آموزش ها-هاست نگار

TTFB چیست؟ نحوه افزایش سرعت آن در وردپرس

 

آنچه در این آموزش خواهید آموخت:

TTFB چیست؟

TTFB چه اهمیتی دارد؟

دلایل کاهش سرعت TTFB

روش های سنجش TTFB سایت

آموزش نحوه کاهش TTFB در وردپرس

 1. بروزرسانی افزونه ها و قالب
 2. استفاده از کش
 3. استفاده از Premium DNS
 4. کاهش درخواست های سرور
 5. استفاده از CDN
 6. استفاده از هاست پر سرعت

 

گاهی ممکن است شما تمامی روش های افزایش سایت وردپرسی را انجام داده باشید اما هنوز سایتتان با کندی مواجه باشد، در این صورت راهکار ما به شما بررسی Time To First Byte یا همان مدت زمان بارگذاری اولین بایت سایت است.

⇐ روش های افزایش سرعت سایت در وردپرس

TTFB درواقع همان تایمی است که مرورگر برای اتصال به هاست وردپرس صرف کرده و در این حین اطلاعات سایت را دریافت میکند. در این آموزش ما قصد داریم TTFB را به طور کامل برای شما توضیح دهیم و به نحوه افزایش سرعت آن در وردپرس بپردازیم.

 

TTFB چیست؟ نحوه افزایش سرعت آن در وردپرس

 

TTFB چیست؟

TTFB درواقع معیاری برای اندازه گیری مدت زمان پاسخگویی سرور است. TTFB از 3 بخش تشکیل شده است که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

 

1. درخواست به سرور

شروع کار TTFB با ارسال درخواست HTTP انجام میشود. این عمل هنگامی که کاربر وارد سایت شما میشود رخ میدهد، به این صورت که درخواست HTTP از سوی کاربر به سرور ارسال میشود. مدت زمان دریافت این درخواست از سوی سرور به عواملی از جمله سرعت شبکه کار، زمان جستجوی DNS، فاصله تا سرور و … بستگی دارد.

 

2. پردازش درخواست توسط سرور

پس از ارسال درخواست به سرور، اکنون نوبت به پردازش و پاسخ دهی آن توسط سرور میرسد. پاسخ درخواست شامل مواردی از جمله برقراری ارتباط با پایگاه داده، پردازش درخواست، برقراری ارتباط با سایر سرویس های شبکه و اجرای اسکریپت هاست.

 

3. پاسخ سرور به کاربر

در انتها وقت آن است که پاسخ سرور به کاربر ارسال شود. مدت زمان ارسال این پاسخ به دو عامل سرعت شبکه و سرعت اینترنت کاربر بستگی دارد. نزدیک به 40% سرعت TTFB به انتقال درخواست و پاسخ وابسته است.

 

TTFB چه اهمیتی دارد؟

TTFB با کمک به سرعت بارگذاری صفحات، به عنوان یک معیار مهم جهت سنجش و بهینه سازی سزعت سایت شناخته شده است.

TTFB به تنهایی نمیتواند باعث افزایش سرعت سایت، رتبه آن و بهبود سئو شود، اما یکی از فاکتور های مهم در این زمینه است.

هنگامی که TTFB سایت شما سریع تر باشد، نرخ پرش کاهش یافته و کاربر زمان کمتری صرف بارگذاری سایت شما میکند که این امر باعث تجربه کاربری بهتر میشود.

گوگل مقدار کمتر از 200 میلی ثانیه را برای TTFB پیشنهاد میکند اما مقدار 300-500 میلی ثانیه نیز استاندارد است. همچنین این مقدار از 600 میلی ثانیه نباید بیشتر باشد.

 

دلایل کاهش سرعت TTFB

دلایل متعددی برای کندی TTFB وجود دارد که در ادامه اصلی ترین آنها را نام میبریم:

 • محتوای داینامیک یا پویا
 • ترافیک بالای سرور
 • زمان پاسخگویی DNS
 • Network Latency
 • پیکربندی سرور

موارد بالا به سادگی قابل حل بوده و روش رفع آنها را در ادامه به شما آموزش خواهیم داد.

 

TTFB چیست؟ نحوه افزایش سرعت آن در وردپرس

 

روش های سنجش TTFB سایت

روش های متعددی برای سنجش TTFB و سرعت سایت وجود دارد که در مقاله زیر راجع به آنها توضیح داده ایم.

⇐ تست سرعت وب سایت

اما جهت بررسی دقیق تر و دریافت نتیجه بهتر در ادامه ابزارهایی را به شما معرفی خواهیم کرد.

همچنین پیش از این سنجش باید بگوییم به علت وجود اندکی تفاوت در نتایج ابزار ها، بهتر است یک ابزار را انتخاب کرده و از ابتدا تا انتهای سنجش را با آن ادامه دهید.

 

سنجش TTFB با WebPageTest

اولین ابزاری که قصد معرفی آن را جهت سنجش TTFB سایت داریم، ابزار WebPageTest است. شما میتوانید به سادگی تنها با وارد کردن آدرس سایت خود، TTFB سایتتان را بسنجید.

 

TTFB چیست؟ نحوه افزایش سرعت آن در وردپرس

 

سنجش TTFB با GTmetrix

یکی از بهترین ابزارها برای سنجش TTFB سایت که همچنین از بهترین ابزارهای آنالیز سایت است، GTmetrix میباشد. پس از ورود به این سایت و وارد کردن آدرس سایت خود، کمی صبر کنید تا آنالیز به پایان برسد. سپس روی منوی Waterfall کلیک کنید و موس را روی گزینه ای که در تصویر زیر نمایش داده ایم نگهدارید.

 

TTFB چیست؟ نحوه افزایش سرعت آن در وردپرس

 

سنجش TTFB با Pingdom

از دیگر ابزارهاجهت بررسی TTFB سایت، ابزار Pingdom میباشد. پس از ورود آدرس سایت خود را وارد کنید و کمی صبر کنید تا آنالیز سایت به پایان برسد. سپس کمی اسکرول کنی تا به بخش File requests برسید، اکنون موس را روی گزینه ای که در تصویر نشان داده ایم نگهدارید.

 

TTFB چیست؟ نحوه افزایش سرعت آن در وردپرس

 

سنجش TTFB با DevTools گوگل کروم

ابزار دیگری جهت سنجش TTFB ابزار DevTools داخل مرورگر گوگل کروم است. جهت دسترسی به آن میتوانید از 3 نقطه موجود در بالای صفحه سمت راست استفاده کنید. سپس از بخش More tools گزینه Developer tools را انتخاب کنید. همچنین میتوانید از کلیدهای میانبر Ctrl + Shift + I جهت دسترسی به این بخش استفاده کنید.

 

TTFB چیست؟ نحوه افزایش سرعت آن در وردپرس

 

پس از بازگشایی صفحه DevTools از منوی بالایی گزینه Network را انتخاب کنید. سپس مانند تصویر زیر موس را روی اولین گزینه نگهدارید تا این بخش برای شما نمایش داده شود.

 

TTFB چیست؟ نحوه افزایش سرعت آن در وردپرس

 

آموزش نحوه کاهش TTFB در وردپرس

جهت کاهش TTFB در وردپرس راه هایی وجود دارد که در ادامه به توضیح تعدادی از آنها میپردازیم:

 

1. بروزرسانی افزونه ها و قالب

سعی کنید همیشه افزونه ها و قالب سایت وردپرسی خود را بروز نگهدارید. وقتی از نسخه های بروز استفاده کنید درواقع باگ های نسخه های قدیمی نیز رفع شده اند و نسخه جدید سازگارتر خواهد بود. همچنین بهتر است قالب ها و افزونه هایی را که از آنها استفاده نمیکنید حذف کنید.

برخی افزونه ها بیش از حد از منابع سرور استفاده میکنند، سعی کنید افزونه دیگری را جایگزین آنها کنید.

 

2. استفاده از کش

از ساده ترین راه های کاهش TTFB استفاده از کش در سایت وردپرس است زیرا با وجود آن پردازش سرور کاهش یافته و در نهایت موجب افزایش سرعت سایت میشود.

 

3. استفاده از Premium DNS

با استفاده از این سیستم، DNS سایت شما از موقعیت مکانی های مختلف سریع تر یافت شده و در نتیجه باعث کاهش TTFB میشود. ترجیحا از DNS Provider های معتبر و غیر رایگان استفاده کنید.

 

4. کاهش درخواست های سرور

درصورت وجود تعداد بالای درخواست از سرور، پردازش های سرور زمان بیشتری خواهد برد و در نهایت سرعت بارگذاری کاهش میابد. جهت بررسی تعداد درخواست ها میتوانید از ابزار GTmetrix که پیشتر راجع به آن توضیح دادیم، استفاده کنید.

 

5. استفاده از CDN

استفاده از CDN یا شبکه توزیع محتوا با نمایش محتوا از نزدیکترین سرور، باعث افزایش سرعت سایت شما میشود.

با توجه به تحریم بودن ایران، میتوانید از CloudFlare یا ابرآروان استفاده کنید.

 

6. استفاده از هاست پر سرعت

باید از هاست وردپرس استفاده کنید زیرا این هاست سازگار با وردپرس پیکربندی شده است که تاثیر مثبت در کاهش TTFB دارد.

همچنین موقعیت مکانی سرور نیز مهم است. درصورتی که سایت شما فارسی بوده و اکثر کاربران از ایران هستند توصیه ما به شما استفاده از هاست ایران است.

 

 

نتیجه گیری:

TTFB یا همان مدت زمان بارگذاری اولین بایت سایت تاثیر به سزایی در سرعت بارگذاری سایت شما دارد. بنابراین با کاهش تعداد درخواست ها و استفاده از هاست مناسب میبایست مقدار آن را کاهش دهید.

همچنین شما میتوانید با ادغام فایل های CSS و JS نیز به کاهش TTFB کمک کنید زیرا ادغام این فایل ها باعث کاهش تعداد درخواست ها میشود.

و درنهایت سعی بر این داشته باشید که اولویت شما افزایش سرعت بارگذاری سایتتان باشد زیرا اگر سایت کندی داشته باشید کاربران خود را از دست خواهید داد. همچنین میتوانید در این زمینه از افراد متخصص نیز کمک بگیرید.

 

امیدواریم آموزش نحوه افزایش سرعت TTFB در وردپرس برای شما مفید بوده باشد و به وسیله آن توانسته باشید بر سرعت TTFB وردپرس خود بیافزایید. درصورت بروز هرگونه سوال یا مشکل میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

 

آموزش های مرتبط:

آموزش غیر فعال کردن افزونه در وردپرس

آموزش فعال سازی CloudFlare

آموزش کامل نسخه جدید GTmetrix

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط