آموزش ها-هاست نگار

آموزش کار با ابزار Disk Usage در سی پنل

Disk Usage یا DU چیست؟

به فضای استفاده شده در هاست Disk Usage میگویند. شما میتوانید با ورود به این قسمت از فایل ها و دایرکتوری هایی که مقدار زیادی از فضای هارد دیسک شمارا استفاده میکند باخبر شوید و به کمک آن فضای درحال استفاده خود را مدیریت کنید.

کارایی Disk Usage در سیستم

به بخش یا درصدی از سیستم که در حال استفاده میباشد اشاره دارد. و مفهوم آن در مقابل فضای یا ظرفیت دیسک (Disk Space or Capacity) قرار دارد. و نشان دهنده مقدار فضایی ست که دیسک معین قابلیت ذخیره سازی آن را دارد. Disk Usage قالبا با KB (کیلو بایت) MB (مگابایت) GB (گیگابایت) TB (ترابایت)  اندازه گیری میشود.

نحوه کار با ابزار Disk Usage در سی پنل

وقتی برای اولین بار وارد محیط سی پنل می شوید تمامی عناصر و برنامه های تحت کنترل سی پنل را مشاهده خواهید کرد همچنین در سمت راست ، ستون کناری در سی پنل خواهید دید که نشان دهنده یک امار در حساب Cpanel شما میباشد. که یکی از مهم ترین نشانگر های آن ابزار Disk Usage هستش که در ادامه کار با سی پنل به آن نیاز خواهید داشت.

 

نحوه کار با ابزار Disk Usage در سی پنل

 

  • مدیریت و مشاهده آمار عناصر Disk Usage

برای مدیریت و مشاهده کامل آمار از ابزار Disk Usage روی عناصر کلیک کنید.

سپس در صفحه اصلی Disk Usage قرار خواهید گرفت.

میتوانید در فضای نمایشی گرافیکی مقدار استفاده از دیسک خودرا مشاهده کنید. مقدار استفاده از دیسک توسط میله های آبی رنگ نشان داده میشود و جلوی اسم نام فولدر یا فایل قرار دارد که هر چقدر بزرگتر (مقدار رنگ آبی،بیشتر) باشد نشان دهنده مصرف بیشتر است.

این رابط خلاصه ای از جزییات استفاده از فضای دیسک گزینه های زیر را نشان میدهد :

  • فایل هایی که در دایرکتوری سی پنل قراردارد یا در home
  • فایل هایی که در زیر شاخه های پنهان وجود دارند ، فایل های که در سطل زباله وجود دارند یا در subdirectories پنهان هستند و فایل هایی که با . ، نقطه یا دات شروع میشوند.
  • لیست های پستی  که Mailman نظارت و مدیریت میکنند.
  • فایل های که در دایرکتوری (home) سی پنل نیستند مانند MySQL.

 

اموزش کار با ابزار disk usage در سی پنل

در پایین صفحه فهرستی میتوانید مشاهده کنید که نشان دهنده فضای استفاده شده برای هر فایل هستش و با کلیک بر روی هر شاخه میتوانید زیر شاخه هارا مشاهده کنید.

 

نکته :  رابط فایل منجیر اطلاعاتی از دیسک در حال استفاده ای که در دایرکتوری (home) و مورد استفاده شخصی است را نمایش نمی دهد.

 

 

 

مدیریت فضای استفاده شده ایمیل (Disk Usage) در Cpanel

با کمک cpanel ساخت و مدیریت اکانت ایمیل بسیار ساده است.

گاهی اوقات ایمیل شما میتواند باعث بروز مشکلات مصرف منابع شود. Inode ها یک منبع مهم هستند که میتوانند تحت تاثیر میزبانی مشترک واقع شوند. در VPS (سرورهای اختصاصی) فضای دیسک منبعی مهمی ست که توسط ایمیل های زیاد تحت تاثیر واقع میشود. در این صورت شما میتوانید با محدود کردن تعداد ایمیل های حفظ شده در سرور خود فضای دیسک را آزاد کنید.

ایمیل ها میتوانند در رایانه یا تلفن همراه شما یا هرچیزی که برای دسترسی به ایمیل هایتان استفاده میکنید‚ دانلود شوند. زمانی که شما از POP3 استفاده میکنید ایمیل ها بطور محلی ذخیره میشوند. اگر شما از دستگاه های مختلف برای دسترسی به ایمیلتون استفاده میکنید میتوانید از IMAP بهره ببرید که در این صورت ایمیل ها در خود سرور ذخیره خواهند شد و بدین ترتیب از هر دستگاهی قابل دسترسی اند.

Disk Usage ایمیل به شما این امکان را میدهد که Disk Usage همه کاربران یک دامین یا ببینید. شما همچنین میتوانید با انتخاب نام هر دامنه Disk Usage مربوط به ان را ببینید. و امکان پاک کردن ایمیل ها را با این ابزار نیز دارید. بدین ترتیب برای حذف ایمیل ها با این شاخص های اصلی باید روبرو شود:

  1. یک سال یا بیشتر
  2. اندازه 30MB یا بیشتر
  3. قبلا مشاهده شده
  4. همه پیامها
  5. پرسش سفارشی 

 

 به بخش Email >> Email Disk Usage بروید

آمورش کار با disk usage در سی پنل

 

از قسمت Manage کنار Domain Name میتوانید گزینه ی خود را از جمله مایل به حذف چه نوع پیام هایی هستید را انتخاب کنید. بعداز آن با کلیک بر روی حذف دائم (Delete Permanently) میتوانید پیام هارا حذف کنید. دقت کنید زیرا پیام ها برای همیشه از سرور پاک خواهند شد و برای بازگردانی نیاز به بکآپ دارید.

آموزش کار با ابزار Disk usage در سی پنل

 

Usage های دیگر در صفحه Disk Usage چیست؟

در داخل صفحه Disk Usage سیپنل شما لیست <Other Usage> را نیز مشاهده میکنید.

Other Usage فایل های معمولی هستند که خارج از Home Folder شما و زیرگروه های آن ذخیره شده اند ولی با حساب شما مرتبط اند. برای مثال اگر سایت شما از فایل های موقت استفاده میکند اینها میتوانند فایل های حافظه پنهان باشند.

همچنین میتواند شامل فایل هایی باشد که نمیتوانند در جای دیگری باشند مانند فایل های زباله حساب های پستی شما که اگر پیام های زیادی را حذف کرده باشید و فایل زباله را پاکسازی نکرده باشید نسبتا حجم زیادی دارد.

اگر فایل Other Usage نسبتا بزرگی دیدید اولین کار این است که Trash File (فایل زباله) را پاکسازی کنید. و پس از آن حجم شما بروز رسانی میشود.

 

نحوه کار با ابزار دیسک یوزیج در سی پنل

 

دیدگاه‌ها  

0 #2 کارشناس فنی 1399-12-17 06:19
به نقل از وحید:
سلام وقتتون بخیر. آموزش بسیار خوبی بود.

سلام وقت شمام بخیر. خوشحالیم که مفید واقع شد
نقل قول کردن
+2 #1 وحید 1399-12-15 16:09
سلام وقتتون بخیر. آموزش بسیار خوبی بود.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزش های مرتبط