آموزش ها-هاست نگار

تفاوت گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس چیست؟

تفاوت گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس چیست؟

 

اگر شما هم جزو افرادی هستید که سایتی راه اندازی کرده اید؛ حتما در فکر این هستید که چگونه از رقبای خود پیشی بگیرید و در صفحات اول گوگل قرار بگیرید. برای رسیدن به این درجه میبایست رفتارهای ربات های گوگل را بشناسید و از کلمات کلیدی قوی تر استفاده کنید. همچنین یکی دیگر از استراتژی ها تشخیص نیاز کاربر است که اخیرا مورد توجه بسیار گوگل نیز قرار گرفته است.

همانطور که میدانید جهت تجزیه و تحلیل سایت در این زمینه به ابزار هایی نیاز خواهید داشت؛ که دو مورد از بهترین این ابزار ها گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول اند.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که “تفاوت گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس چیست؟” در این مقاله میخواهیم به تفاوت های این دو ابزار و علت عدم تطابق آمار این دو باهم بپردازیم. پس درصورتی که تمایل دارید درباره این موضوع بدانید، در این آموزش همراه ما باشید.

 

تفاوت گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس چیست؟

 

گوگل سرچ کنسول چیست؟ 

پیش از شروع این آموزش میخواهیم توضیح کمی راجع به گوگل سرچ کنسول به شما بدهیم تا درصورتی که اطلاعاتی راجع به این ابزار ندارید، با آن آشنا شوید.

گوگل سرچ کنسول یکی از ابزار های کاربردی رایگان گوگل است که جهت تجزیه و تحلیل سایت به کار میرود. درواقع این ابزار با جمع آوری اطلاعاتی از سایت شما، نقاط ضعف و قوت آن را برای شما به نمایش میگذارد. از کاربرد های دیگر این ابزار میتوان به بررسی محتوای سایت جهت ایندکس شدن یا نشدن، مشاهده و رفع خطاهای مربوط به سایت، بهبود سئو سایت و … اشاره کرد.

همچنین از دیگر امکانات فوق العاده این ابزار این است که شما میتوانید نقشه سایت خود را در اختیار آن بگذارید؛ که به وسیله این نقشه سایت، ربات های جستجوی گوگل طبق نقشه ارائه شده محتواهای سایت شما را بررسی و ایندکس کنند.

درصورتی که تمایل دارید سایت خود را در گوگل سرچ کنسول به ثبت برسانید؛ میتوانید از مقاله آموزشی زیر کمک بگیرید:

⇐ آموزش ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل

 

تفاوت گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس چیست؟

 

گوگل آنالیتیکس چیست؟ 

پس از تعریف مختصری که راجب گوگل سرچ کنسول در بخش قبلی داشتیم و شما را با این ابزار آشنا کردیم؛ اکنون میبایست کمی هم راجع به گوگل آنالیتیکس به شما اطلاعاتی بدهیم.

این ابزار گوگل گزارشی از بازدیدکنندگان سایت، کلمات کلیدی ورودی توسط بازدیدکنندگان، میزان ورودی سایت، بخشی که کاربر وارد سایت شده، آنالیز رفتار کاربر و … در اختیار شما قرار میدهد.

همچنین شما میتوانید به کمک این ابزار زمانی که کاربر در سایت شما صرف کرده، محتوایی که بیشترین بازدید را توسط کاربران داشته، IP و موقعیت مکانی کاربر را نیز مشاهده کنید.

درصورتی که تا به حال سایت خود را در گوگل آنالیتیکس ثبت نکرده اید؛ میتوانید به کمک آموزش زیر این کار را انجام دهید و از امکانات فوق العاده این ابزار لذت ببرید:

⇐ آموزش ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس 

 

تفاوت گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس چیست؟

 

تفاوت گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس چیست؟ 

در نهایت میخواهیم در این بخش از این مقاله، به تفاوت بین این دو ابزار بپردازیم. لازم به ذکر است که این دو ابزار هر کدام به تنهایی بسیار مفید هستند و از آنجا که زیر نظر گوگل اند؛ میتوانند سایت شما را با پیشنهاداتی که مطرح میکنند، به درجات بهتری برسانند.

اکنون دو تفاوت مهمی که بین این دو ابزار وجود دارد را میخواهیم برای شما توضیح دهیم :

1. گوگل سرچ کنسول وقایع رخ داده پیش از ورود کاربر به سایت را نمایش میدهد، اما گوگل آنالیتیکس وقایع رخ داده پس از ورود کاربر به سایت را بررسی میکند.

2. شما میتوانید تاثیرات موتور جستجو بر سایت خود را ذر گوگل سرچ کنسول و نحوه تعامل کاربر با سایت خود را در گوگل آنالیتیکس مشاهده کنید.

 

چرا آمارهای گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس باهم تطابق ندارند؟ 

همانطور که در بخش قبلی برای شما توضیح دادیم؛ این دو ابزار تفاوت های محسوسی در مواردی که مورد بررسی قرار میدهند و گزارش هایی که ارائه میدهند، دارند.

در نهایت آماری که این دو ابزار به ما میدهند نیز متفاوت میباشد؛ زیرا هر کدام چیز متفاوتی را اندازه گیری میکنند و در نتیجه آمار نمایش داده توسط هر یک از این دو ابزار با دیگری متفاوت است.

 

نتیجه گیری: 

همانطور که در این آموزش متوجه شدید گوگل سرچ کنسول رفتار سایت شما و گوگل آنالیتیکس رفتار کاربران سایت شما را آنالیز میکنند. پس میتوان گفت این دو ابزار مکمل یکدیگر هستند.

به این ترتیب هرکدام از این دو ابزار، به نوبه خود اطلاعاتی را در مورد سایت شما در اختیارتان میگذارند. پس بهترین کار این است که از هر دو ابزار برای بهبود و ارتقای سایت خود استفاده کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را داشته باشید.

 

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و به وسیله آن توانسته باشید تفاوت بین گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس را متوجه شوید. درصورت بروز هرگونه سوال یا مشکل میتوانید آن را در بخش دیدگاه مطرح کنید.

 

آموزش های مرتبط:

کاربران با استفاده از چه کلماتی در گوگل وارد سایت شده‌اند؟

آموزش روش های کاربردی برای ایندکس سریع صفحات در گوگل

آموزش رفع خطاهای coverage issue در گوگل سرچ کنسول

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط