آموزش ها-هاست نگار

آموزش جلوگیری از ثبت نام اسپم در وردپرس

 

آموزش جلوگیری از ثبت نام اسپم در وردپرس

 

آنچه در این آموزش خواهید آموخت:

اسپم چیست؟

نحوه کار اسپم ها چگونه است؟

اسپم ها چگونه نمایش داده می شوند؟

چرا باید از ثبت نام اسپم در وردپرس جلوگیری کرد؟

چگونه از ثبت نام اسپم در وردپرس جلوگیری کنیم؟

 

امروزه با افزایش تعداد سایت های فروشگاهی، تجاری، آموزشی، وبلاگ و … بر پایه سیستم مدیریت محتوای وردپرس، اسپم ها ، پیام های تجاری ناخواسته شامل محتوای نامربوط ، نیز افزایش یافته و مشکل ساز تر شده اند. بنابراین ما تصمیم گرفتیم در این آموزش نحوه جلوگیری از ثبت نام اسپم در وردپرس را توضیح دهیم.

 

آموزش جلوگیری از ثبت نام اسپم در وردپرس

پیش از شروع آموزش جلوگیری از ثبت نام اسپم در وردپرس، بهتر است پیش زمینه ای از اسپم، نحوه کار و دلیل متوقف کردن آن را در اختیار شما قرار دهیم.

 

اسپم چیست؟

اسپم ها پیام های ناخواسته ای و یا ثبت نام هایی هستند که معمولا توسط ربات ها صورت میگیرند. البته سیستم این ربات ها به گونه ای طراحی شده است که همزمان میتوانند هزاران اسپم ایجاد کنند.

 

نحوه کار اسپم ها چگونه است؟

هدف این پیام های اسپم معمولا تبلیغ شرکت هایی است که برای آنها کار میکنند و در نهایت موجب درآمد سازی قابل توجهی برای آن سازمان میشوند.

همچنین نوعی دیگر از این اسپم ها وجود دارد که با هدف ارسال ویروس به سایت ایجاد میشوند و معمولا قصد تخریب سایت رقیب خود را دارند.

گاهی نیز خود افراد توسعه دهنده ضد اسپم، این اسپم ها را ساخته و به سایت ها ارسال میکنند که از این طریق برنامه ضد اسپم آنها نصب بیشتری داشته باشد.

 

اسپم ها چگونه نمایش داده می شوند؟

اسپم ها از طریق ارسال پیام ها و ثبت نام های ایمیلی، بخش دیدگاه سایت و بخش های دیگر مرتبط به سایت که دسترسی را برای آن ها ممکن می کند، وارد می شوند. در این میان بیشترین مشکلات را اسپم های ثبت نام وردپرس به دنبال دارند.

ربات های اسپم امکان ثبت نام با ایمیل جعلی در سیستم وردپرس را برای هزاران نفر فراهم می کنند. به علت دشوار بودن بررسی یک به یک ثبت نام ها و تشخیص اسپم بودن یا نبودن آنها ، می بایست از راه های دیگری برای جلوگیری از اسپم ها استفاده کرد.

 

آموزش جلوگیری از ثبت نام اسپم در وردپرس

 

چرا باید از ثبت نام اسپم در وردپرس جلوگیری کرد؟

میتوان ده تا دلیل برای جلوگیری از ثبت نام اسپم نام برد اما در این آموزش ما به مهم ترین آنها میپردازیم.

1. ارسال خودکار اسپم به کاربران سایت

اولین دلیل که به شما میگوید باید از ثبت نام اسپم ها جلوگیری کنید، این است که ممکن است بدون اطلاع قبلی روی یکی از اسپم ها کلیک کنید، و این امر به کمک نرم افزار های مخرب موجب ارسال اسپم برای کاربران سایت شما ارسال شود. این کار نتیجه خوش آیندی نخواهد داشت زیرا باعث سلب اعتماد کاربران شده و به مرور کاربران سایتتان کاهش پیدا میکنند.

2. تهدید های امنیتی

دومین و مهم ترین دلیل جلوگیری از ثبت نام اسپم، مرتبط با امنیت سایت شماست. به این صورت که این اسپم ها زمینه هک شدن را برای سایت شما فراهم میکنند و همچنین بدافزارهای موجود در آنها، شما و سایتتان را بی اعتبار خواهند کرد.

3. استفاده حجم زیادی از حافظه

سومین دلیل برای جلوگیری از ثبت نام اسپم، استفاده آنها از فضای زیادی از حافظه شماست. ممکن است تعداد زیادی از اسپم ها تنها یک بار نمایش داده شوند اما توجه داشته باشید که با این حال میتوانند حجم بسیاری از حافظه دستگاه و سرور شما را درگیر کنند. هرچند اسپم به خودی خود حجم زیادی اشغال نمیکند اما اگر زمانی تعداد زیادی اسپم وارد سایت شما شود، قطعا فضای بسیاری را اشغال خواهد کرد.

4. کاهش سرعت و عملکرد سایت

چهارمین مورد که به شما این اطمینان را میدهد که متوقف کردن ثبت نام اسپم ها بسیار مهم است، استفاده اسپم ها از حجم بسیاری از منابع سرورتان است که در نهایت موجب کندی بارگذاری سایت، سرعت و عملکرد آن خواهد شد. که این امر باعث از دست دادن پهنای باند و در نتیجه کاهش کاربران سایت شما می شود.

5. رقابت های تجاری

و در آخرین مورد باید ذکر کنیم که اسپم ها میتوانند آسیب های مخرب و جدی ای به دستگاه و سرور شما وارد کنند. اگر سایت شما دارای پشتیبانی نامناسب باشد حتی امکان از بین رفتن آن نیز وجود دارد. معمولا این اسپم ها توسط شرکت های رقیب و با هدف تجاری ارسال می شوند.

 

چگونه از ثبت نام اسپم در وردپرس جلوگیری کنیم؟

راه های مختلفی برای جلوگیری از ثبت نام اسپم در وردپرس وجود دارد. یکی از این راه ها استفاده از افزونه User Registration می باشد که توسط آن میتوانید دوتا از روش های جلوگیری از ثبت نام اسپم را انجام دهید. پس این افزونه را به کمک لینک های پایین دانلود، نصب و فعالسازی کنید، سپس ادامه آموزش را با ما همراه باشید.

⇐ دانلود افزونه User Registration

⇐ آموزش نصب افزونه در وردپرس

آموزش جلوگیری از ثبت نام اسپم در وردپرس

 

ارسال ایمیل تایید به کاربران

یکی از بهترین راه های جلوگیری از ثبت نام اسپم استفاده از تاییدیه ایمیل است که این کار با افزونه ای که پیش تر به شما معرفی کردیم امکان پذیر است.

ایمیل تاییدیه به این صورت کار میکند که پس از ثبت نام کاربر در سایت یک ایمیل به آدرس ایمیل او ارسال میشود. درصورتی که ایمیل جعلی باشد، لینک تاییدیه باز نخواهد شد و در نهایت ثبت نام انجام نمیگیرد اما اگر ایمیل درست باشد و کاربر لینک تاییدیه را باز کند ثبت نام او با موفقیت انجام میگیرد.

جهت فعالسازی این قابلیت پس از ورود به وردپرس خود از منوی User Registration زیرمنوی Settings را باز کنید. پس از بازگشایی این بخش از تب های بالای صفحه روی گزینه General کلیک کنید سپس از منوی کشویی User login option گزینه Email configuration to login را انتخاب کنید.

 

آموزش جلوگیری از ثبت نام اسپم در وردپرس

 

انجام این کار به شما کمک میکند تا اگر وضعیت تعلیق ثبت نام کاربری را برای مدت زیادی مشاهده کردید متوجه اسپم بودن آن شوید.

 

تایید ثبت نام کاربران توسط ادمین

از دیگر روش های جلوگیری از ثبت نام اسپم توسط این افزونه، استفاده ار قابلیت تایید ادمین است. روش انجام این کار به این صورت است که ثبت نام هرکاربر پیش از انجام شدن باید توسط ادمین تایید شود در نهایت شما میتوانید از آدرس ایمیل اسپم بودن یا نبودن را تشخیص دهید.

جهت انجام این کار، وارد این آدرس در وردپرس شوید.

User Registration > Settings > General

سپس از منوی کشویی User login option گزینه Admin approval after registration را انتخاب کنید.

 

آموزش جلوگیری از ثبت نام اسپم در وردپرس

 

همچنین امکان پیکربندی این بخش نیز برای شما وجود دارد.

 

استفاده از Sucuri

یکی دیگر از راه های مسدود کردن ثبت نام های اسپم، استفاده از Sucuri است. Sucuri یک شرکت امنیتی سایت های وردپرسی میباشد که از سایت شما در برابر DDos ، هکرها ، بدافزارها و لیست های سیاه محافظت میکند. همچنین نرم افزار آن از بهترین افزونه های وردپرس است.

 

استفاده از افزونه ضد اسپم

از دیگر راه های مسدود کردن ثبت نام اسپم، استفاده از افزونه ضد اسپم Stop Spammers Spam Prevention می باشد. ابتدا به وسیله لینک های زیر این افزونه را دانلود، نصب و فعالسازی کنید.

⇐ دانلود افزونه Stop Spammers Spam Prevention

⇐ آموزش نصب افزونه در وردپرس

آموزش جلوگیری از ثبت نام اسپم در وردپرس

 

پس از نصب و فعالسازی افزونه از منوی Stop Spammers موجود در وردپرس خود، زیرمنوی Protection Options را انتخاب کنید. اکنون گزینه هایی را مشاهده میکنید که میتوانید این گزینه ها را مطابق میل خود فعال یا غیرفعال کنید.

 

آموزش جلوگیری از ثبت نام اسپم در وردپرس

 

نکته: اگر پس از استفاده از این افزونه دسترسی شما به پیشخوان وردپرس محدود شد، از طریق FTP به سایت خود متصل شده و نام افزونه را از stop-spammer-registrations.php به stop-spammer-registrations.locked تغییر دهید. اکنون دسترسی شما به وردپرس امکان پذیر خواهد بود.

 

استفاده از reCAPTCHA در فرم ثبت نام

یکی دیگر از روش های مقابله با ثبت نام اسپم ها، استفاده از گوگل reCAPTCHA است. شما میتوانید با استفاده از آموزش زیر این کد امنیتی را در فرم ثبت نام سایت خود فعالسازی کنید.

⇐ آموزش فعالسازی کد امنیتی Captcha در وردپرس

 

بلاک کردن آدرس IP از طریق cPanel

آخرین راه پیشنهادی ما به شما بلاک کردن آی پی از طریق سی پنل است. جهت انجام این کار میتوانید از آموزش زیر استفاده کنید.

⇐ آموزش کار با IP Blocker در سیپنل

 

امیدواریم آموزش جلوگیری از ثبت نام اسپم در وردپرس برای شما مفید بوده باشد. درصورت بروز هرگونه سوال یا مشکل میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

 

آموزش های مرتبط:

روش های افزایش سرعت سایت در وردپرس

آموزش یافتن جزئیات حجم اشغال شده در cpanel

آموزش جلوگیری از اسپم شدن ایمیل های ارسالی سایت

آموزش جلوگیری از ارسال ایمیل اسپم در سی پنل

آموزش اقدامات امنیتی وردپرس

اموزش جلوگیری از حملات امنیتی به وردپرس

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط