آموزش ها-هاست نگار

نحوه نصب Node.js در اوبونتو

 

Node.js یک محیط runtime جاوا اسکریپت، متن باز و چند پلتفرمی است که بر اساس جاوا اسکریپت ساخته شده است و به شما اجازه میدهد با استفاده از جاوا اسکریپت ابزارهایی برای شبکه, سرورهای وب و غیره بسازید. که معمولاً برای ساختن برنامه های کاربردی در سمت سرور و شبکه سریع و مقیاس پذیر استفاده می شود.
در این راهنما، سه راه مختلف برای نصب Node.js در سرور اوبونتو 22.04 را به شما نشان خواهیم داد:
  • استفاده از apt برای نصب بسته nodejs از مخزن پیش فرض اوبونتو
  • استفاده از apt با مخزن نرم افزار جایگزین PPA برای نصب نسخه های خاصی از بسته nodejs
  • نصب Node Version Manager) nvm) و استفاده از آن برای نصب و مدیریت چندین نسخه Node.js
برای بسیاری از کاربران، استفاده از apt با مخزن پیش فرض کافی خواهد بود. اما اگر به نسخه‌های جدیدتر (یا قدیمی) Node نیاز دارید، باید از مخزن PPA استفاده کنید. اگر به طور فعال برنامه های Node را توسعه می دهید و نیاز به جابجایی بین نسخه های نود دارید، روش nvm را انتخاب کنید.
 
پیش نیازها
سرور اوبونتو 22.04 و همچنین یک حساب کاربری root با امتیازات sudo.
 جهت خرید سرور مجازی با سیستم عمال ایونتو میتوانید کلیک نمایید.
روش 1 - نصب Node.js با Apt از مخازن پیش فرض
اوبونتو 22.04 حاوی نسخه‌ای از Node.js در مخازن پیش‌فرض خود است که می‌توان از آن برای ارائه یک تجربه پایدار در چندین سیستم استفاده کرد. در زمان تهیه این مقاله، نسخه موجود در مخازن 12.22.9 است. این آخرین نسخه نخواهد بود، اما پایدار است و برای آزمایش زبان کافی میباشد.
 
هشدار: نسخه Node.js همراه با اوبونتو 22.04، نسخه 12.22.9، نسخه LTS یا "پشتیبانی طولانی مدت" است. از نظر فنی قدیمی است، اما تا زمان انتشار اوبونتو 24.04 پشتیبانی میشود.
برای دریافت این نسخه می توانید از مدیریت پکیج apt استفاده کنید. ابتدا بسته محلی خود را با تایپ کردن فراخوانی کنید:
sudo apt update
سپس Node.js را نصب کنید:
sudo apt install nodejs
هنگامی که از شما برای نصب تایید خواسته شد، Y را فشار دهید. اگر از شما خواسته شد هر سرویسی را مجددا راه اندازی کنید، ENTER را فشار دهید تا پیش فرض ها را بپذیرید و ادامه دهید. بررسی کنید که نصب موفقیت آمیز بوده است:
node -v
Output v12.22.9
اگر بسته موجود در مخازن با نیازهای شما مطابقت دارد، این تنها کاری بود که برای راه اندازی Node.js باید انجام میداید. اما در بیشتر موارد، شما همچنین می خواهید npm، مدیر بسته Node.js را نیز نصب کنید. می توانید این کار را با نصب بسته npm با apt انجام دهید:
sudo apt install npm
npm به شما امکان می دهد ماژول ها و بسته هایی را برای استفاده با Node.js نصب کنید.
در این مرحله شما Node.js و npm را با استفاده از apt و مخازن پیش فرض نرم افزار اوبونتو با موفقیت نصب کرده اید. بخش بعدی نحوه استفاده از یک مخزن جایگزین برای نصب نسخه های مختلف Node.js را نشان می دهد.
 
روش 2 - نصب Node.js با Apt با استفاده از NodeSource PPA
برای نصب نسخه دیگری از Node.js، می توانید از PPA (بایگانی بسته شخصی) که توسط NodeSource نگهداری می شود استفاده کنید. این PPA ها دارای نسخه های بیشتری از Node.js نسبت به مخازن رسمی اوبونتو هستند. Node.js v14، v16 و v18 در زمان تهیه این مقاله در دسترس هستند.
ابتدا PPA را نصب می کنیم تا به بسته های آن دسترسی پیدا کنیم. در دایرکتوری اصلی خود، از curl برای بازیابی اسکریپت نصب نسخه دلخواه خود استفاده کنید، مطمئن شوید که 18.x را با نسخه ترجیحی خود (در صورت متفاوت بودن) جایگزین کنید.
cd ~
curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_18.x -o nodesource_setup.sh
می توانید محتوای اسکریپت دانلود شده را با nano (یا ویرایشگر متن دلخواه خود) بررسی کنید:
nano nodesource_setup.sh
اجرای shell scripts شخص ثالث همیشه به عنوان بهترین روش در نظر گرفته نمی شود، اما در این مورد، NodeSource قوانین خود را پیاده سازی می کند تا اطمینان حاصل کند که دستورات صحیح، بر اساس توزیع و نسخه مورد نیاز به مدیر بسته شما منتقل می شود. اگر از ایمن بودن اجرای اسکریپت راضی هستید، از ویرایشگر خود خارج شوید، سپس اسکریپت را با sudo اجرا کنید:
sudo bash nodesource_setup.sh
PPA به پیکربندی شما اضافه می شود و کش بسته محلی شما به طور خودکار به روز می شود. اکنون می توانید بسته Node.js را به همان روشی که در قسمت قبل انجام دادید نصب کنید. ممکن است ایده خوبی باشد که بسته های Node.js قدیمی خود را قبل از نصب نسخه جدید با استفاده از sudo apt remove nodejs npm به طور کامل حذف کنید. این به هیچ وجه روی تنظیمات شما تأثیر نمی گذارد، فقط نسخه های نصب شده است.
sudo apt install nodejs
با اجرای Node با نسخه -v، تأیید کنید که نسخه جدید را نصب کرده اید:
node -v
Output v18.7.0
بسته NodeSource nodejs شامل npm است، بنابراین نیازی به نصب npm جداگانه ندارید.
در این مرحله شما Node.js و npm را با استفاده از apt و NodeSource PPA با موفقیت نصب کرده اید. بخش بعدی نحوه استفاده از Node Version Manager برای نصب و مدیریت چندین نسخه Node.js را نشان می دهد.
 
روش 3 - نصب Node با استفاده از Node Version Manager
یکی دیگر از راه‌های نصب Node.js که راحت است، استفاده از Node Version Manager ،nvm است. این بخش از نرم افزار به شما اجازه می دهد تا بسیاری از نسخه های مستقل مختلف Node.js و بسته های Node مرتبط با آنها را به طور همزمان نصب و نگهداری کنید.
 
برای نصب NVM در دستگاه اوبونتو 22.04، از صفحه GitHub دیدن کنید. دستور curl را از فایل README که در صفحه اصلی نمایش داده می شود کپی کنید. با این کار جدیدترین نسخه اسکریپت نصب را دریافت خواهید کرد.
قبل از انتقال فرمان به bash، همیشه اسکریپت را بررسی کنید تا مطمئن شوید که کاری را انجام نمی دهد که شما با آن موافق نیستید. با حذف | می توانید این کار را انجام دهید بخش bash در انتهای دستور curl:
نگاهی بیندازید و مطمئن شوید که با تغییراتی که ایجاد می کند راحت هستید. وقتی راضی شدید، دوباره دستور را با | اجرا کنید bash در انتها اضافه شده است. URL مورد استفاده شما با توجه به آخرین نسخه nvm تغییر می کند، اما هم اکنون، اسکریپت را می توان با تایپ کردن دانلود و اجرا کرد:
curl -o- https://raw.githubusercontent.com/nvm-sh/nvm/v0.39.1/install.sh | bash
با این کار اسکریپت nvm در حساب کاربری شما نصب می شود. برای استفاده از آن، ابتدا باید فایل bashrc. خود را منبع کنید:
source ~/.bashrc
اکنون می توانید از NVM بپرسید که کدام نسخه Node در دسترس است:
nvm list-remote
Output
. . .
v16.11.1
v16.12.0
v16.13.0 (LTS: Gallium)
v16.13.1 (LTS: Gallium)
v16.13.2 (LTS: Gallium)
v16.14.0 (Latest LTS: Gallium)
v17.0.0
v17.0.1
v17.1.0
v17.2.0
v17.3.0
v17.3.1
v17.4.0
v17.5.0
v17.6.0
که این یک لیست بسیار طولانی است! با تایپ هر یک از نسخه‌های انتشاری که می‌بینید، می‌توانید نسخه‌ای از Node را نصب کنید. به عنوان مثال، برای دریافت نسخه v16.14.0 ، می توانید تایپ کنید:
nvm install v16.14.0
با تایپ کردن می توانید نسخه های مختلفی را که نصب کرده اید مشاهده کنید:
nvm list
Output
-> v16.14.0
default -> v16.14.0
iojs -> N/A (default)
unstable -> N/A (default)
node -> stable (-> v16.14.0) (default)
stable -> 16.14 (-> v16.14.0) (default)
lts/* -> lts/gallium (-> v16.14.0)
lts/argon -> v4.9.1 (-> N/A)
lts/boron -> v6.17.1 (-> N/A)
lts/carbon -> v8.17.0 (-> N/A)
lts/dubnium -> v10.24.1 (-> N/A)
lts/erbium -> v12.22.10 (-> N/A)
lts/fermium -> v14.19.0 (-> N/A)
lts/gallium -> v16.14.0
در بالا به نسخه فعال در خط اول (-> v16.14.0)، و به دنبال آن برخی از نام های مستعار و نسخه هایی که آن نام مستعار به آنها اشاره می کنند، میپردازد.
توجه: اگر نسخه‌ای از Node.js را نیز از طریق apt نصب کرده‌اید، ممکن است ورودی سیستم را در اینجا ببینید. همیشه می توانید نسخه نصب شده Node را با استفاده از nvm use system فعال کنید.
همچنین می توانید نسخه ای را بر اساس این نام های مستعار نصب کنید. به عنوان مثال، برای نصب fermium، موارد زیر را اجرا کنید:
nvm install lts/fermium
Output
Downloading and installing node v14.19.0...
Downloading https://nodejs.org/dist/v14.19.0/node-v14.19.0-linux-x64.tar.xz...
################################################################################# 100.0%
Computing checksum with sha256sum
Checksums matched!
Now using node v14.19.0 (npm v6.14.16)
می‌توانید نسخه نصب شده را با استفاده از تکنیک مشابه در بخش های دیگر تایید کنید:
node -v
Output v14.19.0
نسخه صحیح Node همانطور که انتظار داشتیم روی دستگاه ما نصب شده است. یک نسخه سازگار از npm نیز موجود است.
در این آموزش طریقه نصب Node.js بر روی ابونتو 22.04 را آموزش دادیم. امیدواریم این مقاله آموزشی برای شما مفید بوده باشد، برای دیدن باقی آموزش ها میتوانید وارد منوی پشتیبانی بخش آموزش ها شوید، در صورتی که درباره این آموزش به مشکل یا سوالی برخورد کردید، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.
 
 
 
 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خرید هاست

 

آموزش های مرتبط