Ajax چیست؟ و نحوه عیب یابی فایل Ajax

Ajax چیست؟ و نحوه عیب یابی فایل Ajax

آنچه در این آموزش خواهید آموخت:

 Ajax چیست؟

معایب فایل Ajax

علت مصرف بالای CPU توسط فایل ajax

آموزش نحوه کار با افزونه Heartbeat Control

 

Ajax چیست؟

یکی از فایل های هسته وردپرس admin-ajax.php است که ارتباط بین مرورگر و سرور را ایجاد میکند. در واقع هدف از ارتباط ایجاد شده بهبود ذخیره سازی خودکار ‚ ردیابی رونوشت ها ‚ مدیریت نشست ها در وردپرس ‚ اطلاعیه یک نوشته ‚ تایم اوت ورود به وردپرس میباشد.

معایب فایل Ajax

یکی از علل مصرف بالای CPU فایل admin-ajax.php است که باعث کاهش سرعت سایت و بعضا قطعی آن میشود. مصرف بالای CPU توسط این فایل میتواند دلایل متعددی داشته باشد. دو مورد از مهم ترین این دلایل را در زیر توضیح داده ایم.

1. افزونه ها:

رخ دادن این خطا از سوی افزونه ها به علت استفاده توسعه دهندگان از ajax است. البته این خطا در صورتی رخ میدهد که این قابلیت به درستی توسط توسعه دهنده استفاده نشده باشد.

در صورت بروز اینگونه خطا میتوانید افزونه ی مشکل ساز را آپدیت کنید زیرا ممکن است در نسخه جدید این مشکل رفع شده باشد. اما درصورت عدم رفع مشکل پس از بروزرسانی و یا عدم وجود نسخه جدیدی از افزونه میتوانید آن را با ارسال گزارشی به توسعه دهنده توضیح دهید تا در نسخه بعدی این مشکل را رفع کنند.

2. پیشخوان وردپرس:

هنگامی که Heartbeat API وردپرس از ajax استفاده میکند تا داده ها را توسط مرورگر ارسال و دریافت کند ‚ با بروز خطا باعث مصرف بیش از حد CPU در پیشخوان وردپرس میشود.

برای حل این مشکل بهتر است از بازکردن صفحه پیشخوان وردپرس در چندین تب مرورگر خودداری کنید. چرا که در این صورت هر صفحه جدید در حال دریافت اطلاعات ajax است که باعث بالا رفتن مصرف منابع هاست و کند شدن سیستم شما نیز خواهد شد.

همچین راهکار بعدی بیشتر کردن بازه زمانی که یک نوشته به صورت خودکار ذخیره میشود از طریق مدیریت قابلیت ذخیره خودکار وردپرس است.

از دیگر راه های کاهش تعداد درخواست های ajax در وردپرس استفاده از افزونه Heartbeat Control است که به وسیله آن میتوانید Heartbeat API وردپرس را با اعمال بازه زمانی محدود کنید تا مصرف منابع هاست کاهش یابد. در ادامه به آموزش نحوه استفاده از آن خواهیم پرداخت.

 

آموزش نحوه کار با افزونه Heartbeat Control

برای کار با این افزونه ابتدا آن را دانلود و نصب کنید.

⇐ دانلود افزونه Heartbeat Control

⇐ آموزش نصب افزونه در وردپرس

سپس وارد پیشخوان وردپرس خود شوید و از بخش تنظیمات گزینه Heartbeat Control را باز کنید.

در این افزونه برای هر یک از بخش ها گزینه هایی وجود دارد:

Allow Heartbeat اجازه ی فعالیت
Disable Heartbeat غیرفعال کردن
Modify Heartbeat محدود کردن فعالیت

پس از اعمال تغییرات روی Save Changes کلیک کنید.

پیشنهاد ما به شما قرار دادن هر یک از بخش ها روی گزینه Modify Heartbeat است. با اینکار اجازه فعالیت را صادر میکنید اما با اعمال محدودیت زمانی یعنی افزایش زمان کاری هر یک از بخش ها با افزایش مصرف منابع مواجه نخواهید شد.

 

آموزش های مرتبط:

مصرف بیش از حد هاست از منابع سخت افزاری

تست سرعت وب سایت

آموزش رفع مشکل نصب نشدن افزونه ها

آموزش غیر فعال کردن افزونه در وردپرس

 

آموزش های مرتبط