آموزش ها-هاست نگار

الگوریتم Rank Brain یا رنک برین چیست؟ – 9 فاکتور مهم در الگوریتم رنک برین

9 فاکتور مهم در الگوریتم رنک برین


آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

الگوریتم Rank Brain یا رنک برین چیست؟ 

نحوه عملکرد الگوریتم Rank Brain 

9 فاکتور مهم در الگوریتم رنک برین 

تاثیرات Rank Brain بر صفحه جستجوی گوگل 

الگوریتم رنک برین چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟ 

نتیجه گیری

 

موتورجستجوی گوگل از الگوریتم های خاصی استفاده میکند که یکی از این الگوریتم ها، Rank Brain است. درواقع الگوریتم های گوگل برای جمع آوری اطلاعات جهت ازائه بهترین پاسخ به کاربران استفاده میشود. هر کدام از این الگوریتم ها وظایف خاص خود را در بخش های مختلفی بر عهده دارند.

الگوریتم رنک برین یکی از الگوریتم های گوگل است که برای ازائه مناسب ترین پاسخ به کاربر استفاده میشود. همچنین یکی از موثرترین الگوریتم های گوگل جهت رتبه بندی سایت ها تلقی میشوذ. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی آن، به مطالعه بقیه این مقاله بپردازید.

 

 

الگوریتم Rank Brain یا رنک برین چیست؟ 

الگوریتم Rank Brain درواقع جدیدترین سیستم گوگل جهت بررسی بهتر اطلاعات و رتبه بندی و نمایش بهترین نتایج به کاربران است. رنک برین دارای یک هوش مصنوعی و یک Machine Learning است. رنک برین در اصل جزوی از الگوریتم مرغ مگس خوار است اما با این حال به خوبی با سیستم رتبه بندی گوگل مطابق شده است.

What Is Rank Brain?


رنک برین با تمرکز بر مفهوم عبارت جستجو شده توسط کاربر سعی میکند نتایج بهتر و دقیق تری برای او به نمایش بگذارد. علاوه بر این Rank Brain موقعیت کاربر را نیز درک کرده و طبق آن دیتای دقیق تری را در اختیار او میگذارد. یعنی شما اگر در کرج باشید و عبارت آرایشگاه را سرچ کنید، آن دسته از آرایشگاه ها که در تهران هستند و به موقعیت شما نزدیکترند، نمایش داده میشود.

همچنین باید گفت که الگوریتم رنک برین مسبب این امر شده است که نتایج ارائه شده به کاربر دقیق تر و بیشتر به کلمه جستجو شده نزدیک باشند. این الگوریتم امروزه سومین عامل تاثیرگذار در نتایج جستجو، رتبه بندی سایت ها و پاسخ به کاربران است که وظیفه پاسخ دادن به بیش از 15 درصد جستجو ها را بر عهده دارد.

 

 

نحوه عملکرد الگوریتم Rank Brain 

پیش از ظهور این الگوریتم، یک الگوریتم ثابت با روند تکراری برای جستجوی نتایج توسط موتورهای گوگل وجود داشت اما با روی کار آمدن الگوریتم رنک برین، این نتایج هر روز موارد جدیدی به آنها اضافه میشود و دائما درحال بروزرسانی است.

در این بخش از مقاله میخواهیم نحوه عملکرد این الگوریتم را در دو مرحله برای شما بررسی کنیم:

 How Does Rank Brain Work?

 

1. درک مفهوم کلیدی باتوجه به عبارت جستجو شده 

هوش مصنوعی به الگوریتم رنک برین برای تبدیل اطلاعات به بردارهای قابل درک برای کامپیوتر، کمک میکند. به این ترتیب هنگامی که با عبارت جدیدی روبرو میشود، با حدس زدن کلمات، عبارات مرتبط با آن را می یابد.

نحوه ی کار این الگوریتم واقعا پیچیده و دقیق است. رنک برین با ترجمه کلمات سرچ شده توسط کاربر، یافتن تاریخچه جستجوی او، مکان جغرافیایی او و … نتایج جستجو را جهت نمایش به او رتبه بندی میکند.

 

2. بررسی رفتار کاربران پس از نمایش نتایج 

کار رنک برین اینجا تمام نمیشود؛ بلکه پس از نمایش نتایج جستجو به کاربر، سعی میکند حداکثر میزان رضایت را از او دریافت کند. پس شروع به بررسی رفتار کاربر میکند تا بتواند درک بهتری از مفهوم مدنظر کاربر داشته باشد و رتبه بندی های دقیق تری برای نتایج جستجو ارائه دهد.

پس از جستجو عبارت در گوگل، رنک برین با بررسی رفتار کابر، میزان رضایت او از هر یک از سایت ها را، با توجه به زمانی که در هر سایت سپری میکند، می سنجد تا بتواند در جستجو های بعدی کاربر، بیشتر از نتایج موردعلاقه ی او استفاده کند. البته باید گفت که رتبه بندی ها نه تنها بر اساس رفتار یک کاربر، بلکه با توجه به اطلاعات جمع آوری شده از رفتار هزاران کاربر انجام میشود.

 

 

9 فاکتور مهم در الگوریتم رنک برین 

در این بخش از مقاله میخواهیم به بررسی فاکتورهای مهم در الگوریتم رنک برین بپردازیم. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که این فاکتورها چه کاربردی برای شما دارد؟ با بررسی این فاکتورها درواقع شما با با استراتژی های تاثیرگذار در کسب رتبه های بهتر در نتایج جستجو آشنا میشوید.

 Important Features In Rank Brain Algorithm

 

1. محتوای ارزشمند و رفع نیاز کاربر 

همانطور که میدانید محتوای کامل و ارزشمند میتواند سایت شما را به رتبه های فوق العاده ای برساند. بنابراین یکی از فاکتورهای مهم در رنک برین، وجود محتوای کافی و کامل در سایت است.

باید بگوییم که این دو عامل در کنار هم میتوانند تاثیرگذار باشند؛ یعنی نمیتوان گفت صرفا با وجود تعداد زیادی محتوا میتوان رتبه های عالی کسب کرد. بلکه باید در کنار تولید محتوای مکرر و طبقه بندی شده، این محتواها میبایست جامع، کامل و پاسخگوی سوالات کاربر در هر زمان باشند.

پس در انتخاب موضوعات محتوا دقت کنید و سعی بر تولید محتوایی کامل و حاوی پاسخ سوالات کاربران داشته باشید. زیرا این امر موردتوجه الگوریتم Rank Brain نیز هست و تاثیر بسزایی در رتبه سایت شما خواهد داشت.

شما میتوانید از مقاله زیر برای ارتقای نحوه محتوا نویسی خود در سایت، کمک بگیرید:

⇐ 10 اصل محتوا نویسی در سایت

 

2. استفاده از لینک سازی داخلی و خارجی 

استفاده از لینک سازی های داخلی و خارجی از دیگر فاکتورهای این الگوریتم است. شما با استفاده از لینک سازی داخلی تعامل کاربر با سایت خود را افزایش میدهید که این امر به معنای جذاب بودن محتوای شما برای مخاطب است. همچنین استفاده از لینک سازی های خارجی میتواند محتوای بیشتری را در اختیار کاربر بگذارد که این امر نیز تاثیرات مثبتی دارد.

همانطور که میدانید رضایت کاربر از مهم ترین عوامل موثر بر رتبه بندی سایت هاست. پس استفاده از این دو مورد را فراموش نکنید تا بتوانید سایت خود را بیشتر مورد توجه رنک برین قرار دهید.

⇐ لینک سازی داخلی چیست؟

 Important Features In Rank Brain Algorithm

 

3. انکرتکست های استفاده شده در لینک سازی داخلی و خارجی 

از دیگر موارد مورد اهمیت برای الگوریتم Rank Brain انکرتکست هایی است که برای لینک سازی های خارجی و داخلی در سایت استفاده میکنید. انکرتکست ها درواقع نمایانگر موضوع اصلی صفحه هایی هستند که به آنها لینک داده اید. پس باید در انتخاب آنها دقت لازم را داشته باشید.

همچنین باید بگوییم که از استفاده از لینک های نامرتبط با محتوا خودداری کنید. چون این دسته از لینک ها نه تنها برای سئو سایت شما مفید نخواهند بود؛ بلکه تاثیر منفی نیز در آن دارند.

 

4. رعایت ساده نویسی و نگارش کلمات 

و آخرین فاکتوری که میخواهیم به شما معرفی کنیم، ساده نویسی و نگارش کلمات است. برخی از افراد تصور میکنند هرچه محتوایشان سنگین تر و حاوی کلمات سخت تر باشد بهتر است، درصورتی که این تصور کاملا غلط است.

باید سعی کنید اصل ساده نویسی را در محتوای خود رعایت کنید و تا جای ممکن غلط نگارشی نیز در محتوا نداشته باشید. محتوای شما باید به گونه ای باشد که حتی آماتور ترین افراد نیز بتوانند به سادگی مفهوم آن را متوجه شوند. همچنین از تگ های H1 , H2 , … , H6 نیز حتما در نوشته های خود استفاده کنید تا محتوای کاملا بخش بندی شده داشته باشید و کاربر در مواجه شدن با محتوای طولانی خسته نشود.

⇐ تگ H1 چیست؟

⇐ تگ H2 چیست؟

 

5. بررسی میزان تعامل کاربران با سایت 

یکی دیگر از این فاکتورها، بررسی میزان تعامل کاربران با سایت است. این تعامل میتواند در سایت بصورت ارسال دیدگاه، یا در خارج از سایت بصورت بک لینک ها یا اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی باشد. به این ترتیب هر چه تعامل کاربر با سایت شما بیشتر باشد، رنک برین سایت شما را از دید کاربران محبوب تر تصور میکند. و در نهایت جایگاه بهتری در نتایج جستجو کسب خواهید کرد.

 Important Features In Rank Brain Algorithm

 

6. موارد تاثیرگذار بر بهبود سایت پیش از ورود کابر 

در کنار محتوای ارزشمند، موارد دیگری نیز وجود دارند که باعث جذب کاربر به سوی باز کردن سایت میشوند. از جمله این ها میتوان موارد زیر را نام برد:

  • طراحی ریسپانسیو سایت
  • استاندارد های کدنویسی
  • سرعت بارگذاری سایت
  • طراحی مناسب
  • و …

 

⇐ چگونه سرعت بارگذاری سایت را افزایش دهیم؟

 

7. توجه به میزان رضایت کاربر در زمان جستجو و بررسی آن 

رضایت کاربر همیشه برای الگوریتم رنک برین در اولویت بوده است. بنابراین در تمامی مراحل جستجو کاربر را همراهی میکند تا بتواند بهترین و مرتبط ترین نتایج را ارائه کند. پس در نظر داشته باشید که سایت کاربر پسندی را طراحی کنید.

دو مورد از موارد مهم در رضایت کاربران پس از محتوای جامع، طراحی مناسب UX و UI است. شما میتوانید از آموزش های زیر برای درک این دو مفهوم بهره بگیرید:

⇐ رابط کاربری یا UI چیست؟

⇐ تجربه کاربری یا UX چیست؟

 Important Features In Rank Brain Algorithm

 

8. نرخ کلیک سایت یا CTR 

نرخ کلیک سایت را همیشه مدنظر داشته باشید؛ زیرا این عامل تعیین کننده ی آن است که کاربر با کلیک بر روی لینک های موجود در صفحات سایت شما، با آن تعامل داشته است. زمانی که کاربر جذب محتوای یک سایت شود، تعامل بیشتری با آن برقرار میکند که این یک امتیاز مثبت در نظر گرفته میشود.

ما مقاله ای در رابطه با این فاکتور برای شما تهیه کرده ایم که میتوانید با مطالعه ی آن بیشتر با CTR آشنا شوید. جهت نمایش این مقاله روی لینک زیر کلیک کنید:

⇐ CTR چیست؟ تاثیر آن بر سئو سایت

 

9. زمان ماندگاری کاربر یا Dwell Time 

همچنین باید گفت که فاکتور Dwell Time نیز تاثیر به سزایی در رتبه ی سایت شما در نتایج جستجو دارند. زیرا این فاکتور مدت زمان حضور کاربر در سایت پیش از بازگشت به نتایج جستجو را تعیین میکند. این مقدار هرچقدر بیشتر باشد، درواقع محتوای سایت شما برای کاربر جذاب تر بوده است. پس این گزینه را همیشه در نظر داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به Dwell Time شما میتوانید از مقاله آموزشی زیر بهره بگیرید:

⇐ Dwell Time چیست؟ چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

 

 

تاثیرات Rank Brain بر صفحه جستجوی گوگل 

شما تا به اینجا با مفهوم رنک برین، نحوه عملکرد آن و فاکتورهای مهم در آن آشنا شده اید. اکنون نوبت به آن است که تاثیرات این الگوریتم بر صفحه جستجوی گوگل را بررسی کنیم. مواردی که در ادامه توضیح خواهیم داد درواقع باعث شده اند که کاربران پیش از خروج از گوگل، پاسخ خود را دریافت کنند:

 

People Also Ask 

هنگامی که کاربران سوالی را در گوگل جستجو میکنند، یک باکس جدید به آنها نمایش داده میشود. در این باکس سوالاتی که مرتبط با عبارت سرچ شده توسط کاربر است نمایش داده میشود. با کلیک بر روی هر یک از این سوالات، میتوان پاسخ کوتاهی برای آن مشاهده کرد. همچنین در کنار پاسخ، لینکی برای دریافت اطلاعات بیشتر نیز نمایش داده میشود.

این بخش که به وسیله الگوریتم رنک برین نمایش داده میشود، توسط اطلاعات جمع آوری شده از جستجوی دیگر کاربران شکل گرفته است.

 

People Also Ask

 

Featured Snippets 

این بخش که رتبه 0 گوگل نیز نامیده میشود، درواقع شامل یک باکس است که در آن پاسخ سوال کاربر بصورت کاملا کوتاه، خلاصه و لیست نمایش داده میشود. این سایت درواقع از یکی از 10 سایت برتر در نتایج جستجو است که دارای اعتبار زیاد بوده و اطلاعات آن کاملا طبقه بندی شده است.

Featured Snippets

 

People Also Search for 

هنگامی که کاربر یکی از نتایج جستجو را انتخاب میکند اما دوباره به صفحه نتایج باز میگردد؛ این باکس در زیر سایت انتخابی، نمایش داده میشود. در این باکس عباراتی که مشابه عبارت سرچ شده توسط شماست را نشان میدهد.

درواقع بازگشت دوباره کاربر به صفحه نتایج این موضوع را به رنک برین اعلام میکند که کاربر پاسخ سوال خود را در این سایت نیافته است. پس بنابر عبارتی که سرچ کرده بودید، عبارات مشابه که پیش از این توسط دیگر کاربران جستجو شده بود را به شما نمایش میدهد.

People Also Search for

 

الگوریتم رنک برین چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟ 

نکته مهمی که این الگوریتم به ما نشان داد این بود که برای رتبه گرفتن در یک عبارت جدید و ناشناخته که کسی آن را جستجو نمیکند، زمان خود را صرف نکنیم. همچنین باید گفت که این الگوریتم دائما درحال بروزرسانی و بهتر شدن است.

پس برای بهتر کردن رتبه صفحه خود در عباراتی که محبوب تر است، زمان خود را صرف کنید. و دقت داشته باشید که همواره سایت خود را بروز نگهدارید.

 

نتیجه گیری: 

الگوریتم جدید گوگل به نام رنک برین باعث شده است که جستجو های انجام شده توسط کاربران به پاسخ های دقیق تری برسد. زیرا تمرکز بیشتری بر محتوای سایت ها، طراحی آنها، نرخ کلیک، زمان ماندگاری و دیگر فاکتورهای مهم مرتبط با سایت ها میگذارد. این آنالیز باعث میشود Rank Brain جهت نمایش نتایج بهتر و نزدیک تر به کاربران، به گوگل کمک کند.

همچنین شما میتوانید با اجرای درست فاکتورهای مهم رنک برین، سایت خود را در نتایج جستجو به رتبه های بهتر برسانید. پس این الگوریتم را دست کم نگیرید!

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و به کمک آن با مفهوم Rank Brain و نحوه عملکرد آن آشنا شده باشید. درصورتی که سوالی برای شما پیش آمد، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط