آموزش ها-هاست نگار

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

 

ده سال از زمانی که گوگل الگوریتم پنگوئن را معرفی کرد و موضع قوی تری در مورد شیوه های ساخت لینک دستکاری کرد می گذرد. این الگوریتم تعدادی به روز رسانی داشته است و به بخشی از الگوریتم اصلی گوگل تبدیل شده است و در نتیجه جریمه های آن کمتر شده است، اما همچنان هم در قالب جزئی و هم در قالب سایت وجود دارند.
 
معرفی پنگوئن
در سال 2012، گوگل رسما "به روز رسانی الگوریتم وب اسپم" را راه اندازی کرد که به طور خاص هرزنامه های لینک و شیوه های ساخت لینک های دستکاری شده را هدف قرار می داد. الگوریتم وب اسپم بعداً از طریق توییتی از مت کاتس که در آن زمان رئیس تیم وب اسپم گوگل بود، به طور رسمی به عنوان به روز رسانی الگوریتم پنگوئن شناخته شد. در حالی که گوگل رسما الگوریتم پنگوئن را نامگذاری کرد، هیچ کلمه رسمی در مورد اینکه این نام از کجا آمده است وجود ندارد. نام الگوریتم پاندا از یکی از مهندسان کلیدی درگیر با آن گرفته شده است، و به احتمال زیاد پنگوئن از منبع مشابهی سرچشمه گرفته است.
 
چرا گوگل پنگوئن مورد نیاز بود؟
جنگ گوگل با کیفیت پایین با الگوریتم پاندا آغاز شد و پنگوئن یک افزونه و افزوده به اسلحه خانه برای مبارزه با این جنگ بود. پنگوئن پاسخ گوگل به روش های دستکاری نتایج جستجو (و رتبه بندی) از طریق تکنیک های ساخت لینک کلاه سیاه بود.
مت کاتس که در کنفرانس SMX Advanced 2012 صحبت می کرد، گفت:
ما به آن چیزی نگاه می کنیم که برای مقابله با محتوای کم کیفیت طراحی شده است. با پاندا شروع شد، و سپس متوجه شدیم که هنوز مقدار زیادی اسپم وجود دارد و پنگوئن برای مقابله با آن طراحی شده است. هدف این الگوریتم به دست آوردن کنترل بیشتر و کاهش اثربخشی تعدادی از تکنیک های ارسال اسپم سیاه و سفید بود.
پنگوئن با درک و پردازش بهتر انواع پیوندهایی که وب‌سایت‌ها و مدیران وب‌سایت‌ها به دست می‌آوردند، تلاش کرد تا اطمینان حاصل کند که پیوندهای طبیعی، معتبر و مرتبط به وب‌سایت‌هایی که به آنها اشاره می‌کنند، افزایش پیدا میکنند و رتبه بندی بهتری میگیرند، در حالی که پیوندهای دستکاری شده و اسپم کاهش می‌یابند و در رتبه بندنی پایین می آیند.
 
به روز رسانی پنگوئن چه زمانی انجام شد؟
  • اولین به روز رسانی پنگوئن گوگل در 24 آوریل 2012 عرضه شد. همچنین به عنوان پنگوئن 1.0 شناخته می شود. دو به روز رسانی داده ها در اواخر همان سال انجام شد. در اینجا این خود الگوریتم نبود که به روز شد، بلکه فقط پایگاه داده مورد نیاز برای آن بود.
  • در 22 می 2013 دومین به روز رسانی پنگوئن در پنگوئن 2.0 انجام شد. تقریباً چهار ماه بعد، گوگل یک بار دیگر به‌روزرسانی داده‌ها را انجام داد.
  • در 17 اکتبر 2014 گوگل به روز رسانی پنگوئن 3.0 را آغاز کرد. تا آن زمان تمام به روز رسانی ها به صورت دستی اجرا می شد
  • با به‌روزرسانی پنگوئن 4.0 در پاییز 2016، این به‌روزرسانی بخشی از الگوریتم اصلی گوگل شد. از آن زمان به بعد تنظیمات بیشتر پنگوئن به طور مداوم انجام شده است، درست مانند تغییرات به روز رسانی پاندا، و دیگر دستی نیستند.
 
 
الگوریتم پنگوئن چه سایت هایی را جریمه میکند؟
تمرکز اصلی الگوریتم پنگوئن گوگل روی بک لینک های یک سایت است، به این صورت که با خزیدن در سایت های مختلف، بک لینک های خارجی و داخلی یک سایت را بررسی کرده و سایت هایی که بک لینک های بی کیفیت دریافت شده باشد را شناسایی کرده و اِلِمانی برای تشخیص سئو کلاه سیاه یک سایت میداند.
از دیگر مواردی که الگوریتم پنگوئن بر روی آن تمرکز دارد، شناسایی استفاده بیش از حد یک صفحه از کلمات کلیدی یا همان keyword stuffing  است. به این معنی که سایت هایی که بیش از حد از یک کلمه کلیدی برای فریب گوگل استفاده کرده اند را شناسایی و جریمه کند.
 
 
چگونه می توانیم بفهمیم که پنگوئن به ما ضربه زده است؟
اول، مهم است که بین پنگوئن و جریمه دستی برای لینک های غیرطبیعی تفاوت قائل شویم. به طور خلاصه، پنگوئن یک فیلتر نمایه گوگل است که برای همه وب سایت ها قابل اعمال است، در حالی که جریمه دستی مختص یک وب سایت واحد است که Google تشخیص داده است که اسپم است. این جریمه‌های دستی ممکن است نتیجه گزارش یک وب‌سایت خاص توسط کاربران Google برای اسپم باشد، و همچنین حدس زده می‌شود که Google ممکن است به صورت دستی برخی از صنایع (مانند شرکت‌های وام‌های روز پرداخت) را بیشتر از سایرین نظارت کند.
اگر آمار آنالیتیکس وب سایت شما کاهش رتبه یا ترافیک را در تاریخ مرتبط با به روز رسانی پنگوئن نشان دهد، ممکن است تحت تأثیر این فیلتر قرار گرفته باشید. مطمئن شوید که نوسانات ترافیکی بخاطر پدیده های فصلی نباشد.
 
نحوه رفع جریمه الگوریتم پنگوئن گوگل؟
متاسفانه عده ای بر این باورند که رفع جریمه ها غیرممکن است درصورتی که اگر اصلاحات به درستی انجام شوند با وجود دشواری این فرایند رهایی امکان پذیر است. یکی از راه های رفع جریمه Disavow کردن لینک های مخرب می باشد اما به طور قطع تنها روش نیست و شما باید ضمن بی اثر کردن لینک های مخرب به ایجاد لینک های طبیعی و معتبر بپردازید ضمن اینکه باید صرف هزینه و زمان کنید تا مورد بخشش این الگوریتم قرار بگیرید. برای Disavow کردن لینک ها کافیست وارد پنل سرچ کنسول خود شوید و از ابزار Disavow links آن استفاده کنید.
 
در این آموزش در مورد الگوریتم پنگوئن توضیح دادیم. امیدواریم این مقاله آموزشی برای شما مفید بوده باشد، در صورتی که درباره این آموزش به مشکل یا سوالی برخورد کردید، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.
 
 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط