افزایش سرعت سایت

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

بهینه سازی سرعت وب سایت

سرعت بارگذاری بالا یکی از عوامل بسیار اساسی در ایجاد یک بازدید دلپذیر توسط بازدیدکنندگان از وب سایت شما می باشد . وجود سرعت بارگزاری بالا این مطلب را تضمین

می نماید که بازدیدکنندگان شما ، زمان خود را صرف مشاهده مطالب مورد نیاز خود خواهند کرد و منتظرلود اسکریپت ها و تصاویر بدون استفاده نخواهند ماند .

 

مطالعات نشان داده است که کاربران تحمل بیش از 4 ثانیه را برای بارگذاری یک وب سایت از خود نشان نمی دهند و اگر وب سایت شما نتواند سرعت مدنظر کاربران را فراهم سازد متاسفانه بازدیدکنندگان خود را از دست خواهید داد . در مباحث سئو ، گوگل پیشنهاد می کند که از سیستم رتبه بندی Page Speed در برآورد سرعت بارگذاری وب سایت خود استفاده نمایید . همانگونه که برنامه نویسان و فعالان وب بدنبال بهینه نمودن وب سایت خود هستند ، بایستی رعایت قوانین Page Speed را نیز سرلوحه کار خود قرار دهند .

آیا شما یک وب سایت در عرصه تجارت الکترونیک دارید ؟
اولین قانون تجارت الکترونیک میگوید اگر مشتری نتواند محصولات، خدمات و سرویس های مورد نظر خود را در سایت پیدا کند نمیتواند آنها را خریداری نماید.
تعداد خریداران از وب سایت های اینترنتی در ایالت متحده آمریکا به تنهایی 178.5 میلیون در سال 2011 به تعداد 200 میلیون نفر در سال 2015 رسیده است که 90% از کل کاربران اینترنت را در آمریکا تشکیل میدهد .
اکنون ، صبر و شکیبایی کاربران در نظر بگیرید .اکثریت آمریکایی ها می گویند : تنهازمان 15 دقیقه ای را در یک فروشگاه واقعی صرف خرید از فروشگاه میکنند در حالی که از میان 4 مشتری 1 مشتری زمانی که لود سایت بیش از 4 ثانیه باشد سایت را رها خواهند کرد .

 

آیا شما فکر میکنید سرعت وب سایت اهمیت ندارد ؟ دوباره فکر کنید .
1 ثانیه تاخیر در لود سایت :

  • 11% کاهش بازدید از سایت
  • 16% کاهش رضایت مشتری
  • 7% کاهش نرخ تبادلات

این همه ی نتایج نیست طی تحقیقاتی توسط موسسه Akamai نتایج زیر به دست آمده است :

  • 47% از مردم انتظار دارند که بارگزاری صفحه وب در دو ثانیه و یا کمتر باشد
  • 40% از بازدید کنندگان اگر بارگزاری صفحه وب 3 ثانیه بیشتر طول بکشد صفحه وب را رها خواهند کرد .
  • 52% از کاربران سرعت بالای بارگزاری صفحات وب را عامل وفاداری خود به سایت میدانند .

امروزه سرعت بارگزاری صفحات وب به طور میانگین 22% افزایش یافته است .
گوگل نشان داده است که سرعت سایت یکی از سیگنال های مورد استفاده توسط الگوریتم گوگل برای رتبه بندی صفحات وب است و در شاخص بندی رتبه مثبتی را به سایت شما می دهد . به وضوح روشن است که بالابردن سرعت وب سایت نه تنها رتبه خوبی در گوگل عاید شما میکند بلکه موجب محبوبیت سایت شما و رشد کسب و کار شما می شود .برخی از روش های افزایش سرعت به شرح زیر است :

فعال سازی فشرده سازی ( Gzip)

Gzip یک نرم افزار کاربردی برای فشرده سازی فایل ها می باشد که به منظور کاهش حجم CSS, HTML, و JavaScript که حجم آنها از 150 بایت بیشتر است مورد استفاده قرار میگیرد .استفاده از Gzip، سایز و در نتیجه مدت زمان رسیدن پاسخ‌های HTTP را کاهش می‌دهند. این شیوه ایست بسیار آسان که به کاهش وزن صفحات شما کمک خواهد کرد. از Gzip برای فشرده سازی فایل های تصویر استفاده نکنید در عوض تصاویر خود را با برنامه هایی نظیر فتوشاپ که کیفیت تصاویر را حفظ میکند برای بهینه سازی تصاویر استفاده نمایید

کاهش حجم CSS ، جاوا اسکریپت و HTML

با بهینه سازی کد های خود از جمله از بین بردن فضاهای اضافی ، کاما، و سایر کاراکترهای غیر ضروری شما می توانید به طرز چشم گیری سرعت سایت خود را افزایش دهید . همچنین با قالب بندی کدها قسمت هایی که نیاز نیست را پاک کنید . گوگل توصیه می کند از کمپرسور YUI برای فشرده سازی فایل های جاوا اسکریپت و سی اس اس استفاده نمایید .

کاهش تغییرمسیر

هر بار که صفحه سایت شما به صفحه دیگری ریدایرکت می شود بازدیدکننده سایت شما زمان بیشتری باید منتظر باشد تا چرخه درخواست پاسخ HTTP تکمیل شود .
برای مثال، اگر الگوی تغییر مسیر خود را به نظر می رسد همراه مثل این: " example.com -> www.example.com -> m.example.com -> m.example.com/home ، " هر یک از این دو تغییرمسیر اضافی باعث می شود صفحه شما دیرتر بارگزاری شود .

اهرم ذخیره مرورگر

مرورگرها اطلاعات زیادی نظیر استایل شیها ، تصاویر، فایل های جاوااسکریپت و .. را کش می کنند و در حافظه خود نگهداری میکنند به طوریکه بازدید کننده وقتی به سایت شما بر میگردد مرورگر نیاز نیست تمامی صفحه را مجدد لود کند.
Page Speed شرکت گوگل و Yslow شرکت یاهو دو ابزار بسیار مهم در تحلیل وب سایت ها می باشند . هر دوی آنها بعنوان Add-ons بر روی مرورگر فایرفاکس نصب می شوند و برای اجرا شدن نیازمند Firebug می باشند . این افزونه در زمان بارگذاری صفحات محتویات (من جمله مولفه های بصری) رو بررسی می کنه تا با استاندارد های W3C مطابقت داشته باشند.

CDN) content distribution network )

شبکه ی تحویل محتوا می تواند فاصله ی بین بازدید کنندگان وب سایت و سرور شما را با ذخیره ی محتوای استاتیک روی نودهایی در سرتاسرجهان کوتاه کند که آنها اجازه می دهند برای تحویل محتوای سریع تر و کارایی بهتر با آزاد سازی منابع سرور شمااگر شما تنظیمات سرور مجازی تان را اخیرا بررسی نکرده اید شما ممکن است یک سرور کند و با کارایی کم داشته باشید با نگاهی دقیق تر به چگونگی پیکربندی آپاچی، MySQL و ذخیره می توانید زمان پاسخ وب سایت خود را بهبود ببخشید و تجربه ی کلی خوبی برای کاربران نهایی خود به جا بگذارید. پیاده سازی CDN می تواند بهینه سازی بهتر و حتی تحویل محتوای سریعتر را در پی داشته باشد.

 

بهبود زمان پاسخ سرور

زمان پاسخ سرور یکی از عوامل بسیار مهم در نگه داری بازدید کننده گان یک سایت ، زمان واکنش یا رسپانس تایم (Response Time) میباشد . زمان واکنش در صنعت های مختلف کاربرد های گوناگونی دارد اما یکی از مهم ترین کاربرد های آن در زمینه ی وب میباشد و توجه شایانی در جلب نظر بازدید کنندگان سایت شما دارد .
وقتی شما آدرس www.domain.com را در مرورگر خود تایپ میکنید ، یک درخواست از طرف شما به وب سرور domain ارسال میشود ، سرور به درخواست شما پاسخ میدهد ، مدت زمان مابین ارسال درخواست شما و اولین بایتی که مرورگر شما میگیرد و سایت شروع به بالا آمدن میکند را رسپانس تاییم گوییم ، بدیهی است که هرچه این زمان کوتاه تر باشد سایت شما سریع تر بالا آمده و باعث رضایت خاطر بازدیدکنندگان سایت شما میشود، همچنین از نظر بسیاری از بازدیدکنندگان ، سرعت سایت شما از امکانات سایت شما مهم تر میباشد .
و سایر اقدامات که میتوان با استفاده از آنها و اعمال در سایت سرعت بهینه و مناسبی برای سایت ایجاد کرد .

برای مثال سایت هاست نگار دارای گرید A در گوگل پیج اسپید و Gtmetrix می باشد.