آموزش ها-هاست نگار

فعال کردن Cron Jobs در cPanel

Cron اختصار یافته کلمات Command Run On میباشد. کرون جاب یا Cron Jobs قابلیتی در سیستم های لینوکسی می باشد که وظیفه ی اجرای عملیاتی خاص در زمانبندی خاصی را به صورت کاملا اتوماتیک بر عهده دارد. این عملیات می تواند اجرای یک دستور یا Command و یا برنامه ی خاصی و یا اجرای یک اسکریپت باشد .با استفاده از کرون جاب به صورت کلی می توانید کار های روتین و تکراری را به سادگی و بدون دخالت کاملا اتوماتیک زمانبندی و اجرا نمایید .Cron Jobs یکی از امکانات نرم افزاری کنترل پنل‌ها است که در cPanel  نیز وجود دارد .امکانی است که شما با تنظیم آن ، می‌توانید در زمانی مقرر یک یا چند اسکریپت PHP را اجرا نمایید.
Cron Job در واقع یک وظیفه است که به سرور داده می شود تا در فواصل زمانی مشخص اقدامی خاص مانند اجرای یک فایل، ایجاد بکاپ و ... را به طور خودکار، انجام دهد. به عنوان مثال، یک فایل php دارید که وظیفه آن بروز رسانی بخش خاصی از وبسایت هر 24 ساعت یک بار است. شما می توانید براحتی انجام این کار را به بخش Cron Jobs محول کنید. کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:
برای استفاده از Cron Jobs باید اسکریپت مورد نظر را در هاست کپی کرده و آدرس آن را در بخش Cron jobs سیپنل وارد کنید.
برای انجام تنظیمات مراحل زیر را انجام دهید :
1- ابتدا وارد cPanel خود شوید.
2- سپس از بخش Advanced ، گزینه Cron jobs را انتخاب نمایید.

3- در صفحه Cron jobs فیلدها را به ترتیب زیر وارد کنید.

 

- در فیلد اول شما در صورتی که قصد دارید با هر بار اجرای وظایف، یک ایمیل گزارش به شما ارسال شود در فیلد Email، آدرس ایمیل مورد نظر را وارد و دکمه Update Email را اعمال کنید. این تنظیم در مورد کلیه وظایف تعیین شده اعمال خواهد شد.
چنانچه آدرس ایمیل در این بخش وارد نشود، گزارشات به ایمیل آدرس پیشفرض cPanel ارسال خواهند شد.

اگر تعداد cronjob ها زیاد باشد یا زمان اجرای آنها کوتاه باشد (در فاصله کمی مثلا هر دقیقا یک بار اجرا شوند) در این صورت تعداد بسیار زیادی ایمیل ارسال میشود و ممکن است بدلیل محدودیت تعداد ایمیل ارسالی در سرویس باعث مسدود شدن سرویس شود. در این صورت بهتر است ارسال ایمیل برای کرون جاب ها را غیرفعال کنید.برای غیرفعال کردن ارسال ایمیل کافی است عبارت dev/null 2>&1/< را در انتهای دستور cron job خود قرار دهید. برای مثال :

Php –q /home/USERNAME/public_html/cron.php >/dev/null 2>&1
/usr/local/bin/php -q /home/ USERNAME /public_html/cron.php >/dev/null 2>&1

نکته : USERNAME نام کاربری پنل هاست شما می باشد .

– در بخش common setting شما باید زمانی را که برای اجرا نیاز دارید انتخاب کنید.

توجه داشته باشید با انتخاب شما فیلدهای پایین‌تر به صورت خودکار تنظیم خواهد شد. در صورت نیاز به تغییر در فیلد خاصی ، شما می‌توانید آن بخش را ویرایش کنید.


– در نهایت در بخش آدرس اسکریپت مورد نظر را وارد می کنید.

برای وارد کردن دستور جهت اجرای یک اسکریپت در فولدر public_html می توانید از دستور زیر استفاده کنید.

php -q /home/USERNAME/public_html/cron.php

در این مثال نام اسکریپت مورد نظر cron.php است و شما باید نام اسکریپت خود را جایگزین نمایید. همچنین USERNAME نام کاربری پنل هاست شما می باشد .

– در نهایت پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز ،بر روی Add New Cron Job کلیک کنید.

در بخش Current Cron Jobs می توانید Cron Job های فعلی را مشاهده و یا ویرایش نمایید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط