وب سایت خود نظارت داشته باشید. تنها کافیست در یک سایت مربوط به این سرویس ، ثبت نام کنید و با کمک یک فرم آنلاین، سطح نظارت خود را تنظیم کنید.


4.امنیت سایت خود را بهبود بخشید
مراقبت از امنیت وب سایت یکی از مهم ترین کارهایی است که باید در وب سایت ها انجام شود زیرا هکرهای آنلاین می توانند برای شما مشکلات جدی به وجود آورند و با حمله های مخربانه می توانند زمان داون تایم سایت شما را افزایش می دهند.اگر بتوانید وب سایت خود را از حمله های امنیتی حفظ نمایید، به سادگی می توانید زمان آپتایم سایت خود را افزایش دهید.


5. سرعت وب سایت خود را همواره مورد توجه قرار دهید
سرعت بارگذاری سایت ، یکی از عوامل مهم و موثر در سئو می باشد که شما بایستی آن را در دستگاه های مختلف بررسی کنید و درصورت وجود مشکلات احتمالی، اقدام کنید. وقتی که شما به سرعت بارگذاری سایت و عملکرد آن توجه نشان دهید ، می توانید با دلایل متنوعی مواجه شوید که باعث ایجاد توقف در وب سایت شما می شوند .


6.زمان بارگذاری سرور سایت خود را کاهش دهید
اختلال های پیش بینی نشده زیادی در سرور رخ می دهد که باعث توقف و خرابی وب سایت شما میشوند.بنابراین بایستی برای کاهش زمان بارگذاری در سرور سایت خود اقداماتی انجام دهیدکه میتواند شامل موارد ذیل باشد :
- کدهای خارجی در سایت خود را کاهش دهید.
- از حافظه نهان (کش) به درستی استفاده کنید.
- از پلاگین های غیرضروری و مشکل آفرین اجتناب کنید.
- حجم سایت خود را کاهش دهید.
-  به جای استفاده از تصاویر در سایت خود ، از کدهای CSS استفاده کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط